15 tydzień ciąży - co warto wiedzieć? Ciąża tydzień po tygodniu


Udostępnij

Piętnasty tydzień po zapłodnieniu może być liczony jako 17 tydzień ciąży liczonej przez lekarza. Różnica ta wynika z trudności z określeniem dokładnego momentu owulacji na początku ciąży i z liczeniem wieku ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki – występującej zazwyczaj dwa tygodnie przed owulacją i zapłodnieniem. Dokładny sposób liczenia czasu ciąży został opisany w poprzednim artykule.

Czas ciąży dzielony jest na trzy trymestry. Pierwszy trymestr obejmuje tygodnie od 1-13, drugi trymestr od 14-27 tygodnia ciąży oraz trzeci trymestr od 28 do 40 tygodnia ciąży lub jej wcześniejszego rozwiązania. 15 tydzień ciąży po zapłodnieniu, a 17 tydzień ciąży liczonej przez lekarza należy do drugiego trymestru ciąży, a do daty porodu pozostają 23 tygodnie.

15 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży który to miesiąc?

15 tydzień ciąży po zapłodnieniu, a 17 tydzień ciąży liczonej przez lekarza to czwarty miesiąc ciąży.

W drugim trymestrze ciąży ciąży termin porodu określa się na podstawie badania USG za pomocą pomiaru CRL – czyli długości ciemieniowo-siedzeniowej płodu. W przypadku rozbieżności przekraczającej 5 dni pomiędzy szacowaną datą porodu, a wynikiem pomiaru CRL wiek ciąży jest korygowany.

Jak przebiega piętnasty tydzień ciąży po zapłodnieniu? Rozwój płodu w piętnastym tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Jak wygląda dziecko?

Na tym etapie ciąży dziecko ma około 13 cm długości i waży około 140 gramów, czyli wielkością przypomina gruszkę.

W 17 tygodniu ciąży u płodu oprócz włosów pokrywających główkę, pojawiają się również brwi i rzęsy. Powieki dziecka są zamknięte, jednak gałki oczne mogą się poruszać, dziecko może również już otwierać i zamykać usta.

Wraz ze wzrostem płodu, zwiększa się jego zapotrzebowanie na substancje odżywcze i zwiększa się ilość produktów przemiany materii- w związku z czym konieczne jest powiększanie się łożyska.

W okolicy 17 tygodnia ciąży u płodu zaczyna się tworzyć tkanka tłuszczowa, która pełni funkcje termoregulacyjne, oraz odgrywa ważną rolę w metabolizmie płodu. Dodatkowo w skórze formują się gruczoły potowe, a do końca następnego tygodnia ciąży wszystkie warstwy skóry będą już ukształtowane.

Objawy ciąży w piętnastym tygodniu 15 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany, czy widać już ciążowy brzuch? Ciało matki w piętnastym tygodniu ciąży od zapłodnienia.

Ciążowy brzuszek w 17 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza

Jak wygląda brzuch w 15 tygodniu ciąży po zapłodnieniu? Jeśli w poprzednich tygodniach ciąży brzuszek był subtelnie zaznaczony, teraz prawdopodobnie się to zmieni! Wraz z przesuwaniem się macicy do góry i powiększaniem obwodu brzucha zaznaczenie wcięcia w talii może stopniowo zanikać.

Do plusów tego okresu ciąży należy zauważane przez wiele kobiet nabieranie „blasku” tzw. Z angielskiego „pregnancy glow”, które wynika ze wzrostu objętości krwi i stężeń hormonów, objawiając się lśniącymi, gęstszymi włosami, czy promienną skórą.

Twardy brzuch w 15 tygodniu ciąży po zapłodnieniu

Jeśli zauważyłaś, że Twój brzuch jest twardzszy niż zwykle, zgłoś to swojemu lekarzowi prowadzącemu ciąże. Każdy niepokojący Ciebie objaw powinien być zweryfikowany dla Twojego bezpieczeństwa i Twojego dziecka.

Jakie objawy są obecne w 15 tygodniu ciąży?

Niektóre z najczęstszych objawów ciąży w tym okresie to:

To częsty objaw w drugim trymestrze ciąży i zazwyczaj jest spowodowany zmianami, które zachodzą w układzie sercowo-naczyniowym związanymi z ciążą (wyższe tętno, poszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększona objętość krwi krążącej). Jeśli jednak zawroty głowy zdarzają się często i są bardzo nasilone należy skonsultować ten objaw z lekarzem.

  • Swędzenie skóry

Łagodny świąd jest powszechnym problemem skórnym w okresie ciąży szczególnie odczuwalnym przez ciężarne w okolicach piersi i brzucha, gdzie skóra ulega znacznemu rozciąganiu. W celu złagodzenia objawów można spróbować nałożyć na swędzący obszar zimny kompres i nawilżać go bezzapachowym balsamem. Jeśli świąd jest bardzo nasilony, lub jeśli pojawiają się dodatkowe zmiany skórne np. wysypka, należy skonsultować się z lekarzem.

  • Rozstępy

Rozstępy dotykają wielu kobiet w okresie ciąży, jednak po porodzie mają one tendencję do blednięcia. Zazwyczaj pojawiają się w miejscach największego rozciągania skóry czyli na  piersiach, brzuchu i pośladkach. W celu ograniczenia występowania rozstępów zaleca się stosowanie specjalnych balsamów i kremów na rozstępy, oraz staranie się o utrzymanie zalecanego przyrostu masy ciała w czasie ciąży.

  • Dziwne sny

Sny okresu ciąży mogą być wyjątkowo dziwne ze względu na poziomy hormonów i intensywne emocje przeżywane w tym okresie. Sny o treści erotycznej, sny bardzo wyraziste i groteskowe, czy koszmary senne są w tym okresie normalne. Rozważanie treści nawet nietypowych snów może jednak dostarczać informacji o stanie emocjonalnym ciężarnej i być interesującym tematem do przyjrzenia się i rozważenia ich w ciągu dnia.

Niestety, zaparcia w czasie ciąży pojawiają się z powodu zmian hormonalnych i powiększającej się macicy. Dodatkowo niektóre suplementy żelaza mogą potęgować ten problem. Aby zapobiegać i łagodzić zaparciom należy: pić dużo wody, jeść pokarmy bogate w błonnik i regularnie ćwiczyć. Jeśli zaparcia są wyjątkowo dokuczliwe, warto o tym porozmawiać ze swoim lekarzem.

Jakie badania wykonać w 15 tygodniu od zapłodnienia? Badanie USG i wizyta lekarska w 17 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza.

Wszystkie obowiązkowe badania i pomiary wykonywane za pomocą USG powinny zostać zrobione w okresie od 11 do 14 tygodnia ciąży. Po 15 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza, jeśli brak ku temu wskazań i płód rozwija się prawidłowo – nie ma konieczności wykonywania badań USG. Standart opieki okołporodowej zakłada jednak wykonanie USG czterokrotnie w trakcie ciąży – między 11 a 14 tygodniem, 18 a 22 tygodniem, 27 a 32 tygodniem oraz w 40 tygodniu ciąży.

Podczas wizyt ginekologicznych pomiędzy 15-20 tygodniem ciąży wykonywane są: badanie fizykalne i ginekologiczne ciężarnej, pomiar ciśnienia tętniczego, oraz pomiary masy ciała. W tym czasie natomiast zalecane jest wykonanie przez ciężarną badań laboratoryjnych takich jak: morfologia krwi oraz badanie ogólne moczu.

Na tym etapie ciąży możliwe jest również wykonanie badań NIPT czyli nieinwazyjnych badań prenatalnych, które są zupełnie bezpieczne dla dziecka i przyszłej mamy. Wykonuje się je z wolnego płodowego DNA, a ich czułość ocenia się na wyższą niż innych przesiewowych badań prenatalnych. Testy NIPT mogą pomóc wykryć choroby genetyczne, takie jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy Patau. 15 tydzien ciąży a płeć dziecka? Za pomocą testów NIPT można również określić płeć płodu. Testy genetyczne takie jak Sanco lub Harmony dostępne do wykonania w Nowej Genetyce.

Jak zadbać o siebie w 15 tygodniu ciąży po zapłodnieniu? Styl życia w 17 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza.

Wiele kobiet czuje nadmierne przytłoczenie podczas drugiego trymestru ciąży, które często wynika z poczucia odpowiedzialności, jaką ponoszą za swoje rozwijające się dziecko oraz z efektów ciąży wywieranych na ich organizm. Część kobiet czuje się nieatrakcyjnymi w „ciążowym ciele”, co może również prowadzić do napięć w relacjach intymnych. Bez względu na przyczynę jakichkolwiek negatywnych doświadczeń emocjonalnych ważne jest, aby porozmawiać o tym z zaufanymi przyjaciółmi i rodziną w celu uzyskania potrzebnego wsparcia.

Ciąża może być dla wielu kobiet trudnym okresem, ale należy starać się wciąż prowadzić jak najzdrowszy tryb życia, który zapewni wsparcie dla ciężarnej i rozwijającego się płodu do końca porodu. Dieta ciężarnej powinna zawierać różnorodne produkty spożywcze ze wszystkich zalecanych grup żywności, w tym w miarę możliwości mieszankę świeżych owoców i warzyw. Nie należy również zapominać o bezpiecznej i zalecanej przez lekarza aktywności fizycznej do której zaliczane są spacery, czy np. delikatna joga i pilates. Ciężarna powinna również dążyć do wypijania picia od ośmiu do dziesięciu szklanek wody dziennie, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Autor: Lek. med. Katarzyna Lizak

Bibliografia:

  1. Położnictwo i ginekologia Tom 1-2 – Grzegorz H. Bręborowicz 2020.
  2. ACOG. 2021. How your fetus grows during pregnancy.                                                               American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/womens-health/faqs/how-your-fetus-grows-during-pregnancy
  3. Merck Manual. 2022. Stages of Development of the Fetus.
  4. MedlinePlus (ADAM). 2021. Fetal development.