Domowe elektrolity - poznaj nasze sposoby
Domowe elektrolity mogą być skutecznym sposobem na nawodnienie i uzupełnienie niezbędnych do funkcjonowania jonów. Wśród zalet naturalnych elektrolitów w porównaniu do środków aptecznych należy wymienić ich dostępność, niskie koszty, kontrolę nad składnikami przyrządzanego roztworu, wpływ na smak. Poznaj wszystkie zalety domowych elektrolitów.
Elektrolity domowej roboty – zalety
- Dostępność: Składniki do przygotowania domowych elektrolitów, takie jak sól i cukier, są łatwo dostępne w większości domów. Nie trzeba więc wychodzić z domu ani kupować specjalnych produktów.
- Mniejsze koszty: Domowe elektrolity są znacznie tańsze niż gotowe produkty dostępne w aptekach. Oszczędzasz pieniądze, przygotowując je samodzielnie.
- Kontrolę składników: Przygotowując elektrolity w domu, masz pełną kontrolę nad składnikami używanymi do ich przygotowania. Możesz dostosować recepturę do swoich indywidualnych potrzeb.
- Mniejszą zawartość sztucznych dodatków: Wiele gotowych produktów elektrolitowych zawiera sztuczne aromaty, barwniki i konserwanty. Przygotowując elektrolity w domu, możesz unikać tych substancji lub używać naturalnych alternatyw.
- Personalizację smaku: Możesz dostosować smak domowych elektrolitów do swoich preferencji, co zachęca do regularnego spożywania płynów w celu nawodnienia.
Domowe sposoby na elektrolity
Oto kilka przepisów na elektrolity domowym sposobem:
- Napój elektrolitowy z wodą kokosową
Woda kokosowa stanowi doskonałą bazę przepisów na napoje elektrolitowe, ponieważ jest naturalnym źródłem potasu i sodu i świetnie sprawdza się do nawadniania organizmu. Woda kokosowa zawiera około 6 g cukru na szklankę, 252 mg sodu i 600 mg potasu. Jeśli chcesz odtworzyć typowy skład większości napojów sportowych, które zawierają od 6 do 8% węglowodanów, dodaj kolejne 40 gramów cukru, ale wiele osób woli po prostu dodać jedynie szczyptę soli i mieć niesłodzony napój elektrolitowy. Możesz przygotować smaczny, tropikalny napój elektrolitowy typu piña colada, łącząc 3 szklanki wody kokosowej, jedną szklankę soku ananasowego oraz ćwierć łyżeczki soli.
- Bezcukrowy napój elektrolitowy
Stworzenie przepisu na bezcukrowy napój elektrolitowy jest dość trudne jeśli chcesz nadać napojowi słodycz, która zrównoważy słony smak wynikający z wysokiej zawartości sodu, niezbędnej do wyrównania elektrolitów utraconych z potem lub w trakcie choroby przebiegającej z wymiotami lub biegunką. Większość herbat owocowych lub ziołowych, takich jak herbata malinowa, herbata z owoców leśnych, herbata jabłkowo-cynamonowa może stanowić pyszny sposób na zakamuflowanie i złagodzenie słonego smaku domowych napojów elektrolitowych.
Oto podstawowy przepis na domowy bezcukrowy napój:
– 4 szklanki wody,
– 1/2 szklanki soku z cytryny,
– aromat/esencja herbaty, która zrównoważy słoność napoju elektrolitowego,
– 1/4 łyżeczki soli.
- Domowy sposób na elektrolity z wodą z ogórków
Może to zabrzmieć dziwnie, ale woda z ogórków kiszonych jest zaskakująco popularną alternatywą napojów elektrolitowych. Picie wody z ogórków podczas ćwiczeń lub po przesadzeniu z ilością wypitego alkoholu to skuteczny i naturalny sposób na nawodnienie organizmu i uzupełnienie elektrolitów. Chociaż nie dla każdego będzie to rozwiązanie optymalne ze względu na charakterystyczny smak. Solanka po ogórkach kiszonych to ciecz, której głównymi składnikami są sól, zioła i przyprawy. W procesie kiszenia, czyli fermentacji powstaje kwas mlekowy, a z dodanych ziół uwalniają się olejki eteryczne np. olejek koperkowy, który korzystnie wpływa na przewód pokarmowy. Pij wodę z ogórków jako bezcukrowy napój elektrolitowy lub dodaj 1 łyżkę stołową (20 gramów) miodu na każdą szklankę płynu, żeby odtworzyć skład napojów dla sportowców.
Napój energetyzujący z zielonej herbaty miętowo-imbirowej
Herbaty ziołowe i owocowe to świetny sposób na poprawę smaku domowych napojów elektrolitowych bez dodawania kalorii. Teina jest środkiem pobudzającym, może zwiększać energię i koncentrację. Możesz przygotować orzeźwiający napój energetyczny z zielonej herbaty imbirowo-miętowej i elektrolitami w następujący sposób:
– 3 lub 4 torebki zielonej herbaty,
– 3 szklanki zimnej wody,
– 4 plasterki świeżej cytryny,
– 3 gałązki świeżej mięty,
– 3-4 łyżki miodu,
– 1/4 łyżeczki soli,
– 2 cm kawałek imbiru – pozostaw mieszaninę do naciągnięcia na noc.
Im więcej torebek z herbatą użyjesz, tym wyższa będzie zawartość teiny w napoju energetycznym.
Domowe elektrolity przy wymiotach i na biegunkę
Elektrolity są niezbędne do utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu, a ich wzmożona utrata podczas wymiotów i biegunki może być źródłem dużych problemów zdrowotnych.
Chorej osobie powinno się co 3-4 godziny podać 50-100 ml płynu na każdy kilogram masy ciała. W przypadku dorosłej osoby oznacza to, że zwykle podajemy 350-700 ml płynu po każdym luźnym stolcu. W przypadku wymiotów, należy podać dodatkowo 2-5 ml płynu na każdy kilogram masy ciała, co zazwyczaj oznacza 140-350 ml płynu po każdym epizodzie wymiotów.
Należy unikać podawania soków owocowych, warzywnych, napojów gazowanych, takich jak cola oraz mleka, ponieważ mogą one nasilać biegunkę.
W zastępstwie gotowych płynów nawadniających można użyć posolonej wody, herbaty lub marchwianki jako alternatywy. Płyny chłodne są najlepiej tolerowane, ponieważ gorące i ciepłe napoje często nasilają nudności. Płyny powinny być podawane często, w małych ilościach.
Jeśli stan pacjenta jest ciężki, pogarsza się szybko lub wymioty uniemożliwiają podawanie płynów doustnie, konieczna jest hospitalizacja w celu zapewnienia dożylnej suplementacji wodno-elektrolitowej.
Elektrolity dla seniora – domowe sposoby
Elektrolity są ważne dla osób w każdym wieku, w tym dla seniorów. Domowe sposoby na dostarczenie elektrolitów mogą być skutecznym rozwiązaniem, o ile i nie istnieją ku temu przeciwwskazania medyczne. Starsze osoby mogą być bardziej narażone na utratę potasu np. z powodu przyjmowania leków moczopędnych, które zwiększają wydalanie potasu z moczem. Oto kilka domowych sposobów na dostarczenie elektrolitów dla seniora:
- koktajle owocowe z dodatkiem bananów, które są bogate w potas, możesz również dodać jogurt lub mleko, aby dostarczyć wapń,
- przygotowane na parze warzywa np. ziemniaki i szpinak, są bogate w potas,
- zupa warzywna z marchwi, selera i ziemniaków.
Pamiętaj, że przed wprowadzeniem jakiejkolwiek zmiany w diecie osoby starszej konsultować się z lekarzem lub dietetykiem i upewnić się, że wybrane rozwiązania są odpowiednie dla jego zdrowia i nie wpływają na prowadzone leczenie.
Domowe elektrolity dla dziecka
Jeśli uważasz, że Twoje dziecko powinno uzupełnić elektrolity, na przykład z powodu biegunki lub wymiotów, możesz przygotować domowe elektrolity z wymienionych powyżej przepisów. W przypadku dziecka poniżej 3 roku życia, warto skonsultować się z pediatrą przed zastosowaniem domowych elektrolitów.
W sytuacji, gdy stan dziecka się pogarsza i występują dodatkowe niepokojące objawy, takie jak wysoka gorączka, silny ból brzucha lub krwawe albo śluzowate stolce, skontaktuj się natychmiast z lekarzem. W przypadku ciężkiego odwodnienia, konieczne może być leczenie szpitalne.
Pamiętaj, że domowe elektrolity mogą być pomocne w przypadku łagodnego odwodnienia, ale nie zastępują one pełnowartościowej opieki medycznej w przypadku poważnych stanów zdrowia.
Dr n. med. Justyna Chlebowska-Tuz
Bibliografia: