List otwarty Prezesa Zarządu DIAGNOSTYKI

25.03.2020

Szanowni Państwo, Drodzy Pacjenci laboratoriów DIAGNOSTYKA,

niepewność i stres spowodowany wystąpieniem pandemii towarzyszą nam wszystkim. Wiemy, że ilość zachorowań może z czasem narastać, ale wiemy także, że z każdym dniem zyskujemy nowe doświadczenia i wdrażamy rozwiązania, które pomagają nam przejść przez ten trudny dla wszystkich czas.

Jako lider wśród laboratoriów medycznych w Polsce, od ponad 20 lat jesteśmy z Wami, oferując najlepszą diagnostykę i biorąc odpowiedzialność za wyniki Waszych badań. Naszym priorytetem było i nadal jest Wasze bezpieczeństwo i dostęp do usług laboratoryjnych jak najpełniej odpowiadający Waszym potrzebom.

Pomimo tymczasowych braków kadrowych, spowodowanych decyzją dotyczącą zamknięcia placówek oświatowych na terenie całego kraju i innymi sytuacjami losowymi, a tym samym koniecznością sprawowania przez naszych pracowników opieki nad dziećmi, staramy się zapewniać maksymalną dostępność punktów pobrań naszej sieci, zachowując ciągłość pracy i świadczonych usług zdrowotnych. Niestety pomimo tych starań około 40% naszych placówek jest chwilowo nieczynnych. Aktualna lista dostępnych punktów pobrań znajduje się na stronie www.diagnostyka.pl w wyszukiwarce placówek.

Nasze placówki i pracujący w nich personel, staramy się zaopatrywać w miarę dostępności w środki higieny i ochrony osobistej, zabezpieczenia, procedury i instrukcje dot. zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa wg aktualnie posiadanych możliwości. Większość zamówień maseczek i specjalistycznych fartuchów dla naszej firmy niestety zablokowana jest na granicach, ale aktualnie czekamy na transporty od polskich dostawców. Równolegle usprawniamy proces zlecania badań i odbioru wyników on-line, współpracujemy z partnerem oferującym pobrania domowe i tele-konsultacje, sięgamy po każde nowe i dostępne rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mogli zapewnić dotychczasową jakość usług także w tych trudnych, najbliższych tygodniach.

W ostatnich dniach rozpoczęliśmy – jako pierwsza firma, równolegle w czterech specjalnie do tego celu wyznaczonych laboratoriach na terenie kraju – wykonywanie badania wykrywającego obecność wirusa SARS-CoV-2 w wymazach z dróg oddechowych. Ze względów epidemiologicznych nie pobieramy w naszych punktach pobrań wymazów na obecność SARS-CoV-2, informując pacjentów z podejrzeniami tego zakażenia o obowiązującej procedurze postępowania. W przyszłości rozważymy uruchomienie specjalnych punktów pobrań, dedykowanych wymazom w kierunku SARS-CoV-2. Obecnie badania te wykonujemy tylko dla szpitali i innych placówek medycznych. W najbliższych dniach rozpoczniemy badania przeciwciał, które powstają po kontakcie z wirusem SARS-CoV-2. Badanie to nie potwierdza obecności wirusa i zakaźności pacjenta, ale dodatni wynik badania świadczy o przebyciu zakażenia w przeszłości. Wyniki dodatnie muszą być potwierdzane testem molekularnym.  

Na bieżąco publikujemy informacje i odpowiadamy na Państwa pytania, starając się wesprzeć pracę naszego personelu rzetelną wiedzą o aktualnej sytuacji i możliwościach jej rozwoju. Dlatego zachęcam do śledzenia strony www.diagnostyka.pl, gdzie informujemy o wszelkich zmianach. Do Waszej dyspozycji jest także ogólnopolska Informacja Telefoniczna dla Pacjentów, pracująca pod numerem 799 399 360 oraz Infolinie Regionalne, do których numery znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.

DIAGNOSTYKA to wspaniały, doświadczony i zaangażowany zespół ludzi, którzy jednak także mają prawo do zwykłych obaw o siebie i najbliższych. Dlatego apeluję do Państwa o wzajemne zrozumienie i współpracę, o stosowanie się do zaleceń i procedur, o wybaczenie ewentualnych potknięć. Być może zaistniała sytuacja nas wszystkich zmieni, ale wierzę, że na lepsze. Przed nami czas próby, ale wspólnymi siłami łatwiej ją przejdziemy.

Trzymajmy się razem.

Prof. dr hab. n. med. Jakub Swadźba

Prezes Zarządu laboratoria medyczne DIAGNOSTYKA