Nadmiar żelaza a tarczyca – czy żelazo wpływa na pracę tarczycy?
Pytanie
Witam, jestem w trakcie diagnozowania problemów z tarczycą i na ostatniej wizycie dostałam wskazanie, aby wykonać badania żelaza wraz z innymi badaniami hormonów. Okazało się, że wynik żelaza jest powyżej normy. Czy nadmiar żelaza i tarczyca mają jakiś związek? Nadmiar żelaza a tarczyca – czy żelazo wpływa na pracę tarczycy?

Odpowiedź specjalisty
Żelazo wywiera duży wpływ na prawidłową pracę tarczycy. Pierwiastek ten jest składnikiem peroksydazy tarczycowej (TPO), czyli enzymu, który uczestniczy w produkcji hormonów tarczycy – trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Dlatego zarówno jego niedobór, jak i nadmiar wpływają na funkcjonowanie tego gruczołu.
Badania wykazują, że zwiększony poziom żelaza przyczynia się do powstawania wolnych rodników tlenowych, które uszkadzają komórki poprzez utlenianie budujących je elementów. Mogą zaburzać metabolizm tkanek i przyczyniać się do występowania wielu schorzeń, m.in. chorób tarczycy o podłożu autoimmunologicznym (choroba Hashimoto czy Gravesa-Basedowa).
Ponadto nadmiar żelaza może wynikać z hemochromatozy, czyli choroby uwarunkowanej genetycznie, która zwiększa jego wchłanianie w jelicie cienkim. W takiej sytuacji pierwiastek ten odkłada się w wielu narządach, w tym w tarczycy, co może spowodować jej uszkodzenie.
Pojedynczy wynik żelaza powyżej normy nie oznacza jeszcze problemu, warto jednak monitorować jego poziom. Pomocne mogą być w tym dodatkowe badania, np.: oznaczenie poziomu ferrytyny czy całkowitej zdolności wiązania żelaza (TIBC).
Specjalista
