Jak zbadać jelita bez kolonoskopii?

Udostępnij
Pytanie

Lekarz zalecił mi kolonoskopię. Bardzo obawiam się tego badania. Jestem w stanie zrobić wszystkie inne badania, tylko nie to. Mam bardzo silną blokadę psychiczną. Jak zbadać jelita bez kolonoskopii? Wolę zacząć od innych badań, jak w nich nic nie wyjdzie, to wówczas pomyślę o kolonoskopii.

miniatura autora
Odpowiedź specjalisty

Na początek pomimo lęku, zachęcam rozważenie kolonoskopii, ponieważ jako badanie obrazowe ma ono niezastąpioną czułość i skuteczność w diagnostyce chorób jelit (w chorobach zapalnych jelit) i w wykrywaniu wczesnych stanów nowotworowych, dzięki czemu można zapobiec zaawansowanym stadiom choroby nowotworowej. Warto zaznaczyć, że badanie możliwe jest również do wykonania w znieczuleniu ogólnym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnych nieprzyjemności związanych z badaniem. Nie istnieją badania laboratoryjne mogące w pełni zastąpić kolonoskopię. Należy pamiętać, że nawet prawidłowe wyniki alternatywnych badań nie wykluczają procesu chorobowego toczącego się w jelitach.

Do przykładowych badań, które mogą sugerować chorobę jelita grubego należy oznaczenie stężenia CEA – markera nowotworowego występującego w wyższych stężeniach w raku jelita grubego, w chorobach zapalnych jelit, chorobie wrzodowej, czy marskości wątroby. Badanie morfologii krwi w przypadku nowotworów jelit może wiązać się ze spadkiem ilości erytrocytów i hemoglobiny w wyniku niewidocznego gołym okiem przewlekłego krwawienia z przewodu pokarmowego. Stany zapalne jelita grubego wiążą się także ze spadkiem poziomu ferrytyny, czyli białka odpowiedzialnego za magazynowanie żelaza w wątrobie.  


Wybierz badania i zadbaj o zdrowie