27 tydzień ciąży - co warto wiedzieć? Ciąża tydzień po tygodniu.


Udostępnij

Dwudziesty siódmy tydzień po zapłodnieniu może być traktowany jako 29 tydzień ciąży liczonej przez lekarza. Różnica ta wynika z trudności z określeniem dokładnego momentu owulacji na początku ciąży i z liczeniem wieku ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki – występującej zazwyczaj dwa tygodnie przed owulacją i zapłodnieniem. Dokładny sposób liczenia czasu ciąży został opisany w poprzednim artykule.

Czas ciąży dzielony jest na trzy trymestry. Pierwszy trymestr obejmuje tygodnie od 1-13, drugi trymestr od 14-27 tygodnia ciąży oraz trzeci trymestr od 28 do 40 tygodnia ciąży lub jej wcześniejszego rozwiązania. 29 tydzień ciąży liczony przez lekarza rozpoczyna trzeci trymestr ciąży, a do daty porodu: pozostaje jeszcze 11 tygodni ciąży.

27 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży – który to miesiąc?

27 tydzień ciąży po zapłodnieniu, a 29 tydzień ciąży liczonej przez lekarza to siódmy miesiąc ciąży.

Jak przebiega dwudziesty siódmy tydzień ciąży po zapłodnieniu? Rozwój płodu w dwudziestym siódmym tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Jak wygląda dziecko?

27 tydzień ciąży – waga dziecka. Dziecko ma teraz ponad 38 centymetrów długości i waży około 1.3 kg, co oznacza, że jest prawie wielkości pomelo. Dziecko wciąż dojrzewa i rośnie szybko, a do tego jest bardzo aktywne w łonie matki. Ruchy dziecka w 27 tygodniu ciąży. Ciężarna może teraz odczuwać wiele kopnięć i uderzeń w ciągu dnia.

W 29 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza dziecko zazwyczaj przyjmuje już pozycję pionową z głową skierowaną w dół – w kierunku szyjki macicy. Nie jest również niczym niezwykłym, jeśli dziecko jest jeszcze w tym czasie w pozycji zwróconej nogami do kanału rodnego – ma jeszcze czas aby przed urodzeniem obrócić się do pozycji główkowej.

W rozwoju dziecka trwa rozwijanie funkcji mózgu: dziecko zaczyna regulować własną temperaturę ciała, poprawia się jego słuch i jest już w stanie otwierać i zamykać oczy. Jego mięśnie i płuca dalej się rozwijają, a skóra dziecka wygładza się i traci puszyste włoski – lanugo.

Kości dziecka twardnieją i potrzebują do tego celu dużo wapnia, należy więc pamiętać, aby znaleźć dobre źródło wapnia, takie jak ser, jogurt lub wzbogacone wapń inne produkty.

27 tydzień ciąży – ciekawostki. Szpik znajdujący się wewnątrz kości nienarodzonego dziecka w tym okresie zaczyna wytwarzać czerwone krwinki.

Objawy ciąży w dwudziestym siódmym tygodniu. 27 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany, czy widać już ciążowy brzuch? Ciało matki w dwudziestym siódmym tygodniu ciąży od zapłodnienia.

Ciążowy brzuszek w 27 tygodniu ciąży

W 29 tygodniu ciążowy brzuch ciągle się powiększa i jeszcze coraz bardziej wystaje – niektórym ciężarnym na tym etapie ciąży może być już trudno zauważyć swoje stopy!

Jakie objawy są obecne w 29 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza?

Do typowych objawów występujących w tym okresie ciąży należą:

  • Przyspieszony wzrost paznokci i gęstsze, mniej wypadające włosy

To miły objaw związany ze zmianami hormonalnymi.

  • Zaparcia

To jeden z najczęstszych objawów, które mogą wystąpić w tym tygodniu ciąży. Zaparcia pośrednio mogą powodować również: ból brzucha, gazy i twarde stolce. Aby złagodzić te dolegliwości warto jeść pokarmy bogate w błonnik i pić duże ilości wody.

  • Żylaki na kończynach dolnych

Są również czymś normalnym w czasie ciąży, w celu minimalizowania objawów i zapobiegania powikłaniom warto zastosować pończochy uciskowe.

  • Trudności we wzięciu głębokiego oddechu

Mogą wynikać z powiększającego się rozmiaru macicy. W końcowych tygodniach ciąży należy dużo odpoczywać. Jeśli występują znaczne trudności z oddychaniem, duszność i zaczerwienienie na twarzy – natychmiast należy zgłosić się do lekarza.

  • W trzecim trymestrze ciąży częściej również występują migreny.

Jeśli obecne są silne bóle głowy, można łagodzić objawy kładąc się w ciemnym i cichym pokoju. Niektórym kobietom pomaga również zastosowanie zimnego kompresu na szyję i/lub czoło.

  • Częstsze oddawanie moczu jest również typowym objawem tego okresu.

Na pęcherz przyszłej mamy wywierany jest dodatkowy nacisk ze strony macicy i rozwijającego się w niej dziecka.

Mogą dodatkowo powodować swędzenie i ból okolicy odbytu. Aby im zapobiegać i łagodzić objawy związane z hemoroidami należy starać się nie przyjmować zbyt długo pozycji siedzącej czy stojącej w jednym miejscu. Jeśli dolegliwości związane z hemoroidami są wyjątkowo nasilone, należy porozmawiać o nich z lekarzem, przed przyjęciem jakichkolwiek leków w czasie ciąży. Jeśli dodatkowo występuje krwawienie z odbytu, należy o tym fakcie poinformować swojego lekarza. Zaparciom i hemoroidom mogą zapobiec regularne delikatne ćwiczenia, picie dużych ilości wody oraz dieta bogata w błonnik.

W tym okresie ciąży istnieje również prawdopodobieństwo wystąpienia stanu przedrzucawkowego, czyli stanu chorobowego w okresie ciąży, w którym obecne jest podwyższone ciśnienie tętnicze i utrata białka z moczem. Stan przedrzucawkowy jest stanem niebezpiecznym, zagrażającym życiu i zdrowiu matki oraz dziecka. Objawami charakterystycznymi dla tego stanu są: wzrost ciśnienia tętniczego krwi (>140/90 mmHg), zwiększona utrata białka z moczem, narastające obrzęki najczęściej kończyn dolnych, ból głowy, ból w nadbrzuszu, mogą również wystąpić: nudności i wymioty, zaburzenia widzenia, trudności w oddychaniu, zmniejszona ilość oddawanego moczu, nudności i wymioty. Jeśli występują wymienione objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jakie badania wykonać w 27 tygodniu od zapłodnienia? Badanie USG i wizyta lekarska w 29 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza.

W okresie pomiędzy 25-27+6 dni, tygodniem ciąży liczonym przez lekarza dodatkowe badania USG zazwyczaj nie są konieczne, chyba że lekarz zaleci inaczej i wymaga tego sytuacja położnicza. Kolejne obowiązkowe badanie USG, czyli badanie USG III trymestru zalecane jest do wykonania pomiędzy 28-32 tygodniem ciąży. Podczas badania USG III trymestru ocenianych jest kilka parametrów, między innymi:

  • Położenie płodu: około 90% dzieci pomiędzy 28-32 tygodnia jest obrócone główką w stronę do kanału rodnego. Jeżeli dziecko ma w tym badaniu inne położenie (miednicowe, czyli zwrócone miednicą do kanału rodnego, lub poprzeczne czyli położone w poprzek brzucha matki to badanie USG ponawia się po 34 tygodniu ciąży.
  • Ilość płynu owodniowego: normy ilości płynu owodniowego różnią się w każdym tygodniu ciąży.
  • Położenie łożyska: sprawdzenie czy łożysko nie przoduje nad kanałem rodnym.
  • Anatomia dziecka: niektóre wady, dotyczące np. kończyn albo przewodu pokarmowego mogą pojawić się w III trymestrze ciąży.

Podczas wizyt ginekologicznych u ciężarnej pomiędzy 27-32 tygodniem ciąży liczonej przez lekarza zalecane są również badania takie jak:

  • Ocena czynności serca płodu,
  • Badanie ogólne ciężarnej
  • Pomiar ciśnienia tętniczego u ciężarnej,
  • Pomiar masy ciała ciężarnej,
  • Badanie ogólne moczu
  • Morfologię
  • ponownie wykonuje się oznaczenie przeciwciał anty-D u kobiet z czynnikiem Rh(-). Na podstawie wyniku i wskazań lekarskich podawana jest immunoglobulina anty-D, pomiędzy 28-30 tyg. ciąży.

Na tym etapie ciąży możliwe jest również wykonanie badań NIPT czyli nieinwazyjnych badań prenatalnych, które są zupełnie bezpieczne dla dziecka i przyszłej mamy. Wykonuje się je z wolnego płodowego DNA, a ich czułość ocenia się na wyższą niż innych przesiewowych badań prenatalnych. Testy NIPT mogą pomóc wykryć choroby genetyczne, takie jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy Patau. Za pomocą testów NIPT można również określić płeć płodu. Testy genetyczne takie jak Sanco lub Harmony dostępne do wykonania w Nowej Genetyce.

Jak zadbać o siebie w 27 tygodniu ciąży po zapłodnieniu? Styl życia w 29 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza

W trzecim trymestrze ciąży wciąż jedną z najważniejszych rzeczy jest spożywanie zdrowej i zbilansowanej diety. Dziecko rozwijające się w brzuchu mamy staje się coraz większe, a jego kości dłuższe i twardsze – codziennie około 250 miligramów wapnia z diety trafia teraz do rozwijających się kości dziecka. Ponadto dziecko potrzebuje dostarczenia wapnia dla nerwów, mięśni oraz rozwoju serca i zębów.

Jeśli matka nie spożywa wystarczającej ilości wapnia, dziecko może zacząć pobierać wapń z jej kości, co może skutkować nadciśnieniem indukowanym i niższą masą urodzeniową dziecka. Dlatego dieta ciężarnej powinna być uzupełniona o pokarmy bogate w wapń, takie jak niskotłuszczowe jogurtu, mleko, tofu, sardynki, suszone figi itp.

Ze względu na szybki rozwój dziecka ciężarna powinna upewnić się, że przyjmuje również odpowiednią ilość innych składników mineralnych, takich jak: witamina C, kwas foliowy, białko, żelazo i wapń. Dodatkowo bardzo ważne dla rozwoju dziecka i zdrowia ciężarnej jest odpowiednie nawodnienie – kobieta w ciąży powinna wypijać około 8-10 szklanek wody, chyba że lekarz prowadzący zaleci inaczej. 

Autor: Lek. med. Katarzyna Lizak

Bibliografia:

  1. Położnictwo i ginekologia Tom 1-2 – Grzegorz H. Bręborowicz 2020.
  2. ACOG. 2021. How your fetus grows during pregnancy.                                                               American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/womens-health/faqs/how-your-fetus-grows-during-pregnancy
  3. Merck Manual. 2022. Stages of Development of the Fetus.
  4. MedlinePlus (ADAM). 2021. Fetal development.