Co jest przyczyną metalicznego posmaku w ustach?

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Metaliczny posmak w ustach może pojawić się rano po przebudzeniu, w ciągu dnia lub budzić nas nawet w nocy. W niektórych przypadkach to jedynie nieprzyjemne uczucie, w innych niestety to objaw poważnej choroby toczącej się w organizmie. Skąd on się bierze? Kiedy metaliczny posmak w ustach powinien być powodem do niepokoju? Na jakie schorzenia może wskazywać metaliczny posmak w ustach? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Co oznacza metaliczny posmak w ustach?

Metaliczny posmak w ustach określany jest terminami parageuzja albo dysgeuzja. W większości przypadków to stan sporadyczny i nie musi wcale oznaczać poważnej choroby toczącej się w organizmie. Niemniej nie należy go lekceważyć, a raczej zastanowić się nad jego powodem. Warto czasami nawet wykonać szereg badań laboratoryjnych, aby poznać przyczynę występowania posmaku metalu w ustach.

Co może wywołać metaliczny posmak w ustach?

Metaliczny posmak w ustach może mieć wiele przyczyn. Poniżej opisano te najczęstsze. Wskazano też, w jaki sposób można pozbyć się metalicznego smaku w zależności od czynnika go wywołującego.

Metaliczny posmak w ustach a higiena jamy ustnej

Przede wszystkim należy pamiętać, że metaliczny posmak w ustach może pojawiać się w przypadku zaniedbania higieny jamy ustnej. Dlatego też jeśli zaobserwujemy go u siebie, powinniśmy w pierwszej kolejności zwiększyć częstotliwość i dokładność mycia zębów. Pamiętajmy też o dokładnym czyszczeniu języka. Zalecane jest użycie powszechnie dostępnych płynów do higieny jamy ustnej oraz nici dentystycznej. Pozwolą one na dokładne usunięcie wszystkich resztek pokarmowych, które mogą być przyczyną powstawania metalicznego posmaku. Następnie należy udać się do stomatologa, bo być może mamy problemy z dziąsłami lub aktywną próchnicę. To też może objawiać się metalicznym posmakiem w ustach. Zlikwidowanie ubytków oraz staranna higiena jamy ustnej w tym przypadku powinna zażegnać problem.

Metaliczny posmak w ustach w ciąży

Nieprzyjemny, metaliczny posmak w ustach często występuje w ciąży. Najprawdopodobniej jest on powodowany zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety w pierwszym trymestrze lub przyjmowanymi suplementami i preparatami witaminowymi. Nie jest to objaw niepokojący, niemniej zawsze należy go skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Być może trzeba wykluczyć inne przyczyny tej dolegliwości.

Rozwój grzybicy jamy ustnej a metaliczny posmak

Trzecią bardzo popularną przyczyną odczuwania metalicznego posmaku w ustach jest grzybica jamy ustnej, zwana kandydozą. Wywołują ją drożdżaki z gatunku Candida albicans. To dolegliwość bardzo łatwa do zauważenia, objawia się bowiem obecnością białego nalotu na języku oraz na błonie śluzowej wewnętrznej części policzków, suchością w ustach oraz problemami z przełykaniem. Należy wtedy pobrać wymaz z jamy ustnej oraz wykonać badanie mykologiczne. Pobranie wymazu odbywa się za pomocą specjalnego sterylnego patyczka, a samo pobranie jest bezbolesne i łatwe. Jeśli w badaniu mykologicznym zostanie stwierdzona obecność grzybów, będziemy mieć pewność, że przyczyną metalicznego posmaku w ustach jest właśnie grzybica. Dysponując  tym wynikiem lekarz pierwszego kontaktu jest w stanie dobrać odpowiednie leczenie, co pozwoli pozbyć się przykrych dolegliwości.

Przeczytaj także: Zapalenie jamy ustanej – najważniejsze informacje o wybranych postaciach choroby.

Schorzenia wątroby a posmak metalu w ustach

Czwartą opisywaną przyczyną występowania metalicznego posmaku w ustach są choroby wątroby. Ten objaw obserwowany jest u chorych cierpiących z powodu zapalenia wątroby. Wyróżnia się ostre oraz przewlekłe zapalenie tego narządu. Przewlekłe stany zapalne wynikają z przebytego wcześniej toksycznego uszkodzenia wątroby. Narząd nie spełnia w sposób prawidłowy swojej fizjologicznej funkcji, jaką jest oczyszczanie organizmu z toksyn. Jeśli cierpimy z powodu schorzeń wątroby, to metaliczny posmak w ustach może się u nas pojawiać często. Należy się wtedy skonsultować z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie i nieprzyjemny posmak ustąpi.

Metaliczny posmak w ustach a zażywanie leków

Nierzadko zdarza się, że metaliczny posmak w ustach jest spowodowany lekami, takimi jak antybiotyki (tetracyklina i klindamycyna) czy leki antyhistaminowe. Uskarżają się na niego też pacjenci poddani chemioterapii i radioterapii.

Czy metaliczny posmak w ustach może być wywołany odwodnieniem?

Tak, jak najbardziej. Odwodnienie to stan, w którym organizm między innymi ogranicza wydzielanie śliny. Wtedy to bakterie i grzyby bytujące w jamie ustnej mają sprzyjające warunki do rozwoju. Dochodzi do licznych nadkażeń dziąseł i rozwoju grzybicy, która jak wiadomo, jest jedną z przyczyn występowania metalicznego posmaku w ustach. Aby zapobiec odwodnieniu organizmu, należy pić minimum 2 litry wody.

Czy metaliczny posmak w ustach może być wynikiem zbyt wysokiego poziomu potasu w organizmie?

Podwyższone stężenie potasu nazywane jest hiperkaliemią. Oprócz odczuwalnego posmaku metalu w ustach objawia się ono:

  • apatią,
  • zmęczeniem,
  • splątaniem,
  • występowaniem skurczów mięśni,
  • zaburzeniami rytmu serca.

Zaburzenia rytmu serca to bardzo niebezpieczny stan, który zagraża zdrowiu i życiu. Nie należy bagatelizować więc metalicznego posmaku w ustach.

Przyczyn pojawienia się metalicznego posmaku w ustach jest więcej, niż opisano powyżej. Niezmiernie ważna okazuje się zatem dokładna obserwacja własnego organizmu. Czasami jesteśmy w stanie bardzo szybko stwierdzić, co jest przyczyną pojawienia się posmaku metalu w ustach i bardzo szybko go zlikwidować poprzez zmianę trybu życia czy modyfikację diety. Jeśli jednak nasze „sposoby” na metaliczny posmak w ustach nie przynoszą rezultatu, powinien być to dla nas sygnał, by zgłosić się do lekarza.

Autor: Marta Szarawarska

Bibliografia

  1. Kurnatowska A. i in. Mykologia medyczna,Edra Urban & Partner, Wrocław 2018, s. 175–179.
  2. Murrey P. i in., Mikrobiologia, Edra Urban & Partner, Wrocław 2018, s. 659–670.