36 tydzień ciąży - co warto wiedzieć? Ciąża tydzień po tygodniu?


Udostępnij

Trzydziesty szósty tydzień po zapłodnieniu może być traktowany jako 38 tydzień ciąży liczonej przez lekarza. Różnica ta wynika z trudności z określeniem dokładnego momentu owulacji na początku ciąży i z liczeniem wieku ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki – występującej zazwyczaj dwa tygodnie przed owulacją i zapłodnieniem. Dokładny sposób liczenia czasu ciąży został opisany w poprzednim artykule.

Czas ciąży dzielony jest na trzy trymestry. Pierwszy trymestr obejmuje tygodnie od 1-13, drugi trymestr od 14-27 tygodnia ciąży oraz trzeci trymestr od 28 do 40 tygodnia ciąży lub jej wcześniejszego rozwiązania. 38 tydzień ciąży liczonej przez lekarza należy do III trymestru ciąży, a do daty porodu pozostaje jeszcze 2 tygodnie ciąży.

36 tydzień ciąży

36 tydzień ciąży – który to miesiąc?

36 tydzień ciąży po zapłodnieniu, a 38 tydzień ciąży liczonej przez lekarza to dziewiąty miesiąc ciąży.

Poród w 36 tygodniu ciąży po zapłodnieniu

Warto pamiętać, że większość kobiet rodzi na dwa tygodnie przed lub po przewidywanym terminie porodu. Oznaką rozpoczynającego się porodu są coraz silniejsze, dłuższe i częstsze skurcze brzucha i macicy. Dzieci urodzone po rozpoczętym 37 tygodniu ciąży uważa się za donoszone – urodzone w terminie. 

Jak przebiega trzydziesty szósty tydzień ciąży po zapłodnieniu?

Rozwój płodu w trzydziestym szóstym tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Jak wygląda dziecko?

Dziecko na tym etapie ciąży jest mniej więcej wielkości pęczka botwinki. Ma około 50 cm długości. Waga dziecka w 36 tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Dziecko waży wówczas średnio około 3 kg.

Mózg, płuca i wątroba dziecka w ostatnich tygodniach ciąży nadal rosną i się rozwijają, co jest jednym z powodów, dla których ważne jest, aby poród odbył się jak najbliżej oczekiwanego terminu. Lanugo (puszyste, miękkie włosy pokrywające skórę dziecka) na tym etapie ciąży już zaniknęły lub prawie zaniknęły. Jelita dziecka zawierają teraz pierwszą kupkę dziecka, zwaną smółką, która pojawi się po porodzie. Smółka to śluzowata substancja, która na którą składają się wszystkie substancje, które dziecko mogło połknąć znajdując się w macicy.

Ciało matki w trzydziestym szóstym tygodniu ciąży od zapłodnienia

Ciążowy brzuszek w 38 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza

W 38 tygodniu ciąży brzuch ciężarnej może wyglądać, jakby „opadł”, co wskazuje na to, że dziecko znajduje się niżej w miednicy – oznacza to, że dziecko wstawia się swoją przodującą częścią w kierunku kanału rodnego – w 95% przypadków jest to główka dziecka.

Największą zmianą, jaką ciężarna można zauważyć w 38 tygodniu ciąży, jest wzrost ciśnienia w dolnej części brzucha. Mniej więcej w tym czasie dziecko zacznie zmieniać swoją pozycję w łonie matki – czyli wstawiać się (w większości przypadków) główką w dół w miednicy.

W miarę postępu ciąży, ciężarna nie doświadcza zbyt wielu nowych objawów, zamiast tego zazwyczaj nasilają się istniejące już objawy. Typowe objawy w 38 tygodniu ciąży to:

  • Bezsenność, zmęczenie lub trudności w zasypianiu,
  • Niestrawność i zgaga (zazwyczaj pozostaje nasilona do czasu wstawiania się główki dziecka),
  • Obrzęk dłoni i stóp,
  • Bóle głowy,
  • Uczucie zawrotów głowy lub oszołomienia,
  • Bóle pleców, szczególnie w dolnej lub górnej ich części, oraz bóle okolicy krocza związane z dodatkowym ciężarem i rozciąganiem się więzadeł,
  • Wzdęcia i zaparcia,
  • Uczucie gorąca lub przegrzania,
  • Zwiększona ilość wydzieliny z pochwy, która może również oznaczać odejście „czopa śluzowego”, znajdującego się w kanale szyjki macicy, który odchodzi od kilku tygodni do kilku dni przed porodem.

Jakie badania wykonać w 36 tygodniu od zapłodnienia?

Badanie USG i wizyta lekarska w 3 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza.

W 36 tygodniu ciąży po zapłodnieniu lekarz może wykonać profil biofizyczny płodu za pomocą badania ultrasonograficznego, aby sprawdzić między innymi: wagę, położenie czy poziom płynu owodniowego u dziecka. Badanie USG może również wykryć wszelkie potencjalne problemy, takie jak łożysko przodujące lub wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrostu.

Lekarz może również zaproponować do wykonania test bezstresowy, nieinwazyjne badanie, które mierzy tętno dziecka w odpowiedzi na ruch, które może pomóc lekarzowi ocenić dobrostan Twojego dziecka i wykryć wszelkie potencjalne problemy, takie jak niewydolność łożyska, czy niski poziom tlenu u płodu.

Podczas wizyt ginekologicznych u ciężarnej w 38-39 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza zalecane są również badania takie jak:

  • Badanie ogólne ciężarnej,
  • Badanie położnicze ciężarnej,
  • Ocena czynności serca płodu,
  • Ocena ruchów płodu,
  • Badanie piersi,
  • Ocena ryzyka depresji ciężarnej,
  • Pomiar ciśnienia tętniczego ciężarnej,
  • Pomiar masy ciała ciężarnej,

Wśród badań laboratoryjnych zalecanych w tym okresie wymienia się:

Jak zadbać o siebie w 36 tygodniu ciąży po zapłodnieniu?

Na tym etapie ciąży wiele ciężarnych może mieć poczucie, że chciałoby jak najszybciej urodzić. Warto jednak postarać się cieszyć tymi ostatnimi tygodniami, unikać nadmiernej ilości stresu i zadbać o relaks jak to tylko możliwe.

Nawet w tak zaawansowanej ciąży warto znaleźć czas na delikatne ćwiczenia lub wyjść i spotkać się z przyjaciółmi, aby nie czuć się zamkniętym w domu. Należy upewnić się, że matka, a co za tym idzie dziecko mają zapewnioną zdrową, zbilansowaną dietę. Dobrym pomysłem kilka tygodni przed porodem jest zaopatrzenie zamrażarki w gotowe i pożywne posiłki, aby nie musieć martwić się o gotowanie po urodzeniu dziecka.

Czy seks w 38 tygodniu ciąży jest bezpieczny?

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej z przyczyn położniczych lub medycznych – seks w 38 tygodniu ciąży jest całkowicie bezpieczny. Kłopot może natomiast polegać na znalezieniu wygodnej pozycji, jednak zbliżenie z partnerem może pozytywnie wpłynąć na nastrój i pomóc złagodzić stres i niepokój, często odczuwane w tym czasie.

Autor: Lek. med. Katarzyna Lizak

Bibliografia:

  1. Położnictwo i ginekologia Tom 1-2 – Grzegorz H. Bręborowicz 2020.
  2. ACOG. 2021. How your fetus grows during pregnancy. American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/womens-health/faqs/how-your-fetus-grows-during-pregnancy
  3. Merck Manual. 2022. Stages of Development of the Fetus.