Plamki Fordyce'a - czym są? O czym mogą świadczyć?

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Plamki Fordyce’a są łagodnym zaburzeniem rozwojowym, polegającym na przemieszczeniu gruczołów łojowych do błony śluzowej jamy ustnej. Mają postać białych grudek, znajdujących się najczęściej po wewnętrznej stronie warg i policzków, rzadziej w okolicy narządów płciowych. Dowiedz się, czy plamki Fordyce’a mogą mieć związek z podwyższonym stężeniem cholesterolu.

Czym są gruczoły łojowe?

Gruczoły łojowe są elementem skóry człowieka, niezbędnym do jej prawidłowego funkcjonowania. Szacuje się, iż odpowiadają za zapewnienie 90% lipidów (tłuszczów) pokrywających jej powierzchnię. Produkcja łoju skórnego (sebum) służy nie tylko jej nawilżeniu, ale również ma na celu zachowanie jej homeostazy oraz stanowi naturalną barierę przeciwko działaniu czynników zewnętrznych, w tym patogenów chorobotwórczych.

Gruczoły łojowe pojawiają się w skórze właściwej już w życiu płodowym, około 13.–15. tygodnia ciąży i co ciekawe,  łój jest pierwszym produktem gruczołów wydzielniczych w życiu człowieka. Czynność gruczołów łojowych zwiększa się znacznie w ciągu kilku godzin po porodzie i osiąga szczyt kilka tygodni po urodzeniu, następnie zmniejsza się, aż do momentu rozpoczęcia dojrzewania płciowego, gdy znów znacznie wzrasta. Wydzielanie łoju podlega w znacznym stopniu kontroli hormonalnej, szczególnie androgenów, które stymulują proliferację komórek i syntezę lipidów oraz kortykoliberyny (hormonu uwalniającego kortykotropinę CRH), która hamuje syntezę interleukiny-8 w komórkach gruczołów łojowych, a tym samym odgrywa istotną rolę w hamowaniu procesów zapalnych i ogranicza uszkodzenia skóry.

Nadmierna czynność gruczołów łojowych może prowadzić do wystąpienia objawów trądziku pospolitego, który dotyka na jakimś etapie życia nawet 80% społeczeństwa, szczególnie w okresie dojrzewania płciowego. Trądzik pospolity dotyczy najczęściej skóry twarzy, pleców i klatki piersiowej i może stanowić duże obciążenie psychiczne dla pacjenta.

Plamki Fordyce’a – jak wyglądają?

Plamki Fordyce’a zostały opisane już w 1896 roku jako białawe krostki na czerwieni wargowej, błonie śluzowej jamy ustnej oraz rzadziej w okolicy narządów płciowych. Są to przemieszczone (ektopiczne) gruczoły łojowe, które poza wymienionymi miejscami zdarzają się wyjątkowo w innych okolicach, m.in. w błonie śluzowej przełyku, szyjki macicy, na języku. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi co do częstszego występowania plamek Fordyce’a u przedstawicieli którejś z płci. Obserwuje się natomiast częstsze rozpoznawanie zmian w wieku średnim, co wiąże się prawdopodobnie ze zgłaszaniem się osób z tej grupy wiekowej do lekarza po zauważeniu niepokojących ich zmian na błonach śluzowych i skórze.

Plamki Fordyce’a mają postać niewielkich, bezbolesnych, białych lub żółtawych grudek, obecnych na błonie śluzowej policzków, warg, warg sromowych, prącia lub moszny, rzadziej w innych miejscach. Są to zmiany łagodne, niewymagające leczenia, ale bywają przyczyną niepokoju u pacjentów i wizyt u lekarza.

Plamki Fordyce’a – co dalej?

Stwierdzenie jakiejkolwiek zmiany na błonie śluzowej lub skórze albo wystąpienie niepokojących objawów należy skonsultować z lekarzem. Mimo iż plamki Fordyce’a same w sobie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia, nie należy ich diagnozować samodzielnie, bez konsultacji ze specjalistą.

W przypadku stwierdzenia plamek Fordyce’a lekarz może zadecydować o konieczności wykonania badania lipidogramu, czyli stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji LDL, HDL oraz trójglicerydów. W badaniach naukowych istnieją doniesienia o związku obecności plamek Fordyce’a na błonach śluzowych jamy ustnej i warg z podwyższonym stężeniem lipidów we krwi. Co więcej – udowodniono, iż ilość zmian rośnie proporcjonalnie z poziomem cholesterolu we krwi. Tym samym ich stwierdzenie powinno skutkować wykonaniem badań krwi, a w przypadku rozpoznania dyslipidemii – włączenia odpowiedniego leczenia.

Leczenie plamek Fordyce’a – na czym polega?

Plamki Fordyce’a nie wymagają leczenia, niektórzy pacjenci chcą jednak pozbyć się nieestetycznych zmian. W takim przypadku istnieje możliwość usunięcia zmian laserem CO2 lub zastosowania doustnej izotretynoiny. Stwierdzenie podwyższonego stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji cholesterolu LDL, trójglicerydów i obniżonego poziomu HDL wymaga stosowania diety niskotłuszczowej, a w przypadku braku normalizacji wyników badań – włączenia leków hipolipemizujących.

Autor: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. Lee J.H. i in., Clinicopathologic Manifestations of Patients with Fordyce’s Spots, “Annals of Dermatology”, 2012, dostęp online: październik 2022, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3283840/.
  2. Gaballah K., Rahimi I., Can presence of oral Fordyce’s granules serve as a marker for hyperlipidemia?, “Dental Research Journal”, 2014, dostęp online: październik 2022, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4241607/.
  3. Hoover E., Aslam S., Krishnamurthy K., Physiology, Sebaceous Glands, “StatPearls”, 2022, dostęp online: październik 2022, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499819/.