Czy są domowe sposoby na zapalenie krtani?

Udostępnij
Pytanie

Jesienią często dopada mnie zapalanie krtani. Czy istnieją jakieś sprawdzone, domowe sposoby na złagodzenie objawów tej choroby?

miniatura autora
Odpowiedź specjalisty

Jesienna aura sprzyja częstym zakażeniom wirusowym górnych dróg oddechowych. Infekcje te są najczęstszą przyczyną zapalenia krtani objawiającego się jako silny ból gardła połączony z chrypą, napadami suchego kaszlu i problemami z prawidłową emisją głosu. 

W leczeniu zapalenia krtani skuteczne są dostępne bez recepty pastylki na ból gardła zawierające w swym składzie wyciągi z tymianku i podbiału lub porostu islandzkiego, które działają powlekająco. Można także stosować spraye i płukanki do gardła zawierające wyciągi z tymianku i szałwii, działające antyseptycznie i ściągająco na błony śluzowe gardła. Pomocne będzie także wykonywanie inhalacji z soli fizjologicznej, które zapewnią odpowiednie nawilżenie błon śluzowych, hamując także odruch bezproduktywnego kaszlu. Poza produktami aptecznymi warto zadbać o odpowiednie nawodnienie, pijąc ciepłe napoje z dodatkiem miodu, soku z malin czy czarnego bzu. Warto wyeliminować papierosy i alkohol, gdyż działają one drażniąco na błony śluzowe.