Światowy dzień nerek

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Światowy Dzień Nerek obchodzony jest globalnie od 2006 roku, zawsze w drugi czwartek marca. Ustanowienie tego wydarzenia z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat znaczenia nerek dla naszego ogólnego stanu zdrowia. W trakcie obchodów na całym świecie odbywa się mnóstwo wydarzeń, odczytów, konferencji tematycznych, na których podkreśla się fakt, że choroby nerek są bardzo powszechne, jednak w większości przypadków zbyt późno diagnozowane.

Do czego służy nerka?  

Gdyby porównać nerkę do przedmiotu codziennego użytku, świetnie w tej roli sprawdziłby się durszlak. Zasada jego działania jest bardzo prosta i każdemu znana. W naczyniu musi pozostać to co jest niezbędne do przygotowania potrawy, natomiast do zlewu trafia wszystko to czego nie wykorzystamy i możemy się pozbyć. Dokładnie w taki sam sposób funkcjonuje nerka. Filtrując dobowo 1500 litrów krwi, „odcedza” jej istotne elementy i rozpuszczone w niej substancje od tych, które są toksyczne lub zbędne.

To co jest potrzebne w dalszym funkcjonowaniu organizmu jest odzyskiwane i powraca do krwi, a wszystko co już niepotrzebne – wydalane jest z moczem, produkowanym w ilości ok. 1,5 litra na dobę. Poza filtrowaniem krwi i wydalaniem moczu nerka posiada również funkcje wydzielnicze.

Produkuje i uwalnia do krwi szereg życiowo ważnych substancji, regulujących ciśnienie (renina, endotelina, tlenek azotu), wpływających na proces tworzenia czerwonych krwinek (erytropoetyna), odporność oraz kościotworzenie (aktywna postać witaminy D).

Pij wodę na zdrowie nerce!

Odpowiednia ilość wody w organizmie zapewnia prawidłowość procesu filtrowania krwi przez nerki i usuwania toksyn. Zapobiega infekcjom układu moczowego, zmniejsza także ryzyko powstawania kamieni nerkowych, które tworzą się trudniej, gdy wystarczająca ilość wody zapobiega sklejaniu się ze sobą pojedynczych kryształów.

To czy przyjmujemy właściwą ilość wody możemy łatwo ustalić na podstawie koloru wydalanego moczu. Powinien mieć on zabarwienie słomkowe lub jaskrawo żółte. Ciemniejsze – bursztynowe lub ciemnożółte zabarwienie moczu jest przesłanką świadczącą o zbyt małej ilości spożywanych płynów.

Co szkodzi nerce?

Poza brakiem wody, nerka źle reaguje na stale podniesione ciśnienie tętnicze krwi tzw. nadciśnienie. Wysokie ciśnienie krwi przepływającej przez drobne naczynia nerek powoduje ich przebudowę, która z kolei utrudnia proces filtracji. Dochodzi do szkliwienia i twardnienia struktur nerek, które tracą prawidłową funkcję durszlaka i w wyniku zaistniałych zmian zaczynają „przepuszczać” do moczu ważne dla funkcjonowania organizmu substancje np. białko, ale także krwinki czerwone.

Zatrzymują natomiast we krwi nadmierne ilości sodu i toksyn np. mocznika. Zauważalnym efektem może być pienienie się moczu, obrzęki oraz nieprawidłowości w wynikach badań laboratoryjnych zarówno krwi jak i moczu. Podobne zmiany obserwuje się w przebiegu cukrzycy oraz w innych chorobach nerek o różnej etiologii.

Nerki chorują po cichu

Dosadniejszym odpowiednikiem powyższego stwierdzenia jest „nerka umiera w milczeniu”. Ból, który w organizmie pełni funkcję ostrzegawczą przed zagrożeniem chorobą, w przypadku nerek pojawia się stosunkowo rzadko. Towarzyszy kamicy nerkowej lub chorobom, które przebiegają z powiększeniem objętości narządu oraz prowadzą do rozciągnięcia i podrażnienia bogato unerwionej torebki nerkowej (np. torbiele nerek, wodonercze).

Inne charakterystyczne dla chorób nerek objawy – obrzęki, problemy z oddawaniem moczu, nadciśnienie i towarzyszące mu bóle głowy, osłabienie, anemia, senność, szybka męczliwość, duszność, utrata wagi, spienienie moczu pojawiają się późno.

Choroby nerek nawet kilka lat mogą przebiegać bezobjawowo, a niepokojące objawy obserwuje się dopiero po utracie połowy czynnego miąższu narządu, czyli tak naprawdę wtedy, kiedy „znika” jedna nerka!!!

Profilaktyka chorób nerek

Istotnym elementem profilaktyki chorób nerek jest zdrowa dieta i właściwa ilość spożywanej wody. Szacuje się, że osoba dorosła powinna wypijać ok. 2l płynów na dobę. Dieta powinna być uboga w sól, która w przypadku jej nadmiernego spożycia może być przyczyną szkodliwego dla nerek nadciśnienia.

Ważny w profilaktyce jest również właściwy poziom glukozy we krwi, ostrożne zażywanie leków nefrotoksycznych (szczególnie NLPZ), oraz regularne, kontrolne badania krwi i moczu.

Światowy Dzień Nerek – zbadaj swoje nerki!

W akcji  profilaktycznej  z okazji Światowego Dnia Nerek,  oferujemy Państwu w obniżonej cenie e-Pakiet nerkowy. Jest to zestaw badań oceniających funkcjonowanie układu moczowego. Zamieszczono w nim badanie ogólne moczu i wskaźnik ACR (albumina/kreatynina w moczu). Badanie ogólne moczu, ze względu na diagnostyczną wartość wyników jest jedną z najczęściej zlecanych i wykonywanych analiz laboratoryjnych. Jest również badaniem przesiewowym, pozwalającym na wykrycie patologii układu moczowego jeszcze w okresie bezobjawowym. Równie ważnym elementem laboratoryjnej oceny funkcji nerek jest pomiar stężeń substancji wydalanych w głównej mierze przez nerki, dlatego też pakiet uzupełniono w pomiar stężenia mocznika, kwasu moczowego i kreatyniny, wykonywany z pobranej próbki krwi.