Cienie pod oczami – czy świadczą o chorobie? Przyczyny i objawy

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

 Skąd biorą się tzw. cienie pod oczami? Przyczyna najczęściej jest prozaiczna. Osobnicze skłonności, brak dostatecznej ilości lub odpowiedniej jakości snu, przemęczenie i przepracowanie, życie w stresie – to wszystko wpływa na nasz wygląd i cerę. Czy sińce pod oczami mogą być jednak objawem choroby? Sprawdź na co zwrócić uwagę. 

Sińce pod oczami – przyczyny

Przyczyny sińców pod oczami są rozmaite. U części osób jest to po prostu indywidualna cecha wyglądu. Skóra pod oczami jest cienka i delikatna, a prześwitywanie drobniutkich naczyń krwionośnych daje efekt fioletowego zasinienia. U niektórych dochodzi też w tej okolicy do hiperpigmentacji skóry.

Inną częstą i stosunkowo niegroźną przyczyną sińców pod oczami jest przemęczenie i niewyspanie, a w pędzie dzisiejszego świata, o to akurat nietrudno. Zbyt krótki lub przerywany sen (lub wręcz przeciwnie – zbyt długi, ale nieefektywny sen), ciągły stres psychiczny, nadmiar obowiązków i życie w ciągłym biegu odbijają się na naszej aparycji. Krew pod cienką i wiotką skórą staje się bardziej widoczna na ziemistej i bladej cerze, a zastój płynu może powodować opuchnięcie.

Fioletowe sińce pod oczami mogą być także oznaką upływającego czasu. Wraz z wiekiem i starzeniem się, skóra staje się mniej elastyczna i cieńsza, a cienie pod oczami wydają się być bardziej widoczne.

O czym jeszcze mogą świadczyć sińce pod oczami? Choroby alergiczne, wśród szeregu innych objawów, mogą manifestować się właśnie w ten sposób. Błękitne cienie wokół powiek i delikatny obrzęk obserwuje się czasem u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry, alergicznym nieżytem nosa i alergicznym zapaleniem spojówek.

Cienie pod oczami są czasem związane ze zbyt długim i intensywnym wpatrywaniem się w monitor telewizora lub komputera. Nadwyrężanie wzroku może bowiem prowadzić do poszerzenia okolicznych naczyń krwionośnych.

Do innych przyczyn fioletowych zacienień pod oczami należą np. nadmierna ekspozycja na słońce, odwodnienie, nadużycie alkoholu, palenie papierosów czy zażywanie niektórych leków.

Czy cienie pod oczami mogą być objawem poważniejszej choroby? Jeśli są izolowanym symptomem, najczęściej nie świadczą o niczym niepokojącym. Mogą jednak czasem towarzyszyć anemii lub niektórym schorzeniom przewlekłym. Nie są natomiast typowym objawem konkretnej jednostki chorobowej, a wynikają raczej ze zmęczenia chorobą, wyniszczenia czy dużej utraty masy ciała. Mogą pojawić się w przebiegu chorób nerek, wątroby, tarczycy, zaburzeń krążenia i innych.

Sińce pod oczami – objawy dodatkowe, na które warto zwrócić uwagę 

Jeśli doskwierają Ci cienie pod oczami, zastanów się od jak dawna je i masz i dlaczego mogły się pojawić. Przyjrzyj się najbliższym członkom swojej rodziny. Jeśli u nich także widoczne są cienie pod oczami, a u siebie obserwujesz ten objaw od dawna i nie towarzyszą mu żadne inne niepokojące symptomy, wtedy genetyczne uwarunkowania i osobnicze właściwości wydają się być najbardziej prawdopodobną przyczyną. Zwróć uwagę na ilość i jakość swojego snu, poziom zmęczenia i stresu.

W przypadku chorób alergicznych, objawy mogą obejmować zaczerwienienie i suchość skóry, świąd, zapalenie spojówek, częste kichanie, wyciek wodnistej wydzieliny z nosa lub zablokowanie nosa i inne.

Symptomy, które powinny Cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza obejmują m.in.: osłabienie i zbyt łatwą męczliwość, zaburzenia koncentracji i skupienia uwagi, bóle i zawroty głowy, uczucie duszności, bladość skóry i śluzówek, zażółcenie skóry lub jej ziemisto-brunatny odcień, utratę łaknienia, przedłużone krwawienia i skłonność do powstawania siniaków, kołatanie serca, nudności czy wymioty. Poszukaj także pomocy, jeśli cienie pod oczami pojawiły się bez żadnej przypuszczalnej przyczyny lub jeśli zasinienie dotyczy tylko jednego oka.

W oparciu o Twoje objawy i badanie fizykalne, lekarz może zalecić wykonanie podstawowych badań. Obecność wyłącznie sińców pod oczami, bez żadnych innych symptomów, stosunkowo rzadko jest wskazaniem do pogłębionej diagnostyki, ale jeśli jesteś zaniepokojony i nie upatrujesz przyczyny w zmęczeniu i niewyspaniu, warto zapytać o radę swojego lekarza. Być może analiza wyników podstawowych badań laboratoryjnych pozwoli znaleźć podłoże cieni wokół oczu i wykluczyć poważniejsze choroby.

Wśród badań, które mogą okazać się przydatne na początek, znajdują się: morfologia krwi obwodowej, parametry funkcji wątroby oraz nerek, badanie ogólne moczu, poziom glukozy na czczo czy TSH. Wszystkie te badania znajdziesz w ofercie DIAGNOSTYKI. 

Sińce pod oczami – leczenie

Jeśli przyczyną cieni pod oczami okazuje się być konkretna choroba, najważniejsze jest jej odpowiednie leczenie pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. W pozostałych przypadkach, warto zadbać o zmianę swojego stylu życia – zatroszczyć się o efektywny sen i odpoczynek, unikać stresu i używek, a także zdrowo się odżywiać. Doraźną pomoc mogą przynieść zimne okłady.

Jeżeli sińce pod oczami są dla Ciebie dużym problemem estetycznym, warto udać się do dermatologa lub lekarza zajmującego się medycyną estetyczną, który oceni stan Twojej skóry i być może zaleci odpowiednie kremy lub zabiegi, np. mezoterapię czy zabiegi z kwasem hialuronowym.

Bibliografia: