Nocne poty – przyczyny. O jakich chorobach świadczą najczęściej?

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Nocne poty mogą być związane ze spaniem w zbyt ogrzanym lub wilgotnym pomieszczeniu i nieprzewiewnej piżamie, wynikać z przejściowej infekcji, być rezultatem stresu, ciąży czy menopauzy. Niestety, w niektórych przypadkach, przyczyną wzmożonej potliwości w nocy może być też poważna choroba. Jeśli dokuczają Ci nocne poty, koniecznie udaj się więc do lekarza. Zastanów się też,  jakie inne objawy pojawiły się w ostatnim czasie – może być to pomocne w znalezieniu źródła problemu.

Nocne poty – przyczyny

Nocne poty, czyli nadmierne pocenie się w nocy to dość częsta dolegliwość. Niestety, na tyle mało swoista i niecharakterystyczna, że ciężko jedynie na jej podstawie podejrzewać przyczynę. Istnieje długa lista stanów, w których może pojawić się wzmożone pocenie się w nocy. Niektóre z nich są niegroźne i przemijające, inne mogą okazać się poważną chorobą. Dlatego, jeśli cierpisz na nocne poty, koniecznie udaj się do lekarza. Przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki pozwoli wykluczyć niebezpieczne przyczyny nadmiernej potliwości oraz rozpocząć adekwatne leczenie.

Nocne poty mogą być dominującym objawem w przypadku gruźlicy i chłoniaków. Mogą pojawić się także w białaczkach, innych chorobach nowotworowych czy w przebiegu AIDS. Nadmierna nocna potliwość może być spowodowana rozmaitymi infekcjami – zarówno tymi błahymi (np. przeziębieniem), jak i poważniejszymi np. zapaleniem płuc, ropniem płuca czy infekcyjnym zapaleniem wsierdzia.

Wiele zaburzeń hormonalnych może powodować nadmierne pocenie w nocy. Przyczyny endokrynologiczne obejmują nadczynność tarczycy, cukrzycę i hipoglikemię nocną, moczówkę prostą, guzy wydzielające katecholaminy (np. pheochromocytoma) czy przedwczesne wygasanie czynności jajników. Nocne poty często pojawiają się w okresie menopauzy, w ciąży oraz w trakcie połogu. Wzmożone pocenie nocne może być też związane z chorobą refluksową przełyku oraz obturacyjnym bezdechem sennym.

Do innych przyczyn potów nocnych należą: niektóre choroby reumatologiczne, zespół przewlekłego zmęczenia, zakażenia pasożytnicze, dławica naczynioskurczowa, zaburzenia lękowe, napady paniki czy przewlekły stres.

Warto wiedzieć, że nocne poty mogą być także efektem stosowania lub spożywania niektórych leków i substancji, np. alkoholu, niektórych ziół, leków przeciwgorączkowych, leków na nadciśnienie czy leków przeciwdepresyjnych.

Nocne poty i inne objawy – na co zwrócić uwagę?

Nocne poty mogą być objawem wielu schorzeń. Aby ułatwić znalezienie przyczyny, zastanów się jakie inne symptomy im towarzyszą. Koniecznie zwróć uwagę na gorączkę lub stany podgorączkowe bez uchwytnej przyczyny, osłabienie i nadmierną męczliwość, świąd skóry, powiększenie węzłów chłonnych lub ból węzłów chłonnych po wypiciu alkoholu oraz utratę masy ciała. Takie objawy mogą być związane z rozwojem białaczki lub chłoniaka. Jeśli gorączce i spadkowi wagi, towarzyszy przewlekły kaszel, a niekiedy krwioplucie i duszność, przyczyną może być gruźlica.

Zwróć uwagę na wszelkie objawy infekcji grypopodobnych i wysypki skórne. Zastanów się, czy w ostatnim czasie nie dokucza Ci wzmożona nerwowość i drażliwość, nietolerancja ciepła, kołatanie serca, zaburzenia miesiączkowania czy częstsze wypróżnienia. Takie symptomy mogą świadczyć o nadczynności tarczycy. Jeśli chrapiesz w nocy, przebudzasz się z uczuciem duszności, a w ciągu dnia jesteś senny i zmęczony, źródłem nocnych potów może być obturacyjny bezdech senny. Jeśli natomiast cierpisz na cukrzycę, weź pod uwagę, że nocne poty mogą mieć związek z hipoglikemią. Nie zapomnij też o prozaicznej przyczynie potów nocnych – zbyt wysokiej temperaturze i wilgotności w sypialni lub nieprzewiewnym ubraniu.

Poty nocne – diagnostyka

Jeśli dokuczają Ci nocne poty, koniecznie udaj się do lekarza. Wzmożone pocenie się w nocy nie musi być niczym groźnym, ale może świadczyć o poważnej chorobie, którą należy wykluczyć. Opowiedz lekarzowi o innych ewentualnych objawach, jakie zaobserwowałeś. Powiadom go o swoich chorobach przewlekłych i wszystkich lekach jakie zażywasz na stałe. Nie zapomnij też poinformować lekarza o egzotycznych podróżach oraz ryzykownych zachowaniach seksualnych.

Na podstawie wywiadu i badania fizykalnego, lekarz zdecyduje o przeprowadzeniu odpowiednich badań. W diagnostyce potów nocnych przydatne mogą okazać się: morfologia krwi z rozmazem, oznaczenie TSH, OB, CRP, wskaźniki czynności nerek i wątroby, LDH, stężenie beta2-mikroglobuliny, elektroforeza białek surowicy, poziom witaminy D, badania w kierunku zakażeń HIV, HCV, HBV, EBV, CMV oraz USG jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej. W niektórych przypadkach może być potrzebne wykonanie innych, jeszcze bardziej szczegółowych i ukierunkowanych badań.

Jak leczyć nocne poty?

Aby zlikwidować problem wzmożonej potliwości w okresie snu, konieczne jest znalezienie przyczyny problemu. Prawidłowe i skuteczne leczenie choroby podstawowej z dużym prawdopodobieństwem pozwoli zmniejszyć nasilenie lub całkowicie wyeliminować nadmierne pocenie się w nocy. Jeśli poty nocne związane są z przejściowym stanem, takim jak ciąża czy okres menopauzy, z biegiem czasu powinny ustąpić.

Bibliografia:

  • „Diagnosing Night Sweats” – A. J. Viera, M. M. Bond, S. W. Yates
  • „Night Sweats: A Systematic Review of the Literature” – J. W. Mold, B. J. Holtzclaw, L. McCarthy
  • Interna Szczeklika – P. Gajewski, A. Szczeklik