Przeziębienie w ciąży - jak sobie poradzić?

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Katar czy drapanie w gardle to objawy, które w okresie jesienno-zimowym pojawiają się u wielu z nas. Infekcje wirusowe nie omijają również kobiet, spodziewających się potomstwa. Poznaj skuteczne sposoby na przeziębienie w ciąży, które nie zaszkodzą ani Tobie, ani rozwijającemu się w Twoim ciele dziecku.

Lekkie przeziębienie, któremu nie towarzyszy wysoka gorączka, zwykle nie stanowi zagrożenia dla kobiety ciężarnej. Infekcje wirusowe zazwyczaj mają łagodny przebieg i nie powodują groźnych powikłań, o ile nie zlekceważy się ich pierwszych objawów. Dlatego, jeśli zauważysz jakiekolwiek symptomy infekcji, zostań w domu i zacznij działać. Sprawdzone, domowe sposoby na przeziębienie w ciąży są nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne dla Ciebie oraz dziecka.

przeziębienie w ciąży

Przeziębienie w ciąży – objawy

Charakterystycznym symptomem przeziębienia jest złe samopoczucie oraz osłabienie. Przeziębieniu zwykle towarzyszy podwyższona temperatura ciała oraz ból gardła i głowy. Niekiedy pojawia się kaszel. Wszystkie te objawy znacznie wpływają na kondycję, skutecznie utrudniając funkcjonowanie. Pamiętaj, że leczenie przeziębienia w ciąży wymaga szczególnej ostrożności. W końcu chodzi nie tylko o Twoje zdrowie, ale również o bezpieczeństwo dziecka.

Przeziębienie w ciąży – 1. trymestr

Pierwszy trymestr ciąży to czas, kiedy powstają zalążki wszystkich najważniejszych narządów dziecka. To właśnie wtedy jest ono najbardziej wrażliwe na działanie szkodliwych czynników, które mogą zaburzyć jego prawidłowy rozwój, spowodować powstanie wad genetycznych czy wywołać poronienie. Wprawdzie ryzyko, że drobnoustroje chorobotwórcze przenikną przez łożysko i wpłyną na zdrowie dziecka jest nieduże, jednak możliwe. Przeziębienie w 1. trymestrze ciąży wymaga wyjątkowej uwagi i ostrożności, zwłaszcza jeśli zaatakuje Cię wysoka gorączka – utrzymująca się długo, może stanowić zagrożenie dla dziecka.

W przypadku gorszego samopoczucia skontaktuj się z lekarzem i bezwzględnie stosuj się do jego zaleceń. Bez konsultacji ze specjalistą nie przyjmuj żadnych lekarstw – niektóre z nich, stosowane zwykle w leczeniu infekcji wirusowych, w okresie ciąży mogą być niewskazane, a często niebezpieczne – zwłaszcza dla dziecka.

Przeziębienie w ciąży – 2. trymestr

W 2. trymestrze ciąży większość zalążków narządów płodu jest już ukształtowana, dlatego ryzyko, że przeziębienie matki wpłynie na powstanie wad genetycznych dziecka, znacznie spada. To najbezpieczniejszy czas na chorowanie, co nie oznacza oczywiście, że infekcję można bagatelizować. Pamiętaj, że nawet niewielkie, ale nieleczone przeziębienie, może doprowadzić do rozwoju poważniejszej choroby, która jest niebezpieczna dla dziecka. Bez względu na to, na jakim etapie jest Twoja ciąża, w przypadku przeziębienia zaleca się kontakt z lekarzem i konsultowanie z nim ścieżki leczenia.

Przeziębienie w ciąży – 3. trymestr

Przeziębienie w 3. trymestrze ciąży bywa niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do przedwczesnego porodu oraz zakażenia dziecka. Niepokojącym symptomem w tym okresie jest silny, uporczywy kaszel, który w szczególnych przypadkach może wywołać przedwczesne skurcze macicy.

Co na przeziębienie w ciąży?

W sytuacji pojawienia się jakichkolwiek objawów przeziębienia powinnaś zostać w domu – osłabiony walką z patogenem organizm jest bardziej podatny na atak kolejnych drobnoustrojów. W dalszej kolejności skontaktuj się z lekarzem. W zależności od symptomów, specjalista przepisze odpowiednie leki i zarekomenduje właściwe do Twojego stanu zdrowia postępowanie. Nie przyjmuj żadnych preparatów (nawet witamin) na własną rękę – każdy specyfik, również ten powszechnie dostępny bez recepty, musi być konsultowany z lekarzem. Pamiętaj, że jest całkiem sporo leków, łącznie z antybiotykami, które mogą być przyjmowane przez ciężarną. Trzeba wiedzieć tylko, które są bezpieczne dla matki i dziecka, a o tym zawsze decyduje lekarz lub farmaceuta.

Sposoby na przeziębienie w ciąży: odpoczynek i sen

Pierwsze objawy przeziębienia warto leczyć sprawdzonymi, domowymi sposobami, które pomogą w walce ze złym samopoczuciem w ciąży. Przede wszystkim postaw na odpoczynek i dużą dawkę snu. Zrezygnuj z codziennych obowiązków domowych, nie idź do pracy. Połóż się do łóżka i odpoczywaj. Potrzebujesz się zdrzemnąć? Nie odmawiaj sobie tej przyjemności: słuchaj własnego organizmu i pozwól nabierać mu sił, niezbędnych do walki z infekcją.

Sposoby na przeziębienie w ciąży: odpowiednia dieta

Właściwe odżywianie to jeden z głównych sposobów na walkę z infekcją w ciąży. Aby organizm skutecznie zwalczył wirusy, potrzebuje odpowiedniego „paliwa”. Zadbaj więc o regularne, lekkie posiłki, bogate w witaminę C, wspierającą odporność. Zawarta jest ona w świeżych warzywach (np. papryce, pietruszce, brukselce, kalarepie czy kapuście) oraz owocach (np. cytrynie, czarnej porzeczce, aronii, kiwi, grejpfrutach i truskawkach).

Jednym z najpopularniejszych sposobów na przeziębienie w ciąży jest spożywanie syropu z cebuli i czosnku. To skuteczny sposób na walkę z wirusami i bakteriami. Jak go zrobić? Pokrojoną cebulę i czosnek włóż do słoika, posyp składniki cukrem lub zalej miodem. Po upływie kilkunastu godzin w naczyniu pojawi się syrop – pij jedną łyżeczkę mikstury kilka razy w ciągu dnia.

W walce z przeziębieniem pomogą również probiotyki, znajdujące się w jogurtach, kefirach czy kiszonkach.

Ból i gorączka w ciąży – co pomoże?

Bezpiecznym lekiem w ciąży, łagodzącym ból i zbijającym gorączkę jest paracetamol, stosowany w ustalonych przez lekarza dawkach (pod żadnym pozorem nie możesz zażywać go na własną rękę). Oprócz lekarstw, gorączkę w ciąży obniżą również chłodne (ale nie zimne!) kąpiele lub okłady. Zadbaj o to, by Twoje mieszkanie solidnie i regularnie wietrzyć, a odzież, którą nosisz, była lekka i przewiewna. Gdy masz gorączkę, pamiętaj o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów – podwyższona temperatura ciała sprzyja odwodnieniu organizmu.

Ból gardła – co na przeziębienie w ciąży?

Gdy poczujesz ból gardła, zacznij działać. Poproś lekarza lub farmaceutę o bezpieczne w ciąży, zwierające tylko naturalne składniki, środki do walki z tą nieprzyjemną dolegliwością. W domu możesz przygotować płukankę (np. na bazie rumianku), którą kilka razy dziennie dezynfekuj chore gardło. Ulgę w bólu przyniesie picie ciepłej herbaty z dodatkiem np. cytryny czy miodu oraz inhalacje z soli fizjologicznej. Jeśli ból gardła jest wyjątkowo dotkliwy, warto spożywać posiłki, które dodatkowo nie podrażnią śluzówki. Należą do nich np. zupy, musy, puree.

Sposoby na katar w ciąży

Katar to bardzo męcząca dolegliwość, utrudniająca oddychanie i sen. W takiej sytuacji często pojawia się pokusa sięgnięcia po krople czy aerozole, które choć na kilka godzin odetkają nos. Pamiętaj jednak, że nawet zwykłe, stosowane przez innych domowników, z pozoru niegroźne preparaty na katar, mogą okazać się niebezpieczne dla dziecka. Dlatego nos nawilżaj solą fizjologiczną lub morską i regularnie go oczyszczaj, za każdym razem używając jednorazowej chusteczki higienicznej. Możesz wypróbować również inhalacje, które pomogą w upłynnieniu gęstej wydzieliny, zalegającej w zatokach. Nawilżaj pomieszczenie, w którym przebywasz i zadbaj, aby temperatura powietrza w mieszkaniu nie była zbyt wysoka.

Przeziębienie w ciąży – jak unikać zakażenia?

Jeśli jesteś w ciąży, w sposób szczególny powinnaś ograniczać ryzyko pojawienia się infekcji. W końcu teraz jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale również za dziecko. Dlatego staraj się wysypiać oraz dobrze odżywiać. Unikaj osób chorych oraz skupisk ludzi, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, który sprzyja rozprzestrzenianiu się patogenów. Często myj ręce, nie zbliżaj ich do ust czy oczu, zwłaszcza jeśli wcześniej miałaś w dłoniach pieniądze lub dotykałaś publicznych klamek. W okresie infekcyjnym warto zakładać maseczki ochronne.

Bibliografia

  1. Małgorzata Świątkowska-Freund, Przeziębiona kobieta ciężarna, rozmowę przeprowadził Ryszard Sterczyński, online: https://podyplomie.pl/medical-tribune/18102,przeziebiona-kobieta-ciezarna, dostęp: 11.10.2022.