COVID-19 czy przeziębienie? Dlaczego warto wiedzieć na co choruję?

COVID-19, czyli choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 to niestety nadal całkiem aktualny problem. Szacuje się, że ilość dziennych zachorowań jest wielokrotnie, przynajmniej dziesięciokrotnie większa niż ta podawana w statystykach. Dlaczego nadal powinniśmy się testować i jak ważna jest świadomość swojej choroby?

U niektórych pacjentów, choroby COVID-19 nie sposób odróżnić od zwykłego przeziębienia czy też grypy, których objawy ustępują zazwyczaj po kilkudniowym odpoczynku w domu. Niestety jest grupa osób, u której przebieg choroby COVID-19 może się zaostrzyć nawet po kilku dniach względnie łagodnego przebiegu oraz wymagać wdrożenia specjalistycznego leczenia w domu lub na oddziale szpitalnym.  Należą do nich osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, z nadwagą lub otyłością, cukrzycą, chorobami serca, chorobami nowotworowymi, stosujący leczenie obniżające odporność, np. po przeszczepach. Te osoby przede wszystkim powinny wykonywać badania w kierunku COVID-19 i mieć świadomość swojej choroby, chociażby po to by uważniej monitorować przebieg zakażenia (np. natlenowanie krwi) i w sytuacji pogorszenia natychmiast skontaktować się z lekarzem, który wdroży leczenie adekwatne do rozpoznanej choroby. Pamiętajmy również, że COVID-19 może mieć całkiem bezobjawowy przebieg. Oznacza to, że w sposób nieświadomy możemy stać się potencjalnym źródłem zakażenia naszych bliskich, którzy mogą znajdować się w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji. Powyższe argumenty przemawiają jednoznacznie za tym, że nadal warto wykonywać testy w kierunku COVID-19.

Testuj się – na zdrowie!

Niezależnie od tego czy jesteś w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, chcesz odróżnić COVID-19 od przeziębienia lub grypy, czy też wybierasz się w odwiedziny do swoich bliskich, jeśli zdecydujesz się na wykonanie testu, rozważ test PCR. „Apteczne” testy antygenowe stosunkowo często są źródłem wyników fałszywie ujemnych, szczególnie wtedy, gdy objawy choroby są mało nasilone lub jesteśmy „bezobjawowi”. Tylko diagnostyka molekularna zakażenia i profesjonalne pobranie materiału przez wykwalifikowany personel daje pewność uzyskania wiarygodnego wyniku badania i postawienia właściwej diagnozy. Tylko teraz możesz zakupić badanie w wyjątkowo atrakcyjnej cenie.