Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby – 28 lipca
Wątroba bierze udział w procesie trawienia pokarmów, produkuje żółć, ogrzewa krew, syntetyzuje czynniki odpowiedzialne za krzepnięcie, hamuje również nadmierną aktywność układu odpornościowego. Oznacza to, że jest wielofunkcyjnym i fascynującym narządem układu pokarmowego, który można porównać do zaawansowanego laboratorium chemicznego. W sumie pełni równocześnie około 200 różnych funkcji! Niestety wątroba jest narządem podatnym na zakażenia wirusowe, które mogą znacząco upośledzić jej funkcjonowanie. Jakie wirusy mogą atakować wątrobę i które są dla niej najniebezpieczniejsze?
Wirusy zapalenia wątroby – rodzaje
Wirusy atakujące komórki wątroby prowadzą do ostrego lub przewlekłego stanu zapalnego w obrębie narządu. Wśród nich wyróżnić można tzw. wirusy hepatotropowe pierwotne, których celem ataku są wyłącznie komórki wątroby oraz wirusy hepatotropowe wtórne (opryszczki, ospy wietrznej, odry), które wywołują chorobę innego narządu lub całego układu, niekiedy uszkadzając dodatkowo wątrobę. Najczęściej przyczyną stanu zapalnego w wątrobie są zakażenia wirusami pierwotnymi, czyli wirusami zapalenia wątroby typu A (HAV), B (HBV), C (HCV), D (HDV) i E (HEV).
Wirusowe zapalenie wątroby typu A i E
Wirusy typu A i E wywołują głównie objawy zatrucia pokarmowego (biegunki, bóle brzucha, ogólne osłabienie, żółtaczka) a do zakażenia dochodzi drogą pokarmową (brudne ręce, niskie standardy higieniczne). W Polsce nie diagnozuje się wirusowego zapalenia wątroby typu E, zachorowania dotyczą mieszkańców krajów Azji. W przypadku WZW A i E przebieg choroby ma wyłącznie charakter ostry i nie pojawia się przewlekła faza zapalenia.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B i C
W przypadku zarażenia wirusami zapalenia wątroby typu B i C przebieg choroby może mieć zarówno charakter ostry i przewlekły. W ostrej fazie WZW B i C charakterystyczne są objawy ogólnoustrojowego osłabienia, bóle mięśni i stawów, ale także żółtaczka. W niektórych przypadkach ostra faza zakażenia może przebiegać bezobjawowo lub z niewielkim stopniem nasilenia objawów, stąd może być niezauważona, lub zlekceważona przez pacjenta. Zapalenie ostre może zostać całkowicie wygaszone przez organizm lub też przejść w fazę przewlekłą, która obciążona jest wysokim ryzykiem rozwinięcia powikłań. Faza przewlekła zakażenia bardzo często jest fazą bezobjawową, w której dochodzi do nieustannej przebudowy miąższu wątroby, jej włóknienia i stopniowego rozwoju niewydolności narządu. Odległą konsekwencją przewlekłej fazy choroby jest marskość wątroby oraz rak wątrobowokomórkowy. Ze względu na bezobjawowość przebiegu choroby, przewlekłe WZW nazywane jest często mianem „cichego zabójcy”.
Jak uniknąć wirusowego zapalenia wątroby?
Doskonałą metodą na uniknięcie wirusowego zapalenia wątroby jest szczepienie. Oszacowano, że obowiązkowe szczepienia przeciwko WZW B zmniejszyły zachorowalność z 43 do 4 przypadków na 100 000 osób. Niestety szczepienie jest dostępne tylko w przypadku WZW B. Ze względu na drogi zakażenia wirusami B i C – przerwania ciągłości tkanek (zabiegi medyczne i medycyny estetycznej), kontakt z krwią lub zanieczyszczonymi nią płynami ustrojowymi osoby zakażonej – sposobem na uniknięcie zakażenia jest sterylizacja narzędzi medycznych i przestrzeganie procedur zapobiegających zakażeniu przez personel medyczny, oraz świadome korzystanie z salonów kosmetycznych, gabinetów przestrzegających zasad bezpieczeństwa.
Wirusowe zapalenie wątroby – diagnostyka
Najczęściej na diagnostykę w kierunku WZW B i C pacjent trafia przypadkowo np. w trakcie badań okresowych, w wyniku których dowiaduje się o podwyższonych poziomach enzymów wątrobowych (ALT, AST). Wówczas poszukuję się przyczyny nieprawidłowości w wynikach, kierując pacjenta na pogłębioną diagnostykę funkcji wątroby, uwzględniającą wykonanie prób wątrobowych i badań serologicznych, czyli oznaczenia poziomu przeciwciał skierowanych przeciwko wirusowi HBV i HCV. Lekarz może pogłębić diagnostykę o badania molekularne, mające na celu wykrycie we krwi pacjenta materiału genetycznego wirusa. W niektórych przypadkach wykonywana jest także biopsja wątroby.
Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby – obchody
Obchody Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby mają na celu zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat często bezobjawowej choroby, która powoli i destrukcyjnie prowadzi do wyniszczenia wątroby i całego organizmu. Akcje profilaktyczne uwzględniające wykonywanie badań, w szczególności w kierunku WZW C, mają na celu zidentyfikowanie osób, które są nieświadome swojej choroby oraz zwiększają ryzyko potencjalnego zakażenia innych. Przyłączając się do obchodów Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby, sieć laboratoriów DIAGNOSTYKA, w dniu 28 lipca, przygotowała w promocyjnej cenie pakiet badań pomocny w diagnostyce zakażenia HBs i HCV https://diag.pl/sklep/pakiety/e-pakiet-watrobowy/. Z całą pewnością uzyskane wyniki badań będą stanowić cenne uzupełnienie wiedzy dotyczącej stanu Twojego zdrowia. Pamiętaj, że za prawidłową interpretację otrzymanych wyników odpowiada lekarz.