Cholecystektomia

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Cholecystektomia (z grec. chole, czyli ‘żółć’, z grec. i łac. cystis – ‘pęcherzyk’ oraz ectomia oznaczająca ‘wycięcie, usunięcie’) jest zabiegiem usunięcia pęcherzyka żółciowego. Obecnie ten rodzaj operacji jest najczęściej przeprowadzany metodą laparoskopową, co pozwala na szybszy powrót pacjenta do sprawności.

Cholecystektomia stanowi metodę leczenia różnych chorób dotyczących pęcherzyka żółciowego i otaczających go narządów. Należą do nich przede wszystkim:

  • ostre i przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego w przebiegu kamicy żółciowej – złogi, które zalegają w pęcherzyku, podrażniają jego ścianę, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Zwykle towarzyszą mu takie objawy jak silny ból w górnej części brzucha i po prawej stronie, który pojawia się po zjedzeniu tłustych lub ostrych pokarmów. Dolegliwości mogą utrzymywać się nawet do kilku godzin. Dodatkowo pojawiają się nudności, wymioty, wzdęcia i podwyższona temperatura ciała. Podejrzenie kamicy pęcherzykowej można potwierdzić za pomocą badania USG jamy brzusznej po przyłożeniu głowicy w okolicy podżebrowej po prawej stronie;
  • perforacja, czyli przedziurawienie pęcherzyka żółciowego;
  • stan po urazie wątroby;
  • rak pęcherzyka żółciowego – w tym przypadku cholecystektomię należy wykonać metodą klasyczną, czyli konieczne jest rozcięcie powłok brzucha. W ten sposób istnieje większa szansa na doszczętne wycięcie zmiany nowotworowej.

Do najczęstszych powikłań zabiegu cholecystektomii należą uszkodzenie przewodu żółciowego i krwawienie. Naruszenie ciągłości dróg żółciowych wymaga chirurgicznej interwencji w trybie pilnym, ponieważ może ono prowadzić do wycieku żółci do jamy brzusznej i rozwoju zapalenia otrzewnej.

Bibliografia

  • D. Janczak, Kamica pęcherzyka żółciowego, „Chirurgia po Dyplomie” 2017, nr 5.

Wybierz badania i zadbaj o zdrowie