Dermatologia

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Dermatologia to określenie pochodzące z języka greckiego od słów dérma, dérmatos, które tłumaczy się jako ‘skóra’, oraz lógos, oznaczającego tyle, co ‘słowo, nauka’. Dermatologia to jedna z głównych dziedzin medycyny zajmująca się skórą w aspekcie medycznym, chirurgicznym, także kosmetycznym. Dzielona jest na:

  • dermatologię kliniczną, która zajmuje się profilaktyką, rozpoznawaniem, leczeniem chorób skóry i jej przydatków (włosów, paznokci). Dermatolodzy wchodzą również w skład zespołów zajmujących się leczeniem niektórych schorzeń ogólnoustrojowych, dających objawy na skórze (np. czerniaka, tocznia rumieniowatego układowego);
  • dermatologię doświadczalną, która zajmuje się badaniem i opisem budowy skóry oraz mechanizmów jej funkcjonowania.

Dermatologia wchodzi w zakres specjalizacji lekarskiej dermatologia i wenerologia. Ta druga to dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową, czyli tzw. chorób wenerycznych. Z dermatologią ściśle łączą się inne obszary medycyny, takie jak: alergologia, medycyna estetyczna, kosmetologia.

Aby zostać dermatologiem, wymagane jest ukończenie studiów na kierunku lekarskim, a następnie odbycie stażu i specjalizacji z zakresu dermatologii i wenerologii. Poza 6 latami studiów taka nauka trwa dodatkowe 5 lat. Tytuł specjalisty dermatologa osiąga się po zdaniu Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego.

W polu zainteresowania dermatologii pozostają  przede wszystkim dolegliwości ze strony skóry, tzw. dermatozy. Najczęściej występujące spośród nich to: trądzik, zakażenia grzybicze, brodawki spowodowane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, oparzenia. Częste również problemy ze strony włosów i paznokci. Dermatolodzy mogą specjalizować się w określonej tematyce. Dla przykładu dermatolog dziecięcy zajmuje się chorobami skórnymi u dzieci, dermatolog estetyczny – poprawą wyglądu skóry, dermatolog epidemiolog – chorobami skóry i ich czynnikami ryzyka w danej populacji, dermatochirurg – usuwaniem zmian skórnych.


Wybierz badania i zadbaj o zdrowie