Rak rdzeniasty tarczycy w rodzinie - jakie badania genetyczne warto wykonać?
Rak rdzeniasty tarczycy jest bardzo rzadkim typem nowotworu. Może on jednak występować rodzinnie. Najczęstszym, pierwszym objawem raka rdzeniastego tarczycy jest niewielki guzek wyczuwalny na szyi. W wielu przypadkach jednak chorzy zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby, co zmniejsza ich szansę na wyleczenie. Czym dokładnie jest rak rdzeniasty tarczycy? Jakie są jego przyczyny i objawy? Jakie badania warto wykonać, aby potwierdzić lub wykluczyć raka rdzeniastego tarczycy? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. Dowiesz się również, czy rak rdzeniasty tarczycy jest dziedziczny i jakie badania genetyczne warto wykonać u członków najbliższej rodziny chorego.
Czym jest rak rdzeniasty tarczycy?
Rak rdzeniasty tarczycy jest jednym z typów nowotworów wywodzących się z komórek C zwanych inaczej komórkami okołopęcherzykowymi i stanowi 2–4% wszystkich nowotworów tarczycy [1]. W warunkach prawidłowych komórki okołopęcherzykowe odpowiadają za produkcję kalcytoniny, czyli hormonu mającego wpływ na gospodarkę wapniowo-fosforową organizmu.
Przeczytaj także: Poziom wapnia a tarczyca – zależność między stężeniem wapnia a komórkami tarczycy
Rozprzestrzeniający się miejscowo w postaci guzków na tarczycy proces nowotworowy może dawać przerzuty do węzłów chłonnych i tchawicy, a drogą krwionośną rozprzestrzenia się do narządów odległych takich jak wątroba i płuca. Zaawansowana choroba niestety wiąże się ze złym rokowaniem. Nie należy więc lekceważyć symptomów choroby i udać się na konsultację do lekarza rodzinnego lub endokrynologa.
Jakie są rodzaje raka rdzeniastego tarczycy?
Istnieją dwa rodzaje raka rdzeniastego tarczycy:
- sporadyczny, niedziedziczny stanowiący około 80% wszystkich przypadków [2]. Wykrywany jest on zazwyczaj między czwartą a szóstą dekadą życia;
- dziedziczny, stanowiący 20% przypadków. Zazwyczaj wykrywany jest w młodszym wieku niż powyższy. Schorzenie ma podłoże genetyczne i klasyfikowane jest jako dziedziczony zespół mnogiej gruczolakowatości wewnątrzwydzielniczej typu 2. Istotą tej choroby jest współwystępowanie guzów nowotworowych i innych problemów zdrowotnych takich jak nadczynność przytarczyc.
Jakie są przyczyny raka rdzeniastego tarczycy?
Czynniki, które mają wpływ na powstanie raka rdzeniastego tarczycy, to:
- narażenie na promieniowanie jonizujące,
- chemioterapia i radioterapia stosowana w przeszłości,
- czynniki genetyczne.
W jaki sposób objawia się rak rdzeniasty tarczycy?
Pierwszym objawem rozwijającego się raka rdzeniastego tarczycy jest niewielki, bezbolesny guz zlokalizowany na szyi.
Inne symptomy raka rdzeniastego tarczycy to:
- problemy z połykaniem,
- powiększenie tarczycy,
- duszności,
- ból w okolicy szyi,
- chrypka, wynikająca z podrażnienia strun głosowych,
- biegunka wywołana podwyższonym poziomem kalcytoniny,
- powiększenie węzłów chłonnych szyi,
- zaburzenia emocjonalne.
Objawy raka tarczycy nie należą do charakterystycznych. Dlatego w przypadku pojawienia się ich należy skonsultować się z lekarzem. Wykrycie raka tarczycy na początkowym etapie rozwoju choroby daje duże szanse na całkowite wyleczenie.
Jakie badania wykonać przy podejrzeniu raka rdzeniastego tarczycy?
U osób z podejrzeniem raka rdzeniastego tarczycy wykonuje się badanie USG, scyntygrafię, tomografię komputerową i niekiedy biopsję tarczycy.
Inne, niezbędne w diagnostyce raka rdzeniastego tarczycy badania to:
- oznaczenie stężenia kalcytoniny we krwi,
- ocena stężenia wapnia w surowicy,
- poziom hormonów tarczycy.
Po potwierdzeniu wstępnej diagnozy chorzy cierpiący z powodu raka rdzeniastego tarczycy kierowani są na badanie genetyczne w kierunku mutacji w genie RET. Jej obecność wskazuje na dziedziczną postać raka tarczycy i jest wskazaniem do rozszerzenia diagnostyki o członków najbliższej rodziny.
Czy rak rdzeniasty tarczycy jest dziedziczny?
Mutacja w genie RET dziedziczona jest w sposób autosomalnie dominujący. Oznacza to, że jeśli jeden z rodziców posiada mutację genu RET i choruje na ten rodzaj raka, to prawdopodobieństwo przekazania choroby dziecku wynosi w większości przypadków 50%.
Jeśli więc u któregokolwiek członka rodziny wykryto raka rdzeniastego tarczycy, warto wykonać badanie genetyczne na obciążenie rdzeniastym rakiem tarczycy.
Materiałem do tego typu testów jest krew obwodowa pobrana z żyły łokciowej pacjenta, z której następnie za pomocą technik biologii molekularnej izoluje się DNA. Wykrycie mutacji w genie RET polega na sekwencjonowaniu eksonów 10, 11, 13, 14, 15 i 16 tego genu.
Z kolei rak rdzeniasty niedziedziczny nie ma związku z historią rodzinną.
Rak rdzeniasty tarczycy, mimo że jest to nowotwór złośliwy daje duże szanse na całkowite wyleczenie pod warunkiem wykrycia go we wczesnym stadium zaawansowania choroby.
Autor: Marta Szarawarska
Weryfikacja merytoryczna: lek. Wiktor Trela
Bibliografia
- N. Dabelić, T. Jukić, A. Fröbe, Medullary Thyroid Cancer – Feature Review and Update on Systemic Treatment, „Acta Clinica Croatica” 2020, nr 59, s. 50–59.
- M. Roy, H. Chen, R. Sippel, Current understanding and management of medullary thyroid cancer, „The Oncologist” 2013, nr 18, s. 1093–1100.