07 października 2022 - Przeczytasz w 5 min

Mrowienie w nogach – przyczyny drętwienia kończyn

Mrowienie w nogach z pewnością niejednokrotnie odczuł każdy z nas, np. tuż po przebudzeniu się lub podczas pracy przy biurku. Zazwyczaj wynika ono z nieprawidłowej pozycji podczas snu lub w trakcie siedzenia. Zwykle mija, gdy przez chwilę poruszamy kończynami. Jeśli jednak drętwienie nóg nie ustępuje, pojawia się często i bez znanej nam przyczyny, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

Uczucie mrowienia w nogach to efekt dysfunkcji przewodnictwa nerwowego w kończynach (tzw. parestezje). Niektórzy opisują je jako kłucie, drętwienie czy cierpnięcie. Inni mają wrażenie, jakby po ich ciele chodziły mrówki lub ktoś wbijał w skórę tysiące maleńkich szpilek. Czasami równolegle pojawia się brak czucia, ból, pieczenie, a nawet obrzęk. Co oznacza mrowienie w nogach?

mrowienie w nogach

Mrowienie w nogach – przyczyny

Nieprzyjemne kłucie w kończynach dolnych najczęściej jest wynikiem leżenia czy siedzenia w nieprawidłowej pozycji. Gdy zakładamy nogę na nogę, podkurczamy stopy pod pośladki czy długo kucamy, dochodzi do chwilowego pogorszenia krążenia krwi w tkankach – ucisk wywołuje zaburzenie ukrwienia nerwu. Pojawiające się uczucie mrowienia w nogach jest naturalną reakcją organizmu, zazwyczaj jest krótkotrwałe i mija, gdy zlikwidujemy ucisk na nerwy i naczynia krwionośne. Aby sobie szybko pomóc, w takiej sytuacji wystarczy poruszać stopą, wyprostować i zgiąć kończynę w kolanie lub po prostu przejść kilka kroków.

Mrowienie w nogach możemy odczuć gdy doświadczymy kontuzji kończyny, kiedy np. na skutek złamania kości dochodzi do urazu nerwów oraz otaczających go tkanek. Parestezje pojawiają się również w przypadku narażenia kończyny na silne oparzenie lub odmrożenie oraz w sytuacji zatrucia substancjami chemicznymi albo toksycznymi (np. ołowiem) – również w takich okolicznościach uszkodzeniu ulega przewodnictwo nerwowe.

Mrowienie w nogach a dieta

Nie bez znaczenia jest również to, co kładziemy na talerz, gdyż niewłaściwa dieta może przyczyniać się do dokuczliwego cierpnięcia nóg. Jeśli mamy podejrzenie, że nie dostarczamy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości substancji odżywczych, warto wykonać podstawowe laboratoryjne badania diagnostyczne. Można wybrać np. e-pakiet dla każdego MAKSIMUM, zestaw badań laboratoryjnych, dzięki któremu otrzymamy „panoramiczny” obraz stanu naszego organizmu z uwzględnieniem poziomu magnezu oraz wapnia. Pamiętajmy, że to właśnie ich niedobór, jak również brak odpowiedniej ilości witamin z grupy B, może powodować nieprzyjemne drętwienie kończyn i drżenie mięśni. Jeśli nasza dieta jest prawidłowa, a mimo to mamy niepokojące wyniki badań poziomu witamin i minerałów w organizmie, być może przyczyną takiego stanu rzeczy są choroby uniemożliwiające prawidłowe wchłanianie substancji odżywczych.

Mrowienie w nogach – przyczyny neurologiczne

Osoby, które cierpią na drętwienie kończyn, być może zadają sobie pytanie: co oznacza mrowienie w nogach? Czy to objaw groźnej choroby? Niestety tak może być, gdyż symptom ten niekiedy zwiastuje poważniejsze schorzenia. Należą do nich między innymi choroby neurologiczne, takie jak np. różnego rodzaju neuropatie. Neuropatiom towarzyszą objawy spowodowane przez uszkodzenia nerwów obwodowych. Chory często skarży się wówczas nie tylko na mrowienie w nogach, ale również na brak czucia, ból lub zwiększoną wrażliwość na choćby najbardziej delikatny dotyk. Takie objawy może dawać np. neuropatia cukrzycowa (która w licznych przypadkach prowadzi nawet do całkowitego zaniku czucia w stopie), neuropatia poalkoholowa i polekowa. Neuropatie mogą również być wywołane przez różnego rodzaju zakażenia wirusowe (np. wirusem HIV). Inną chorobą układu nerwowego powodującą drętwienie w nogach jest zespół Guillaina-Barrégo, który objawia się między innymi cierpnięciem stóp oraz rąk, a symptomy te stopniowo obejmują większe partie ciała. Uczucie mrowienia w nogach towarzyszy również stwardnieniu rozsianemu, nerwicy, padaczce oraz bardzo groźnej boreliozie (w postaci neuroboreliozy).

Mrowienie w nogach – przyczyny kardiologiczne

Drętwienie kończyn może zwiastować również problemy z układem krwionośnym. Dlaczego? Jak wcześniej wspomniano, mrowienie w nogach to objaw zaburzenia dopływu krwi do kończyn. Długotrwałe, nawracające mrowienie w nogach jest charakterystyczne dla miażdżycy, która pojawia się zwykle po 50. roku życia u osób palących papierosy, cierpiących na nadciśnienie. Parestezje towarzyszą także przewlekłej niewydolności żylnej, systemowemu zapaleniu naczyń, chorobie Buergera. Pojawiające się uczucie mrowienia w nogach bywa objawem napadu przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA, ang. transient ischemic attack), a nawet zawału serca. Jeśli podejrzewamy, że problemy z drętwieniem nóg związane są z czynnikami kardiologicznymi, warto wykonać rzetelne badanie laboratoryjne. Można wybrać np. e-PAKIET SERCOWY, który skutecznie pomaga w diagnostyce chorób układu krwionośnego i przyśpieszy rozpoznanie przyczyn dolegliwości przez lekarza.  

Mrowienie w nogach a choroby układu kostno-stawowego  

Jednym ze schorzeń wywołujących drętwienie nóg jest choroba Pageta, która zaburza proces prawidłowego wzrostu oraz rozwoju kości. Ucisk na nerwy powodujący uczucie mrowienia w nogach wywołany może być również przez nowotwór kości. Do uciążliwych „mrówek” w nogach przyczyniają się różnego rodzaju dyskopatie, np. dyskopatia lędźwiowa wynikająca ze zmian degeneracyjnych krążków międzykręgowych kręgosłupa, czyli dysków.

Osoby cierpiące na chorobę zwyrodnieniową stawów również mogą skarżyć się na mrowienie w nogach. W tym przypadku pod wpływem różnych czynników dochodzi do nieprawidłowości w obrębie jakości oraz ilości chrząstki stawowej. To z kolei rzutuje na pracę innych struktur stawowych, których uszkodzenie może wywoływać nieprzyjemne uczucie cierpnięcia kończyn.

Mrowienie w nogach a zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg (RLS, ang. Restless Legs Syndrome) to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która jest częstą przyczyną bezsenności. Wiąże się z ciągłą potrzebą poruszania kończynami w trakcie siedzenia czy leżenia. Osoby cierpiące na RLS odczuwają dokuczliwe napięcie, swędzenie i mrowienie w nogach. Objawy pojawiają się podczas spoczynku, a ustępują po poruszaniu kończynami.

Mrowienie w nogach – leczenie

Nie należy lekceważyć mrowienia w nogach, gdyż objaw ten może zwiastować poważne choroby. Czy jest jedna ścieżka leczenia drętwienia nóg? Zdecydowanie nie. Terapia zależy od przyczyn, które wywołują nieprzyjemne dolegliwości. Dlatego nie próbujmy leczyć się na własną rękę. W przypadku uporczywego cierpnięcia kończyn, nie zastanawiajmy się nad tym, co oznacza mrowienie w nogach, tylko skorzystajmy z wiedzy i doświadczenia specjalisty. W pierwszej kolejności skontaktujmy się z lekarzem pierwszego kontaktu, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu zadecyduje o dalszej diagnostyce i leczeniu. Z pomocą przychodzą liczne badania laboratoryjne oraz obrazowe. Niekiedy lekarz może zlecić również czynnościowe badanie przewodnictwa nerwowego. Na podstawie zebranych informacji, specjalista podejmuje decyzję o terapii.

Bezwzględnej i pilnej konsultacji lekarskiej wymaga sytuacja, kiedy mrowieniom kończyn towarzyszą zaburzenia mowy i wzroku, paraliż, wysoka gorączka lub brak czucia w nogach.

Bibliografia

Huizen Jennifer, Why are my legs and feet numb?, Medical News Today, online: https://www.medicalnewstoday.com/articles/321560#:~:text=Long%2Dterm%20numbness%20or%20a,different%20areas%20of%20the%20foot, 22.01.2020, dostęp: 04.09.2022.

Powiązane pakiety

e-PAKIET DLA KAŻDEGO (MAKSIMUM) z konsultacją
Zestaw badań w pakiecie MAXIMUM pozwala na uzyskanie „panoramicznego” obrazu stanu organizmu (tzw. homeostazy organizmu), a w przypadku istnienia patologii wyniki badań wskazują zaatakowany organ lub układ i identyfikują nasilenie procesu chorobowego. Określane są: morfologia (obraz) i parametry biochemiczne krwi, pozwalające na wykrycie: stanu zapalnego, zaburzeń krzepnięcia krwi, zaburzeń gospodarki wapniowej, równowagi elektrolitowej i gospodarki żelazem, zaburzenia przemiany materii (metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów). Wyniki wskazują równocześnie na narządy i układy dotknięte procesem chorobowym (wątroba, nerki, tarczyca, trzustka, układ kostny, układ pokarmowy), określając jego charakter i nasilenie oraz potrzebę pogłębionej diagnostyki. Badania wykonywane są we krwi. Morfologia (obraz) krwi stanowi punkt wyjścia kontroli organizmu. Pozwala na rozpoznanie lub eliminację podejrzenia anemii. Prawidłowa ilość białych krwinek i prawidłowe proporcje pomiędzy ich typami, zmniejszają ryzyko istnienia stanów zapalnych, zakażeń, chorób pasożytniczych, chorób autoimmunologicznych i nowotworowych. W diagnostyce zapalenia i zakażenia, wnioski oparte na analizie białych krwinek wzmacniane są przez zestawienie z wynikami OB i stężeniem białka C-reaktywnego (CRP). Ilość płytek krwi daje wgląd w działanie układu krzepnięcia krwi, charakteryzowanego w pakiecie przez parametry APTT, PT. Stężenie glukozy jest decydującym kryterium rozpoznawania choroby cywilizacyjnej - cukrzycy. Stężenie cholesterolu i poszczególnych jego frakcji (CHOL, HDL, LDL, TG) pozwala na oceną gospodarki lipidowej, zagrożenia miażdżycą, ocenę ryzyka chorób serca i naczyń, nadciśnienia itd. Stężenie kwasu moczowego świadczy o zaburzeniach przemian białka, prowadzących do podagry (dny moczanowej). Oznaczenie żelaza, w zestawieniu z oznaczeniami hemoglobiny i erytrocytów, ilustruje gospodarkę żelazem. Szeroki pakiet testów wątrobowych (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP) w zestawieniu z lipidogramem i OB obrazuje stan i funkcje wątroby; stężenie mocznika i kreatyniny, łącznie ze stężeniem głównych elektrolitów: sodu i potasu oraz wapnia jest wskaźnikiem pracy nerek. Pomiary wapnia i powiązanego z wapniem magnezu, charakteryzują stan układu kostnego, są pomocne w ocenie układu nerwowego, funkcji mięśni i serca. Choroby tarczycy sygnalizowane przez stężenie TSH są przyczyną szeregu nieswoistych objawów klinicznych. Badaniem trzustki jest oznaczanie poziomu amylazy. Badania zawarte w pakiecie "Dla każdego (Maximum)" pozwalają na analizę stanu organizmu znacznie pogłębioną w stosunku uzyskanej przez wykonanie pakietów MINIMUM i MEDIUM. Pakiet zawiera usługę konsultacji wyników badań na czacie lub przez telefon z wykwalifikowanym konsultantem (diagnostą laboratoryjnym lub lekarzem) świadczoną w serwisie upacjenta.pl