Powody, dla których warto przebadać się jesienią – poznaj je wszystkie!

Jesień to niestety ta gorsza pod względem pogodowym pora roku, której nadejście wiąże się często z osłabieniem naszego zapału i chęci do wykonywania codziennych obowiązków. Deszczowe dni sprzyjają leniuchowaniu i gromadzeniu energii pod ciepłym kocem, co nieuchronnie sprzyja spadkowi wiosenno–letniej kondycji. Czy jesień to dobry czas na wykonanie badań profilaktycznych i skontrolowanie swojego stanu zdrowia? Przeczytaj i przekonaj się sam!

Baner badania na jesień

1. Badania jesienią wykryją przyczyny spadku kondycji i zmęczenia

Spadek kondycji i nasilające się zmęczenie pojawiające się jesienią wiążą się zwykle z mniejszą ilością słońca zmieniającą w naszym organizmie poziom endorfin (hormonów szczęścia) i melatoniny, regulującej sen. Należy mieć jednak na uwadze, że zmęczenie i wzmożona senność to także objawy wielu innych przypadłości, niezwiązanych ze zmieniającą się porą roku. Jedną z nich jest anemia, określana również jako niedokrwistość, którą wykryje podstawowe i proste badanie krwi – morfologia. Kolejną jest niedoczynność tarczycy, którą diagnozuje się, oznaczając stężenie hormonów tarczycowych i przeciwciał skierowanych przeciwko gruczołowi.

2. Badania jesienią wskażą potrzebę uzupełnienia niedoborów witamin i minerałów

Czy odpowiednio dużo przebywałeś na słońcu? Czy wystarczająco korzystałeś z dobrodziejstw sezonowych warzyw i owoców? Słońce stymuluje produkcję witaminy D, która poza wpływem na nasz układ kostno-szkieletowy i odporność, jest także istotna w profilaktyce niektórych typów nowotworów (raka piersi, jelita grubego i prostaty). Warzywa i owoce stanowią cenne źródło witamin i minerałów, ale także błonnika, który wspomaga bezcenną dla naszego zdrowia mikroflorę jelit. Niedobór witamin i minerałów może objawiać się zaburzeniami nastroju, częstymi infekcjami, biegunkami, problemami z koncentracją i snem, uczuciem zmęczenia, depresją, a nawet zaburzeniami płodności. Wyniki wykonanych badań, m.in. witaminy D, B12, transferyny wskażą na ewentualną potrzebę wprowadzenia suplementacji, która stosowana w odpowiednich dawkach z całą pewnością wzmocni organizm i uczyni bardziej odpornym w zimniejszych porach roku.

3. Badania jesienią pokażą, czy nie przesadziłeś z dobrodziejstwami wakacyjnych spotkań towarzyskich

Grill u znajomych, parapetówka, piknik nad jeziorem, a może festyn? To tylko niektóre z wiosenno-letnich przyjemności, które zachęcają nas do ucztowania i spożywania nadprogramowej dawki kalorii w postaci pieczonej kiełbasy, kurczaka z rożna, waty cukrowej czy też lodów z dodatkiem bitej śmietany. Niestety nadbagaż kaloryczny takich posiłków wiąże się z nagromadzeniem tkanki tłuszczowej, sprzyja zwiększeniu stężenia cholesterolu we krwi i rozregulowaniu gospodarki węglowodanowej naszego organizmu. Dlatego też jesienne miesiące to dobry czas na wykonanie badań i upewnienie się jak bardzo letnie biesiadowanie wpłynęło na Twój metabolizm.

4. Dzięki badaniom poznasz przyczynę przeziębienia i jesiennej infekcji

Jesień zdecydowanie częściej niż ciepłe miesiące wiąże się ze zwiększoną częstotliwością sezonowych infekcji – katarem, kichaniem, kaszlem i bólem gardła. Za wymienione objawy najczęściej odpowiadają wirusy, nieco rzadziej bakterie, mogą być one również konsekwencją alergii. Dzięki wykonanym badaniom możliwe jest ustalenie przyczyn występujących objawów. Za wzrost stężenia białka CRP i ilości neutrofili zwykle odpowiadają bakterie, wzrost ilości limfocytów kojarzymy zwykle z wirusami, natomiast wzrost poziomu przeciwciał IgE i zwiększenie ilości eozynofili to obserwowane efekty alergii.

5. Badania jesienią – to po prostu bardzo dobry pomysł!

Badania profilaktyczne to bardzo dobry pomysł na jesień, ale także na każdą inną porę roku. Przekonują do nich wszystkie Towarzystwa Lekarskie, podkreślając rangę profilaktyki w każdych publikowanych wytycznych. Regularne badania, wykonywane mimo braku objawów, pozwalają na wykrycie alarmujących odchyleń, a nieprawidłowe wyniki niejednokrotnie wiążą się z rozpoznaniem choroby na wczesnym etapie, ewentualnie stanowią podstawę do regularnej kontroli naszego zdrowia, czy też rozszerzenia diagnostyki. Wśród wielu podstępnie rozwijających się dolegliwości, które mogą wykryć badania profilaktyczne wymienia się zaburzenia lipidowe prowadzące do miażdżycy, cukrzycę typu 2, czy też dnę moczanową objawiającą się chociażby bólem stawów. To schorzenia, które rozwijają się latami, stopniowo prowadząc do coraz większego ograniczenia wydolności naszego organizmu, a ich odwleczona diagnoza niejednokrotnie zmniejsza szansę na powrót do pełnego zdrowia. Dlatego, jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na długie życie w pełnym zdrowiu – przebadaj się właśnie jesienią!


W ramach edukacyjno-profilaktycznej akcji Jesień na plus: W trosce o zdrowie możesz rzetelnie skontrolować stan zdrowia – skorzystaj z odpowiednio dobranych badań laboratoryjnych, dostępnych w trzech wersjach pakietów.

e-Pakiet w trosce o zdrowie – podstawowy

e-Pakiet w trosce o zdrowie – rozszerzony

e-Pakiet w trosce o zdrowie – kompleksowy