Laboratoria DIAGNOSTYKI na Liście Ministerstwa Zdrowia

01.04.2020

Szanowni Państwo,

jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, rozpoczęliśmy – jako pierwsza firma, równolegle, w wielu specjalnie do tego celu wyznaczonych laboratoriach na terenie kraju – wykonywanie badania wykrywającego obecność wirusa SARS-CoV-2 w wymazach z dróg oddechowych. Wszystkie nasze laboratoria znalazły się na opublikowanej wczoraj przez Ministerstwo Zdrowia „Liście laboratoriów COVID-19”:

  1. Diagnostyka, ul. Prof. Życzkowskiego 16, Kraków, woj. małopolskie,
  2. Diagnostyka, ul. Opolska 131a, Wrocław, woj. dolnośląskie,
  3. Diagnostyka, ul. Unii Lubelskiej 1, Szczecin, woj. zachodniopomorskie,
  4. Diagnostyka, ul. Polanki 117, Gdańsk, woj. pomorskie,
  5. Diagnostyka, al. Prymasa Tysiąclecia 79A, Warszawa, woj. mazowieckie,
  6. PBKM S.A. – Diagnostyka, ul. Działkowa 85, Warszawa, woj. mazowieckie,
  7. CGM GENESIS, ul. Dąbrowskiego 70, Poznań, woj. wielkopolskie,
  8. GenXOne SA, ul. Kobaltowa 6, Złotniki Suchy Las, woj. wielkopolskie.

Równolegle pracujemy nad tym, aby do listy laboratoriów dołączyły wkrótce nasze kolejne placówki, w Warszawie, Cieszynie i Katowicach.

 

Badania wykonywane są metodą RT-PCR, testami z certyfikatem CE-IVD, zwalidowanymi i zgodnymi z rekomendacjami WHO. Aktualnie wykonujemy badania dla kilkudziesięciu szpitali i placówek medycznych, na mocy podpisanych umów. Współpraca z Ministerstwem Zdrowia, władzami wojewódzkimi oraz regionalnymi SANEPIDami przebiega bardzo sprawnie – wymieniamy informacje, raportujemy wyniki, wspólnie pracujemy nad tym, aby nasze codzienne działania przyczyniały się do zwiększenia bezpieczeństwa zarówno pacjentów, jak i pracowników służby zdrowia, a tym samym bezpieczeństwa nas wszystkich. Dziennie wykonujemy obecnie około 600 badań, ale podjęliśmy już działania mające zwiększyć naszą wydajność do ok. 2000 testów dziennie.

 

Szczycimy się tym, że jako jedyni w kraju oferujemy naszym klientom zestaw pobraniowy DIAGpack – dedykowany do pobrań wymazów z dróg oddechowych. Zestaw ten zawiera podłoże inaktywujące wirusa i stabilizujące materiał do badania, dzięki czemu pobrana próbka jest bezpieczna (niezakaźna) i stabilna (do 72 godzin od pobrania). Nasze laboratoria wykonują badania pobrane wyłącznie za pomocą zestawów DIAGpack. 

Dodatkowo zapewniamy odbiór materiału i transport w odpowiednich warunkach do naszych laboratoriów. Zatem nasza oferta dla placówek medycznych obejmuje kompleksowo całą usługę wraz z organizacją fazy przedlaboratoryjnej badania.

Ze względów epidemiologicznych nie pobieramy w naszych punktach wymazów na obecność SARS-CoV-2. W przyszłości rozważymy uruchomienie specjalnych punktów pobrań, dedykowanych wymazom w kierunku SARS-CoV-2. Obecnie jednak badania te wykonujemy tylko dla szpitali i innych placówek medycznych.

 

W najbliższych dniach – jak anonsowaliśmy – planujemy również rozpocząć oznaczanie przeciwciał IgM i IgG, które powstają po kontakcie z wirusem SARS-CoV-2. Obecnie trwają już w naszych laboratoriach badania jakości i użyteczności tych testów. Badanie to nie potwierdza obecności wirusa i zakaźności pacjenta, ale dodatni wynik świadczy o przebyciu zakażenia w przeszłości. Wyniki dodatnie muszą być potwierdzane testem molekularnym. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

 

Prof. dr n. med. Jakub Swadźba

Prezes Zarządu laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA