Wypadanie włosów – przyczyny i leczenie. Dlaczego wypadają włosy?

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Wiele osób, szczególnie kobiet, marzy o zdrowych, gęstych i lśniących włosach. Stosowanie specjalnych odżywek, masek, suplementów diety czy zabiegów mających za zadanie wzmocnienie włosa, może być czasem pomocne. Wcześniej jednak warto dowiedzieć się, z czym może być związane wypadanie włosów. Przyczyny są bowiem rozmaite i obejmują nie tylko nieprawidłową pielęgnację, choroby owłosionej skóry głowy, ale i choroby ogólnoustrojowe, źle zbilansowaną dietę czy zaburzenia hormonalne. Jeśli zaobserwujesz u siebie nadmierne wypadanie włosów, udaj się do swojego lekarza, by poszukać źródła tego zjawiska. Znalezienie przyczyny pozwoli rozpocząć odpowiednie i skuteczne leczenie.

Dlaczego wypadają włosy?

Cykl rozwojowy włosa składa się z trzech faz: fazy wzrostu (anagen), inwolucji (katagen) i spoczynku (telogen). Włosy na Twojej głowie znajdują się w różnych fazach – większość z nich rośnie, ale niektóre znajdują się w fazie spoczynku, po której wypadają. Fizjologicznie, dobowo tracimy około 60-100 włosów i nie ma w tym nic niepokojącego – to zupełnie normalne. Jeśli jednak zauważysz, że Twoje włosy wypadają w nadmiernych ilościach, stają się suche, cienkie i łamliwe, warto zastanowić się, jaki jest tego powód.

Wypadanie włosów – przyczyny

Przyczyny wypadania włosów są bardzo zróżnicowane. W niektórych okresach życia, nadmierne wypadanie włosów nie świadczy o żadnej chorobie, a jest niejako fizjologią. Dzieje się tak u kobiet po porodzie, za co odpowiedzialne są zmiany hormonalne zachodzące w ciele podczas ciąży i po jej zakończeniu. Zwiększone wypadanie włosów może pojawić się także w okresie menopauzy. Nasilona utrata włosów może być również związana z nieprawidłową pielęgnacją np.: zbyt gwałtownym szczotkowaniem, ciasnymi upięciami włosów czy rozmaitymi zabiegami, które mogą je osłabić (przewlekłym farbowaniem, prostowaniem itp.). Warto jednak pamiętać, że wypadanie włosów może być spowodowane nadmiernym stresem lub chorobą – owłosionej skóry głowy lub ogólnoustrojową.

Wypadanie włosów – przyczyny chorobowe:

  • niedobory niektórych pierwiastków (np. żelaza, cynku), witamin czy aminokwasów, które mogą być spowodowane nieprawidłową dietą, ale także innymi stanami chorobowymi np. schorzeniem przewlekłym lub chorobą przewodu pokarmowego,
  • choroby tarczycy, zarówno jej nadczynność, jak i niedoczynność,
  • choroby układowe tkanki łącznej, takie jak toczeń rumieniowaty układowy, czyli choroba autoimmunologiczna prowadząca do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego w obrębie wielu narządów,
  • cukrzyca,
  • choroby nowotworowe,
  • łysienie androgenowe, będące jedną z najczęstszych przyczyn przewlekłego wzmożonego wypadania włosów u osób dorosłych. Związane jest z uwarunkowaniami genetycznymi i hiperandrogenizmem,
  • choroby włosów i skóry głowy np. grzybica, łuszczyca, liszaj płaski,
  • stosowanie niektórych leków np.: cytostatyków (czyli leków używanych podczas chemioterapii w leczeniu przeciwnowotworowym), ale także leków immunosupresyjnych, środków przeciwkrzepliwych czy innych lub zatrucia toksynami np. rtęcią, arsenem czy talem,
  • ostre choroby zakaźne z gorączką.

Wypadanie włosów – badanie

Jeśli zaniepokoi Cię nadmierne wypadanie włosów, udaj się do swojego lekarza, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i badania fizykalnego być może zleci wykonanie podstawowych badań takich jak morfologia krwi, TSH, glikemia czy poziom żelaza. Takie badania możesz wykonać w DIAGNOSTYCE. Czasami może okazać się potrzebna konsultacja u innych specjalistów np. dermatologa, endokrynologa czy ginekologa, wykonanie innych badań laboratoryjnych (np. hormonalnych) oraz przeprowadzenie specjalistycznych badań włosa np.: trichoskopii czy trichogramu.

Udając się do lekarza, zastanów się jakie inne symptomy Ci dokuczają. Przypomnij sobie, kiedy zauważyłeś wzmożone wypadanie włosów i czy dotyczy ono całej głowy, czy może jakiegoś obszaru. Zwróć także uwagę, czy włosy innych okolic ciała również nadmiernie wypadają, a może wręcz przeciwnie – jest ich więcej. Koniecznie poinformuj lekarza jakie leki zażywasz na stałe i jakie choroby przebyłeś w przeszłości. Jeśli unikasz jakichś produktów w swojej diecie (np. nie spożywasz nabiału lub mięsa), nie zapomnij o tym wspomnieć. Zastanów się, czy problem wypadania włosów dotyczy lub dotyczył kogoś jeszcze z Twojej rodziny. Jeśli jesteś kobietą, przeanalizuj regularność swojego cyklu miesiączkowego.

badanie na włosy

Wypadanie włosów – leczenie

Skuteczne leczenie problemu wymaga znalezienia jego przyczyny. Czasami wystarczy zadbać o zdrowsze i bardziej przemyślane odżywianie lub zwrócić uwagę na prawidłową pielęgnację i unikanie zabiegów osłabiających włosy. W innych przypadkach, poprawę może przynieść adekwatne leczenie choroby podstawowej. W niektórych sytuacjach utrata włosów będzie nieunikniona, ale tymczasowa (np. podczas leczenia przeciwnowotworowego.)

Pamiętaj, że polecane w mediach preparaty do mycia, odżywki i suplementy wzmacniające włosy mogą być pomocne, ale nie stosuj ich bez porozumienia z lekarzem, bowiem nie zastąpią one leczenia przyczynowego. Jeśli jesteś zainteresowany, możesz skorzystać z konsultacji online w DIAGNOSTYCE.

Bibliografia:

  • „Wypadanie włosów” – J. Maciejewska
  • „Choroby włosów” – A. Badzian