Jakie są domowe sposoby na porost paznokci?

Udostępnij
Pytanie

Mam wrażenie, że moje paznokcie wzrastają w bardzo powolnym tempie. Chciałabym to przyspieszyć, jednak naturalnymi sposobami. Czy są jakieś naturalne składniki lub witaminy, które mogą mi w tym pomóc? Może mam jakieś niedobory? Proszę o wyjaśnienie, od czego to zależy?

miniatura autora
Odpowiedź specjalisty

Zwykle wraz z wiekiem obserwuje się wolniejszy wzrost paznokci, jednak czasami objaw ten może być oznaką choroby lub niedoborów żywieniowych jak np. niedobór cynku, wapnia, witamin A, D3, E czy też witamin z grupy B. W przypadku zauważonych problemów ze wzrostem i/lub stanem paznokci warto rozważyć oznaczenie stężenia tych pierwiastków i witamin, a w razie niedoborów należy wdrożyć suplementację. Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele suplementów diety, których skład ma za zadanie poprawić stan skóry i jej wytworów: włosów i paznokci, jednak pierwsze efekty mogą być dostrzegalne dopiero po kilku miesiącach ich przyjmowania.

Poza przyjmowaniem suplementów diety można spróbować kilku „domowych” sposobów mogących korzystnie wpłynąć na stan paznokci jak: włączenie do diety większej ilości cytrusów bogatych w witaminę C korzystnie wpływającą na stan paznokci. Można także zmieszać wyciśnięty sok z cytryny z oliwą z oliwek i tak sporządzoną mieszankę nanieść na ok. 10 minut na paznokcie. Skuteczny może także okazać się wmasowanie w paznokcie oleju kokosowego bogatego w przeciwutleniacze i witaminę E.


Wybierz badania i zadbaj o zdrowie


Specjalista
miniatura autora

Dr n. o zdrowiu Piotr Choręza