Suchość pochwy - objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Suchość pochwy jest nieprzyjemnym objawem, którego na różnych etapach życia doświadcza niemal każda kobieta. Może ona wynikać ze zmian hormonalnych lub być niepożądanym działaniem związanym z przyjmowaniem pewnych grup leków. Możliwości radzenie sobie z problemem i leczenia suchości zależą od przyczyny powstania dolegliwości.

suchość pochwy

Suchość pochwy – objawy

Suchość pochwy jest związana ze zmniejszonym wydzielaniem śluzu przez gruczoły odpowiedzialne za nawilżenie okolic intymnych oraz zanikiem nabłonka wyścielającego pochwę, przez co staje się ona mniej elastyczna i mniej rozciągliwa. Dyskomfort, ból, pieczenie, a także trudności w odbywaniu stosunków seksualnych spowodowane przez suchość pochwy mogą być wynikiem zmian hormonalnych, stresu, przyjmowanych leków, chorób lub niedostatecznej stymulacji. Około 17% kobiet w wieku rozrodczym zgłasza problemy z suchością pochwy podczas współżycia. Ponad połowa kobiet doświadcza suchości pochwy po okresie przekwitania.

Objawy suchości pochwy to:

 • dyskomfort, pieczenie, swędzenie i ból okolicy pochwy, szczególnie w trakcie stosunku seksualnego, ale objawy te mogą się pojawiać także podczas oddawania moczu, siedzenia lub aktywności fizycznej,
 • świąd – to nieprzyjemne doznanie może towarzyszyć suchości pochwy,
 • krwawienie – mogą występować niewielkie krwawienia z powodu uszkodzenia tkanek pochwy podczas stosunku,
 • zwiększona podatność na infekcje bakteryjne i grzybicze pochwy,
 • częstsze oddawanie moczu,
 • bolesność okolic sromu może zmniejszać libido.

Suchość pochwy – przyczyny

Oto niektóre z najczęstszych przyczyn suchości pochwy:

 • zmiany hormonalne: menopauza, ciąża, laktacja, stan po operacji usunięcia jajników, czy terapia hormonalna raka sutka, są związane z obniżeniem stężenia estrogenu i prowadzą do zmniejszonego wytwarzania śluzu oraz suchości pochwy,
 • leki: niektóre leki, takie jak antydepresanty, leki przeciwhistaminowe, a także doustne środki antykoncepcyjne, mogą powodować suchość pochwy jako skutek uboczny,
 • choroby: cukrzyca, choroby autoimmunologiczne (np. zespół Sjögrena), choroby nowotworowe, depresja,
 • nieprawidłowe nawyki higieniczne: irygacje (płukanie pochwy wodą, roztworami mydła lub naparami ziołowymi), stosowanie zbyt agresywnych detergentów do mycia, używanie mocno perfumowanych kosmetyków na okolice intymne,
 • stres,
 • niedostateczna stymulacja seksualna,
 • palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.

Suchość pochwy podczas stosunku

Suchość pochwy, zwykle najbardziej doskwiera podczas aktywności seksualnej. Bez wystarczającego nawilżenia pochwy tarcie podczas ruchów frykcyjnych sprawia ból i dyskomfort. Zaangażuj się w grę wstępną ze swoim partnerem i spróbuj się zrelaksować. Daj sobie więcej czasu na osiągnięcie stanu pobudzenia i gotowości do penetracji. Pomocne może być również stosowanie lubrykantów na bazie wody. Bolesne współżycie często prowadzi do utraty zainteresowania seksem lub zahamowań w relacjach intymnych. Przedyskutuj swoje objawy z partnerem, aby wspólnie znaleźć najlepsze dla was rozwiązanie.

Suchość pochwy po okresie

Suchość pochwy tuż po menstruacji może być spowodowana kilkoma czynnikami. Zmiany hormonalne, które występują w czasie cyklu menstruacyjnego, u kobiet niestosujących hormonalnej antykoncepcji, mogą wpływać na odczucie suchości pochwy po krwawieniu miesięcznym. Poziom estrogenu jest najniższy w dniach tuż przed i po rozpoczęciu miesiączki, co może przyczynić się do suchości pochwy. Innym powodem suchości pochwy po okresie może być stosowanie perfumowanych tamponów lub podpasek, a także zbyt agresywne środki myjące, które mogą wpływać na równowagę mikroflory pochwy i prowadzić do suchości.

Suchość pochwy w ciąży

W ciąży organizm kobiety doświadcza znacznych zmian w gospodarce hormonalnej, które mogą wpłynąć na produkcję śluzu i prowadzić do suchości pochwy. Jest to szczególnie wyrażone w pierwszym trymestrze ciąży. Stres związany z nową sytuacją i oczekiwaniem na pojawienie się dziecka na świecie również może wpłynąć na nawilżenie pochwy.

Suchość pochwy po porodzie i w trakcie karmienia piersią

Podczas porodu, zwłaszcza w przypadku porodu naturalnego, pochwa i okolice intymne ulegają urazom i zranieniom, które nim się wygoją, mogą wpłynąć na produkcję śluzu. Zaleca się wstrzemięźliwość seksualną przez kilka tygodni po porodzie, aby ciało kobiety miało czas na regenerację.

W ciągu pierwszych 48 godzin po porodzie, poziom estrogenu i progesteronu, a także innych hormonów wytwarzanych przez łożysko, bardzo szybko spada. Zwiększa się natomiast wydzielanie prolaktyny i oksytocyny w celu rozpoczęcia laktacji. Te raptowne zmiany w stężeniu hormonów także przyczyniają się do powstania problemu suchości pochwy.

Co na suchość pochwy?

Istnieją różne sposoby łagodzenia tej dolegliwości. Oto niektóre z nich:

 • Środki nawilżające: co kilka dni aplikuj środki nawilżające dopochwowo, aby utrzymać w zdrowiu błonę śluzową wyścielającą wnętrze pochwy; środki nawilżające mogą mieć postać żelu, kremu lub globulek oraz zawierać glicerynę, kolagen, trójglicerydy, kwas hialuronowy, kwas mlekowy, ekstrakty ze skrzypu polnego, wąkrotki azjatyckiej, nagietka, aloesu lub drzewa herbacianego.
 • Lubrykanty: zastosuj lubrykanty na bazie wody tuż przed stosunkiem seksualnym, aby złagodzić dyskomfort spowodowany tarciem; istnieją również lubrykanty na bazie silikonu i olejowe, jednak preparaty wodne są najlepiej tolerowane, nie powodują podrażnień i alergii oraz można je stosować łącznie z prezerwatywami.
 • Zmiana stylu życia: unikanie substancji drażniących, takich jak perfumowane mydła, zbyt agresywne płyny do higieny intymnej, podrażniające środki piorące, a także zaprzestanie palenia papierosów i picia alkoholu oraz dbanie o to, aby pić odpowiednio dużo wody w ciągu dnia.
 • Leczenie chorób: Jeśli suchość pochwy jest wynikiem choroby, takiej jak cukrzyca lub zespół Sjögrena należy zwrócić się do lekarza i stosować do jego zaleceń, co może pomóc w łagodzeniu objawów suchości pochwy.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Suchość pochwy zwykle nie jest oznaką poważnej choroby, jednak, gdy objaw ten:

 • zakłóca Twoją codzienną aktywność,
 • wpływa na życie seksualne i relacje z partnerem,
 • nie ulega poprawie pod wpływem dostępnych bez recepty środków,
 • towarzyszy mu silne krwawienie lub znaczny świąd,

skontaktuj się z ginekologiem!

Dostępne opcje leczenia suchości pochwy obejmują:

 • hormonalną terapię zastępczą – jeśli suchość spowodowana jest spadkiem estrogenu np. związanym z przechodzeniem menopauzy, to hormon ten może być suplementowany za pomocą preparatów doustnych lub plastrów,
 • miejscową terapię estrogenową – jest metodą leczenia suchości pochwy związanej z atrofią, czyli zmianami zanikowymi w układzie moczowo-płciowym wynikającymi z niedoboru estrogenów; kremy, tabletki dopochwowe lub pierścienie uwalniające estrogeny pozwalają łagodzić dokuczliwe objawy za pomocą niższych dawek hormonu, niż te, które są stosowane w hormonalnej terapii zastępczej.

Autor: Dr n.med. Justyna Chlebowska-Tuz

Bibliografia:

 1. https://www.nhs.uk/conditions/vaginal-dryness/
 2. https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21027-vaginal-dryness
 3. https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/too-dry-for-tampons-now-what
 4. https://www.mayoclinic.org/symptoms/vaginal-dryness/basics/causes/sym-20151520