Ból głowy z przodu - przyczyny, o czym może świadczyć i jak leczyć?
Ból głowy jest powszechną przypadłością. Większość osób na jakimś etapie życia zmierzy się z tym problemem. Objawy bólowe mogą mieć różne umiejscowienie, być pulsujące lub jednostajne, ostre albo niczym tępy ucisk. Zazwyczaj ból głowy znika samoistnie i nie jest objawem poważnej choroby, jednak czasem dolegliwość ta pojawia się na tyle często, lub ma tak duże natężenie, że budzi niepokój lub upośledza codzienne funkcjonowanie. Szczegółowy wywiad zebrany przez lekarza określający lokalizację, częstotliwość i charakter bólu oraz obecność dodatkowych objawów pozwalają ustalić przyczynę dolegliwości.
Od czego boli głowa z przodu?
Oto możliwe przyczyny bólu z przodu głowy:
- ból napięciowy,
- zmęczenie wzroku,
- migrena,
- zapalenie zatok,
- nadużywanie leków,
- klasterowe bóle głowy,
- zapalenie tętnicy skroniowej,
- hemikrania,
- neuralgia nerwu trójdzielnego,
- tętniaki i inne zaburzenia naczyniowe mózgu,
- udar mózgu,
- guz mózgu,
- uraz.
Częstą przyczyną bólu głowy jest też nadciśnienie tętnicze, jednak w tym przypadku dolegliwości są odczuwane z tyłu głowy: w potylicy i karku.
Napięciowy ból głowy
Napięciowy ból głowy to najczęstszy typ bólu głowy. Trwa zwykle od pół godziny do kilku godzin. Ma obustronny, uciskający charakter i niewielkie lub umiarkowane nasilenie. Nie towarzyszą mu nudności i wymioty. Brak jest nadwrażliwości na bodźce dźwiękowe lub światło. Wywołać go mogą:
- stres,
- niewyspanie,
- napięcie mięśni np. spowodowane wadami postawy,
- odwodnienie,
- pominięcie posiłku,
- meteopatia,
- hałas.
Zmęczenie wzroku
Bóle głowy z przodu powodu przemęczenia wzroku zwykle mają charakter podobny do bólu napięciowego. Są wywołane przez wielogodzinne wytężanie wzroku podczas czytania, pracy przy komputerze lub przez niewykryte lub nieprawidłowo skorygowane wady wzroku, szczególnie astygmatyzm.
Migrena
Migrena bywa mylona z napięciowym bólem głowy. Dotyka znacznie częściej kobiety. Migreny obniżają jakość życia i powodują wyłączenie z normalnych obowiązków. Napad trwa od 4 do 72 godzin. Objawy migreny to:
- jednostronny ból (ból głowy z prawej strony z przodu lub ból głowy z lewej strony z przodu, zwykle usytuowany za okiem)
- pulsujący charakter,
- średnie lub znaczne natężenie bólu,
- aktywność fizyczna prowokuje lub nasila ból,
- nudności,
- wymioty,
- nadwrażliwość na światło i dźwięki.
Atak migrenowy może być poprzedzony zmianą samopoczucia (poirytowanie, ekscytacja). Część pacjentów doświadcza aury migrenowej, która może mieć postać:
- zaburzeń widzenia (mroczków, rozbłysków),
- zaburzeń mowy,
- zaburzeń równowagi,
- szumów usznych,
- mrowienia lub drętwienia twarzy.
Ból głowy z przodu w schorzeniach laryngologicznych
Ból towarzyszący zapaleniu zatok ma charakter ucisku, rzadziej kłucia lub świdrowania. Nasila się przy pochylaniu głowy. Towarzyszy mu zwykle gorączka i katar. Ból odczuwany jest w obrębie czoła i nasady nosa, czasem promieniuje do górnych zębów. Ból głowy może być także objawem zapalenia ucha.
Silny ból głowy z przodu
Ból opisywany jako najsilniejszy w życiu, przypominający uderzenie pioruna, albo silny uraz nazywany jest piorunującym bólem głowy. Ból szybko osiąga maksymalne natężenie (poniżej 1 minuty). Taki objaw wymaga szczegółowej diagnostyki różnicowej i pilnej konsultacji medycznej. Jego przyczyną jest odwracalny skurcz naczyń mózgowych lub krwawienie podpajęczynówkowe w przebiegu pękniętego tętniaka. Mogą towarzyszyć mu zaburzenia świadomości, napady padaczkowe, nudności, nadwrażliwość na dźwięk i światło.
Klasterowy ból głowy to inna rzadka przyczyna intensywnego bólu głowy. Napad pojawia się nagle, zwykle obejmuje jedną stronę twarzy (oczodół, skroń, może promieniować do nosa, policzka i zębów). Ból jest tak silny, że może powodować nieracjonalne zachowanie np. uderzanie głową w ścianę. Objawy osiągają maksymalne natężenie po 5 minutach. Napad trwa zwykle kilkanaście minut. W ciągu doby pacjent może borykać się nawet z 8 napadami takiego bólu. Objawy występują w cyklach (klastrach) przez kilka tygodni. Potem mijają i wznawiają się po miesiącach, czasem latach przerwy. Bólowi mogą towarzyszyć łzawienie oka, potliwość twarzy, zaczerwienienie twarzy, opadanie powieki, wyciek z nosa. W przeciwieństwie do migreny spoczynek i pozycja leżąca nie przynoszą ulgi, a leki przeciwbólowe są nieskuteczne. Częściej chorują mężczyźni.
Silny i napadowy charakter bólu jest charakterystyczny dla neuralgii nerwu trójdzielnego. Zwykle ból w neuralgii jest kłujący i trwa do 2 minut. Zawsze jest zlokalizowany w tym samym miejscu, po jednej stronie twarzy.
Trwający kilka dni, silny ból głowy poprzedzony gorączką, któremu towarzyszy sztywność karku, zaburzenia świadomości, splątanie, halucynacje, zaburzenia równowagi, nudności i wymioty może być spowodowany zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.
Ciągły ból głowy z przodu
Bóle jednostajne, występujące codziennie mogą sugerować:
- nadciśnienie wewnątrzczaszkowe,
- przewlekłe zapalenie zatok,
- polekowe bóle głowy,
- hemikranię (ból jednostronny, obejmuje oczodół, zwykle jest o mniejszym natężeniu niż w migrenie, towarzyszy mu łzawienie oka)
- guz mózgu.
Pacjenci cierpiący na migreny lub częste napięciowe bóle głowy mogą nadużywać leków przeciwbólowych. U osób tych mogą występować tzw. bóle z odbicia. Są one tępe, obejmują całą głowę lub czoło i skronie, często występują rano. Po leku przeciwbólowym ustępują na krótko, ale wracają po kilku godzinach z większym natężeniem. Powstaje mechanizm błędnego koła, ponieważ chory przyjmuje wtedy kolejną dawkę leku. Polekowe bóle głowy są wywoływane przez dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Ból głowy z przodu czoła – jak leczyć?
Każdy silny ból głowy lub ból, któremu towarzyszą sztywność karku, zaburzenia świadomości, drgawki, zaburzenia neurologiczne powinien być niezwłocznie konsultowany z lekarzem! Udaj się do lekarza także jeśli:
- nigdy wcześniej nie cierpiałeś na bóle głowy,
- ból wystąpił po urazie lub wypadku,
- ból nie ustępuje po lekach przeciwbólowych.
Leczenie bólu głowy zależy od rodzaju bólu i obejmuje leki przeciwbólowe oraz leczenie choroby podstawowej, która wywołała ból, jeśli był on objawem wtórnym. W farmakoterapii bólu migrenowego stosuje się tryptany, które przerywają atak migrenowy, ale nie zapobiegają ich wystąpieniu.
Działania zmniejszające ryzyko wystąpienia napięciowych lub migrenowych bólów głowy obejmują:
- techniki relaksacyjne,
- regularne spożywanie posiłków,
- higienę snu,
- ograniczenie używek,
- dbanie o prawidłowe nawodnienie,
- prawidłową postawę ciała.
- unikanie pewnych produktów spożywczych (np. dojrzewających serów, czerwonego wina).
Autor: Dr n.med. Justyna Chlebowska-Tuz
Bibliografia:
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9639-headaches
- https://www.nhs.uk/conditions/tension-headaches/
- https://www.nhs.uk/conditions/cluster-headaches/
- https://www.nhs.uk/conditions/migraine/
- https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/152472,hemikrania-ciagla
- https://podyplomie.pl/wiedza/neurologia/219,piorunujacy-bol-glowy
- https://migrenowcy.pl/