Mini poradnik dla przyszłych Mam

Jakie badania wykonać w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, dlatego warto zadbać o zdrowie swoje i dziecka już od samego początku!

 

Przede wszystkim pierwszym krokiem będą niezbędne badania, o których nie możesz zapomnieć!

Jakie badania wykonać w ciąży?

Infekcje intymne w ciąży

Infekcje intymne to częste dolegliwości w ciąży, które mogą być wywołane zarówno przez bakterie, jak i grzyby. W ciąży zachodzą zmiany w składzie flory fizjologicznej pochwy, przez co łatwiej dochodzi do infekcji.

 

Pamiętaj, że każda infekcja intymna w ciąży powinna zostać bezzwłocznie skonsultowana z lekarzem ginekologiem!

Infekcje intymne w ciąży

Cukrzyca w ciąży - jak ją rozpoznać?

Już na wczesnym etapie ciąży powinnaś wykonać pomiar stężenia glukozy na czczo.

 

Jeśli Twój wynik będzie w normie, kolejnym badaniem, które należy wykonać jest test OGTT, przeprowadzany między 24, a 28 tygodniem ciąży. Test OGTT polega na sprawdzeniu, czy organizm przyszłej matki dobrze radzi sobie z metabolizmem węglowodanów.

Cukrzyca w ciąży - jak ją rozpoznać?

Dieta w ciąży

W Twojej diecie nie może zabraknąć: pełnoziarnistych produktów zbożowych (razowe pieczywo, płatki owsiane). Dbaj o odpowiednią ilość nabiału – jogurty, mleko czy kefir są źródłami białka i wspierają rozwój kości dziecka. Warzywa i owoce także powinny na stałe zagościć w Twoim menu. Są one źródłem cennych witamin i składników mineralnych. Nie unikaj mięsa i ryb – zawierają dużo białka, a ryby, kwasy tłuszczowe omega-3 ważne dla rozwoju intelektualnego dziecka.

Dieta w ciąży

Czego powinnaś unikać?

Bezwzględnie unikaj alkoholu! Nie spożywaj również surowego mięsa, surowych ryb i jaj oraz niepasteryzowanych serów pleśniowych.

W czasie ciąży (i nie tylko) warto ograniczyć spożycie wysoko przetworzonej żywności – fast foody, częste sięganie po słodycze, chipsy i inne przekąski, nie będzie Ci dobrze służyć, a zbyt duża podaż soli może zwiększyć ryzyko nadciśnienia tętniczego i nasilać obrzęki nóg.

Czego powinnaś unikać?

Przypadłości okresu poporodowego

Po porodzie wiele kobiet może doświadczyć niepożądanych przypadłości, związanych szeregiem zachodzących zmian w organizmie. Często zmiany te mogą negatywnie odbić się na zdrowiu, dlatego warto wiedzieć jak sobie z nimi poradzić i jak wrócić do pełni sił.

 

Zachęcamy do sprawdzenia naszych artykułów o anemii oraz zapaleniu tarczycy – jednych z częstszych przypadłości okresu poporodowego.

Przypadłości okresu poporodowego

Pakiet badań dla Mam po porodzie

Specjalnie dla Mam przygotowaliśmy nowy pakiet badań, który pozwala na ocenę stanu zdrowia po porodzie.

 

W pakiecie znajdują się badania takie jak: morfologia krwi, ferrytyna, CRP ilościowo, TSH, FT4 i anty-TPO.

Pakiet badań dla Mam po porodzie
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, a bezpośrednio na Twoją skrzynkę będą trafiać informacje dotyczące usług i nowości w ofercie badań, nt. akcji profilaktycznych w zakresie ochrony zdrowia oraz nowo otwieranych placówek w Twojej okolicy.

Wystąpił błąd przy zapisie do newslettera
Newsletter