Jakie badania na toksoplazmozę?

Udostępnij
Pytanie

Jakie badania wykonać na toksoplazmozę? Czym się różnią badania IgG, IgM oraz IgA? Nie wiem, które wybrać. A może mam zrobić wszystkie te badania?

miniatura autora
Odpowiedź specjalisty

Podane skróty: IgA, IgG i IgM dotyczą immunoglobulin, czyli przeciwciał. Te białkowe struktury wytwarzane są przez układ odpornościowy organizmu w trakcie zakażenia lub po jego zakończeniu, a poziom poszczególnych klas immunoglobulin zmienia się w zależności od czasu, jaki upłynął od zakażenia. Podwyższony poziom przeciwciał klasy IgM, wytwarzanych we wczesnej fazie zakażenia, wskazuje na trwającą infekcję danym patogenem (wirusem, bakterią, czy jak w przypadku toksoplazmowy – pierwotniakiem). W późnej fazie infekcji wytwarzane są przeciwciała klasy IgG, które utrzymują się przed dłuższy czas, wskazując na przebyte lub też przewlekłe zakażenie. Dlatego też w przypadku podejrzenia zakażenia warto oznaczyć zarówno poziom przeciwciał klasy IgM jak i IgG jednak wykonując badania, należy uwzględnić tzw. okienko serologiczne, czyli okres, w którym pomimo zakażenia poziom przeciwciał jest niższy niż próg czułości testu.

Przeciwciała klasy IgA występują głównie w wydzielinach organizmu takich jak: ślina pot czy łzy i zapobiegają przedostaniu się patogenów do organizmu. Oznaczenie poziomu przeciwciał klasy IgA wykonywane jest w diagnostyce toksoplazmowy wrodzonej oraz uzupełniająco u pacjentek ciężarnych.


Wybierz badania i zadbaj o zdrowie