28 tydzień ciąży - co warto wiedzieć? Ciąża tydzień po tygodniu.


Udostępnij

Dwudziesty ósmy tydzień po zapłodnieniu może być traktowany jako 30 tydzień ciąży liczonej przez lekarza. Różnica ta wynika z trudności z określeniem dokładnego momentu owulacji na początku ciąży i z liczeniem wieku ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki- występującej zazwyczaj dwa tygodnie przed owulacją i zapłodnieniem. Dokładny sposób liczenia czasu ciąży został opisany w poprzednim artykule.

Czas ciąży dzielony jest na trzy trymestry. Pierwszy trymestr obejmuje tygodnie od 1-13, drugi trymestr od 14-27 tygodnia ciąży oraz trzeci trymestr od 28 do 40 tygodnia ciąży lub jej wcześniejszego rozwiązania. 30 tydzień ciąży liczonej przez lekarza należy do III trymestru ciąży, a do daty porodu: pozostaje jeszcze 10 tygodni ciąży.

28 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży – który to miesiąc?

28 tydzień ciąży po zapłodnieniu, a 30 tydzień ciąży liczonej przez lekarza to siódmy miesiąc ciąży.

Jak przebiega dwudziesty ósmy tydzień ciąży po zapłodnieniu? Rozwój płodu w dwudziestym ósmy tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Jak wygląda dziecko?

W 30 tygodniu ciąży dziecko jest już wielkości główki kapusty. Waga dziecka w 28 tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Dziecko waży około 1,40 kg, a jego długość wynosi około 39 cm. Wraz ze wzrostem dziecka zaczyna zmniejszać się ilość płynu owodniowego, co stanowi oznakę prawidłowego wzrostu.

Dziecko może już szeroko otwierać oczy i nawet widzieć niewyraźne kształty. Po 31 tygodniach ciąży źrenice jego oczu są w stanie się zwężać i rozszerzać, pozwalając na wpuszczenie większej lub mniejszej ilości światła.

Komórki skóry dziecka wytwarzają barwnik melaninę, która nadaje skórze jej kolor (im więcej melaniny zostanie wytworzonej, tym ciemniejsza będzie karnacja dziecka). Większość produkcji melaniny ma jednak miejsce dopiero po urodzeniu, a ustalenie koloru skóry dziecka następuje około 6 miesiąca życia.

Maluch może mieć teraz więcej włosów na głowie, a mniej na reszcie ciała, ponieważ lanugo – cienkie włoski, które zaczęły rosnąć na ciele dziecka kilka miesięcy temu – w większości wypadają jeszcze przed urodzeniem.

Objawy ciąży w dwudziestym ósmym tygodniu. 28 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany, czy widać już ciążowy brzuch? Ciało matki w dwudziestym ósmym tygodniu ciąży od zapłodnienia

Ciążowy brzuszek w 28 tygodniu ciąży

Na tym etapie ciąży dziecko zajmuje większą część macicy matki. Macica rozszerza się pod klatką piersiową, aby zapewnić więcej miejsca dla rosnącego dziecka. Ciężarna może zacząć czuć się przez to nieco niezdarnie i mało stabilnie, ponieważ wraz ze zwiększonym obwodem brzucha zmienia się jej punkt ciężkości, do którego nie jest przyzwyczajona.

Jakie objawy są obecne w 30 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza?

Wraz z osiągnięciem 30 tygodnia ciąży, kobieta może doświadczać niektórych z następujących objawów:

  • Problemy ze snem

Ciężarne często zauważają, że od III trymestru zaczynają się czuć bardziej zmęczone i mają trudności z zasypianiem w nocy. Warto spróbować znaleźć komfortową pozycję do spania, lub np. skorzystać z dostępnych poduszek dla ciężarnych, które mogą ułatwić znalezienie odpowiedniego ułożenia przed snem. Jeśli ciężarnej doskwiera nasilona bezsenność, warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

  • Ból pleców

Ból pleców to bardzo częsty objaw ciąży, które zwykle nasila się w trzecim trymestrze ciąży. Wynika on często z faktu przybrania na masie ciała, a w konsekwencji z dodatkowego obciążenia, które jest wywierane na kręgosłup.

  • Wahania nastroju

Zmienność nastroju jest czymś normalnym w okresie ciąży i częściowo wynika również ze zmian hormonalnych w organizmie. Dodatkowo przez umysł ciężarnej przebiega wiele myśli związanych z nadchodzącym porodem i pojawieniem się nowego członka rodziny. Jeśli wahania nastroju powodują trudności z zasypianiem i przeszkadzają w codziennych czynnościach, warto o tym porozmawiać ze swoim lekarzem. Zdarza się, że kobiety w ciąży doświadczają depresji w jej trakcie lub bezpośrednio po porodzie- warto powiedzieć swojemu lekarzowi, o swoim samopoczuciu, aby uzyskać potrzebne wsparcie i opiekę psychologiczną.

  • Obrzęknięte stopy

Stopy w okresie ciąży mogą potrzebować nawet o rozmiar większego obuwia. Warto wybierać obuwie, które zapewnia komfortowe poruszanie się w trakcie ciąży – płaskie i odpowiednio wyprofilowane.

Należy pamiętać, że objawy w ciąży mogą się różnić wśród kobiet, jeśli jednak objawy wydają się niepokojące i nietypowe, warto skonsultować je z lekarzem, aby upewnić się, że to nic poważnego.

Jakie badania wykonać w 28 tygodniu od zapłodnienia? Badanie USG i wizyta lekarska w 30 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza

Na tym etapie ciąży zalecane jest obowiązkowe badanie USG, czyli badanie USG III trymestru. Badanie USG III trymestru jest zalecane jest do wykonania wszystkim ciężarnym w okresie od 28 do 32 tygodnia ciąży. Podczas badania USG III trymestru ocenianych jest kilka parametrów, między innymi:

  • Położenie płodu: około 90% dzieci pomiędzy 28-32 tygodnia jest obrócone główką w stronę do kanału rodnego. Jeżeli dziecko ma w tym badaniu inne położenie (miednicowe, czyli zwrócone miednicą do kanału rodnego, lub poprzeczne czyli położone w poprzek brzucha matki to badanie USG ponawia się po 34 tygodniu ciąży.
  • Ilość płynu owodniowego: normy ilości płynu owodniowego różnią się w każdym tygodniu ciąży.
  • Położenie łożyska: sprawdzenie czy łożysko nie przoduje nad kanałem rodnym.
  • Anatomia dziecka: niektóre wady, dotyczące np. kończyn albo przewodu pokarmowego mogą pojawić się w III trymestrze ciąży.

Podczas wizyt ginekologicznych u ciężarnej pomiędzy 27-32 tygodniem ciąży liczonej przez lekarza zalecane są również badania takie jak:

  • Ocena czynności serca płodu,
  • Badanie ogólne ciężarnej
  • Pomiar ciśnienia tętniczego u ciężarnej,
  • Pomiar masy ciała ciężarnej,
  • Badanie ogólne moczu
  • Morfologię
  • ponownie wykonuje się oznaczenie przeciwciał anty-D u kobiet z czynnikiem Rh(-). Na podstawie wyniku i wskazań lekarskich podawana jest immunoglobulina anty-D, pomiędzy 28-30 tyg. ciąży.

Na tym etapie ciąży możliwe jest również wykonanie badań NIPT czyli nieinwazyjnych badań prenatalnych, które są zupełnie bezpieczne dla dziecka i przyszłej mamy. Wykonuje się je z wolnego płodowego DNA, a ich czułość ocenia się na wyższą niż innych przesiewowych badań prenatalnych. Testy NIPT mogą pomóc wykryć choroby genetyczne, takie jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy Patau. Za pomocą testów NIPT można również określić płeć płodu. Testy genetyczne takie jak Sanco lub Harmony dostępne do wykonania w Nowej Genetyce.

Jak zadbać o siebie w 28 tygodniu ciąży po zapłodnieniu ? Styl życia w 30 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza

W trzecim trymestrze ciąży zalecane jest:

  • Spożywanie produktów bogatych w błonnik, takich jak świeże warzywa i produkty pełnoziarniste.

Tego rodzaju pokarmy zmniejszają ryzyko wystąpienia zaprać i innych dolegliwości jelitowych w czasie ciąży. Należy również unikać pokarmów bogatych w cukry proste.

  • Aktywność fizyczna.

Na końcowych etapach ciąży utrzymanie rutyny ćwiczeń może być trudne, jednak zaleca się aby ruszać się w sposób delikatny np. spacerować lub maszerować przez conajmniej 30 minut dziennie, kilka razy w tygodniu.

  • Spożywanie odpowiedniej ilość witamin i minerałów.
  • Zaszczepienie się przeciwko chorobom.

Szczepionki pomagają chronić przed chorobami ciężarną i zmniejszają ryzyko powikłań dla niej i dla dziecka. Ważne jest, aby ciężarna odbyła szczepienie przeciw grypie, przeciwko COVID-19 oraz przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (jedno szczepienie „Tdap”). Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na ciężki przebieg chorób zakaźnych i hospitalizację z powodu grypy i COVID, dlatego tak ważna jest odpowiedzialna profilaktyka.

Autor: Lek. med. Katarzyna Lizak

Bibliografia:

  1. Położnictwo i ginekologia Tom 1-2 – Grzegorz H. Bręborowicz 2020.
  2. ACOG. 2021. How your fetus grows during pregnancy.                                                               American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/womens-health/faqs/how-your-fetus-grows-during-pregnancy
  3. Merck Manual. 2022. Stages of Development of the Fetus.
  4. MedlinePlus (ADAM). 2021. Fetal development.