Rybi zapach z pochwy - co oznacza i jak się go pozbyć?

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Rybi zapach z pochwy najczęściej jest objawem infekcji intymnej. Nie należy go lekceważyć, tylko jak najszybciej umówić się na wizytę do lekarza ginekologa. Leczenie zakażenie jest konieczne, ponieważ zaniedbanie problemu może doprowadzić do powikłań. Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pochwy?

rybi zapach z pochwy

Kolor i konsystencja wydzieliny w pochwie

Wydzielina w pochwie (zwana również śluzem szyjkowym lub śluzem z pochwy) jest zjawiskiem całkowicie normalnym, w pełni uzasadnionym fizjologicznie. Jej konsystencja zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego, który dzieli się na trzy fazy:

  • faza przedowulacyjna – śluz staje się coraz rzadszy i bardziej przejrzysty,
  • faza owulacyjna – wydzielina jest przejrzysta i ciągnąca (konsystencją przypomina białko jaja kurzego),
  • faza poowulacyjna – śluz staje się gęstszy, białawy, mniej przejrzysty.

Infekcje intymne – przyczyny

W pochwie bytują liczne mikroorganizmy. Większość z nich powinny stanowić pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus). Ich zadaniem jest zakwaszanie wydzieliny pochwowej oraz produkcja kwasu mlekowego – w ten sposób chronią okolice intymne przed atakiem chorobotwórczych patogenów. Czasami, na skutek działania różnych czynników, prawidłowa flora bakteryjna zostaje zaburzona, w efekcie czego może dojść do rozwoju infekcji intymnej.

Do czynników sprzyjających rozwojowi infekcji intymnych należą między innymi:

  • niewłaściwa higiena intymna (rzadkie lub zbyt częste mycie się, stosowanie drażniących produktów do higieny intymnej, niewłaściwe podcieranie się po skorzystaniu z toalety itp.),
  • duża aktywność seksualna (częsta zmiana partnerów),
  • irygacje pochwy,
  • noszenie nieprzepuszczającej powietrza bielizny,
  • noszenie wkładek higienicznych w okresie kiedy nie występuje menstruacja,
  • niewłaściwa dieta, bogata w cukier,
  • zażywanie antybiotyków i/lub sterydów,
  • antykoncepcja hormonalna,
  • korzystanie z jacuzzi, basenów,
  • ciąża,
  • cukrzyca,
  • nietrzymanie moczu.

W zależności od czynników, które wywołują zakażenie, infekcje intymne dzielimy na: bakteryjne, grzybicze oraz te, wywołane przez pierwotniaki.

Co oznacza rybi zapach z pochwy?

Bezzapachowy śluz szyjkowy o jednolitej konsystencji oraz przezroczystej lub białawej barwie nie powinien budzić niepokoju. Zmiany zabarwienia czy zapachu wydzieliny powinny natomiast skłonić nas do wizyty u lekarza.

Co oznacza rybi zapach z pochwy? Najczęściej jest on objawem infekcji o podłożu bakteryjnym (bakteryjna waginoza). Tego rodzaju schorzenie wynika z zaburzenia równowagi pomiędzy pałeczkami kwasu mlekowego, a bakteriami beztlenowymi (takimi jak np. Gardnerella vaginalis, Prevotella, Mycoplasma i Mobiluncus), które wywołują zakażenie – w takiej sytuacji pH pochwy wzrasta powyżej wartości 4,5.

Choć infekcja o podłożu bakteryjnym często przebiega bezobjawowo, to warto znać symptomy, które towarzyszą chorobie. Oprócz rybnego zapachu z pochwy pojawiają się upławy o żółtym lub szarawym zabarwieniu. Częstym symptomem bakteryjnej waginozy jest ból w podbrzuszu oraz podczas stosunku płciowego. Pojawić się może również stan podgorączkowy lub gorączka, osłabienie, świąd pochwy i okolic intymnych.

Infekcje intymne mogą być również wywołane przez:

  • grzyby (kandydoza pochwy) – objawem zakażenia są głównie białe, serowate upławy oraz świąd w okolicach intymnych,
  • pierwotniaki (rzęsistkowica) –  symptomy infekcji to: obfite, pieniste upławy często o mdłym zapachu i żółtym lub zielonym kolorze, świąd i pieczenie w okolicy warg sromowych, jak również trudności w oddawaniu moczu.

Warto wiedzieć, że nieprzyjemny zapach nie tylko wydzielin, ale również ciała oraz oddechu wywołuje choroba o nazwie trimetyloaminuria (zespół odoru rybnego). Zaliczana jest ona do rzadkich schorzeń metabolicznych, dziedziczy się ją w sposób autosomalny recesywny – do zachorowania konieczne jest odziedziczenie nieprawidłowych genów po obojgu rodzicach. Objawem trimetyloaminurii jest odór przypominający zepsute ryby, który wydobywa się z ciała cierpiącej na nią osoby (większość zachorowań diagnozowanych jest u kobiet). Niestety nie ma skutecznej terapii, prowadzącej do wyleczenia choroby. Zredukowanie intensywności nieprzyjemnego zapachu można w pewnym stopniu osiągnąć przez stosowanie diety, ograniczającej spożycie produktów z choliną (np. wątróbka, żółtko jajka), karnityną (mięso), azotem (np. rośliny strączkowe) i siarką (np. produkty wysokobiałkowe, także cebula i czosnek).

Rybi zapach z pochwy – leczenie

Bez względu na to, jaki charakter ma infekcja intymna, należy ją bezwzględnie leczyć. Jej zaniedbanie grozi powikłaniami, które mogą prowadzić do zakażeń wyższych odcinków układu moczowo-płciowego, a nawet problemów z płodnością.

Leczenie rybiego zapachu z pochwy polega na wyeliminowaniu przyczyny tego nieprzyjemnego objawu. Jeśli zauważymy u siebie jakikolwiek symptom, mogący świadczyć o rozwijającej się intymnej infekcji, należy udać się do ginekologa. Nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty i nie próbujmy leczyć się na własną rękę – tego rodzaju zakażenia są dość powszechnym problemem, którego nie należy się wstydzić, a który trzeba szybko i skutecznie wyeliminować.

Podczas wizyty, w pierwszej kolejności lekarz pyta o niepokojące nas objawy, a następnie przeprowadza badanie ginekologiczne. Jeśli specjalista nie jest pewien, na jakiego rodzaju infekcję cierpi pacjentka, może zlecić badanie mikrobiologiczne –wykaże ono patogen, który wywołał chorobę. Po otrzymaniu wyników, ginekolog zaleca odpowiednią terapię.

Leki podawane przy bakteryjnej waginozie to głównie substancje czynne o działaniu przeciwbakteryjnym, antybiotyki oraz probiotyki normujące pH pochwy. Leki na infekcję bakteryjną pochwy dostępne są w postaci tabletek doustnych, żelu, globulek czy kremów dopochwowych. Nie wolno przerywać leczenia, nawet jeśli objawy infekcji ustąpiły. Przedwczesne zakończenie kuracji może spowodować szybki nawrót choroby oraz trudności z dalszym leczeniem schorzenia. Poprawne przyjmowanie leków oraz stosowanie się do zaleceń lekarza powinny skutecznie wyeliminować rybi odór z pochwy oraz inne objawy, świadczące o bakteryjnej infekcji okolic intymnych.

Rybi zapach z pochwy – jak się go pozbyć?

Nieprzyjemne objawy bakteryjnej waginozy to duży dyskomfort, zwłaszcza jeśli pojawia się intensywny, rybi zapach z pochwy. Jak się go pozbyć? Oprócz stosowania leków, bardzo ważne jest dbanie o higienę intymną:

  • do mycia okolic intymnych nie stosuj środków, które zaburzają równowagę pH pochwy,
  • zrezygnuj z perfumowanych mydeł, dezodorantów intymnych, oraz środków do irygacji pochwy,
  • krocze powinno być zawsze suche, dlatego staraj się nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę, a po skorzystaniu z toalety pamiętaj o starannym podtarciu się (zawsze od przodu do tyłu, żeby nie przenieść bakterii z odbytu w okolice pochwy),
  • podczas miesiączki częściej używaj podpasek niż tamponów –  pamiętaj o częstej wymianie środków higienicznych oraz regularnym podmywaniu się w trakcie menstruacji,
  • podczas infekcji zrezygnuj z uczęszczania na basen oraz wizyt w saunie.

Jak jeszcze można pozbyć się rybiego zapachu z pochwy? Domowe sposoby to również zdrowa, zbilansowana dieta. Powinna ona zawierać sporą ilość warzyw (zwłaszcza liściastych), które wspierają utrzymanie właściwego pH w pochwie. Jadłospis dobrze jest  wzbogacić o kiszonki (np. z kapusty lub buraków) i jogurty. Należy zrezygnować ze spożywania cukrów.

Rybi zapach z pochwy u dziewczynki

Temat zdrowia intymnego dość często poruszany jest w kontekście kobiet, natomiast wciąż mało mówi się o chorobach tego rodzaju u niemiesiączkujących jeszcze dziewczynek i nastolatek, które pierwsze krwawienie mają już za sobą. Niestety często brakuje rzetelnej edukacji, dzięki której mogłyby one nabyć wiedzę na temat objawów infekcji intymnych. Tak naprawdę symptomy zakażeń u dziewcząt są podobne jak w przypadku pań. Dlatego w sytuacji wystąpienia niepokojących objawów (rybi zapach z pochwy, pieczenie, swędzenie okolic intymnych, upławy itp.) należy skontaktować się z ginekologiem dziecięcym i podjąć stosowne leczenie.

Bibliografia:

  1. Miller Merida, Nawrotowe zapalenie sromu i pochwy – porady dotyczące leczenia, Ginekologia po Dyplomie 2014;16(5):59-68, online: https://podyplomie.pl/ginekologia/17012,nawrotowe-zapalenie-sromu-i-pochwy-porady-dotyczace-leczenia, dostęp: 15.02.2023.
  1. Casey Rachel K, Gomez-Lobo Veronica, Częste choroby sromu u dziewcząt, Ginekologia po Dyplomie 2014;16(5):50-58, online: https://podyplomie.pl/ginekologia/17011,czeste-choroby-sromu-u-dziewczat, dostęp: 15.02.2023.
  1. Dębosz Patrycja, Infekcje intymne u dziewczynek – jak rozpoznać i jak leczyć?, online: https://wylecz.to/choroby-u-dzieci/infekcje-intymne-u-dziewczynek/, dostęp: 16.02.2023.
  1. Dulska Agnieszka , Drosdzol-Cop Agnieszka, Fuchs Anna, Kałuska Alicja, Bodziony Jakub, Kubiak Bartosz, Metody leczenia zakażeń okolic intymnych o etiologii bakteryjnej i grzybiczej, online: https://www.forumginekologii.pl/artykul/metody-leczenia-zakazen-okolic-intymnych-o-etiologii-bakteryjnej-i-grzybiczej, dostęp: 16.02.2023.
  1. Poradnik Zdrowie, Trimetyloaminuria. Czym jest zespół rybiego odoru?, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-genetyczne/trimetyloaminuria-czym-jest-zespol-rybiego-odoru-aa-np63-sfLU-42Py.html, dostęp: 28.-2.2023.