Światowy Dzień Zdrowia w DIAGNOSTYCE

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Zdrowie według definicji Światowej Organizacji Zdrowia nie oznacza wyłącznie braku choroby lub niepełnosprawności. Zdrowiem nazywamy dobre samopoczucie zarówno w kontekście fizycznym, psychicznym, ale także społecznym. Wagę zdrowia, które dla każdego z nas jest wartością nadrzędną, doskonale obrazuje jeden z filozoficznych aforyzmów. Autor oszacował w nim, że dziewięć dziesiątych poczucia naszego szczęścia zależy właśnie od zdrowia! (A. Shopenhauer).

„Nasza planeta, nasze zdrowie”

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia odbywają się pod znaczącym i dającym do myślenia hasłem „Nasza planeta, nasze zdrowie”. Hasło to podkreśla, że nasze zdrowie i dobre samopoczucie uwarunkowane jest od „stanu zdrowia” planety na której codziennie funkcjonujemy. Planety, na której co raz trudniej o czyste powietrze, niezmąconą przemysłowymi zanieczyszczeniami wodę i zdrową, nieprzetworzoną żywność.

Zdrowie w obecnych czasach

Dane z ostatnich lat pokazują, że co raz więcej zachorowań na nowotwory, astmę i choroby serca wiąże się nieodłącznie z generowanymi przez człowieka zanieczyszczeniami. Ponad 90% ludzi na całym świecie oddycha niezdrowym powietrzem, tworzywa sztuczne znajdują się na dnie zbiorników wodnych i wraz z wodą dostarczane są do ​​naszego łańcucha pokarmowego, a systemy przemysłowe produkujące wysoko przetworzoną, niezdrową żywność i napoje napędzają epidemię chorobotwórczej otyłości. Szacuje się, że każdego roku ogromna liczba, bo ponad 13 milionów zgonów na całym świecie jest spowodowanych przyczynami środowiskowymi. Ponieważ stosując pewne wyuczone  zachowania i zasady można by było ich w znacznym stopniu uniknąć, tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia mają skupić uwagę na równoczesnym działaniu, polegającym na dbaniu o zdrowie własne, jak również zdrowie naszej ziemskiej planety.

Dwa kółka zamiast czterech

Zanieczyszczenie powietrza generowane przez transport publiczny czy też piece ogrzewające nasze domy odbija się negatywnie m.in na układzie oddechowym i sercowo-naczyniowym. Do najczęstszych chorób utożsamianych ze smogiem należą choroby serca, w tym choroba niedokrwienna i występujący w jej konsekwencji zawał, rak płuca, alergie oddechowe czy też zaostrzenie astmy lub choroby obturacyjnej płuc. Przesiadając się z samochodu na rower, czy też pokonując pieszo większe niż zazwyczaj odległości, możemy poprawić zarówno własne samopoczucie i kondycję fizyczną, jak również zmniejszyć emisję zanieczyszczających planetę pyłów. Trochę więcej ruchu niż zazwyczaj wyłącznie pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Poprawi metabolizm tłuszczy i parametry lipidogramu, obniżając tym samym ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Większa dawka ruchu wyreguluje poziom glukozy, poprawi wrażliwość tkanek na insulinę, wpłynie na masę ciała, elastyczność skóry  i zmniejszy ilość niepożądanej w nadmiarze tkanki tłuszczowej.

Spożywaj mniej mięsa

Czerwone mięso, do którego zaliczamy wołowinę, wieprzowinę, baraninę, koźlinę i koninę, zostało umieszczone przez Światową Organizację Zdrowia na liście czynników „prawdopodobnie rakotwórczych”. Spożywanie czerwonego mięsa uznaje się za przyczynę rozwoju raka jelita grubego, raka trzustki i gruczołu krokowego. Poza udowodnionym negatywnym wpływem spożywania mięsa na zdrowie człowieka, komercyjna hodowla zwierząt przyczynia się także do degradacji środowiska.  Poważnym problemem dla planety jest produkowanie przez hodowle dużych ilości gazu cieplarnianego – metanu, zagospodarowanie naturalnych terenów zielonych pod pastwiska lub uprawy, służące produkcji paszy, skażenie ziem i wód powierzchniowych odchodami w formie obornika oraz wykorzystywanie w hodowli ogromnych ilości wody. Wyobraź sobie, że zaledwie 50g bogatej w pełnowartościowe białko soi zastępuje 150g mięsa, a hodowla tej rośliny wymaga aż 100 razy mniej wody niż produkcja wołowiny!!! Powyższe dane jednoznacznie sugerują, że ograniczenie spożywania mięsa i zastąpienie go rybami, jajami, produktami roślinnymi o dużej zawartości białka (soja), nasionami roślin strączkowych i orzechami może mieć wyłącznie pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Zmniejszy ryzyko zachorowania na groźne dla życia nowotwory, ale również zmniejszy negatywne oddziaływanie człowieka na otaczające środowisko. Pamiętaj jednak, że osobom eliminującym z diety produkty pochodzenia zwierzęcego zagraża niedobór witaminy B12 i D oraz minerałów: jodu, cynku i żelaza. W uniknięciu niedoborów pomaga rozsądna i regularna kontrola swojego stanu zdrowia za pośrednictwem odpowiednio skomponowanych zestawów badań laboratoryjnych (dla wegan i wegetarian).

Unikaj picia wody butelkowanej

Raport Światowej Organizacji Zdrowia na temat zanieczyszczenia wody cząsteczkami plastiku pokazuje, że stosowane na ogromną skale w przemyśle spożywczym plastikowe butelki i nakrętki stanowią źródło mikroplastiku spożywanego wraz z wodą pitną. Chociaż wpływ mikroplastiku na zdrowie człowieka, nie został do końca zbadany, podejrzewa się że jest on toksyczny dla naszego organizmu oraz wykazuje działanie endokrynne, zaburzając prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego. Choroby, w których podejrzewa się, że mikroplastik uczestniczy w mechanizmach ich rozwoju to niepłodność, alergia, otyłość, cukrzyca typu 2 oraz wszelkiego rodzaju nowotwory. Zatem unikanie kupowania wody w plastikowych opakowaniach jest nie tylko działaniem, mającym na uwadze ekologię i środowisko, ale również działaniem prozdrowotnym.  Według badań, woda butelkowana zawiera więcej mikroplastiku niż woda z kranu. Więc, zamiast kupować ogromne ilości butelkowanej wody, jednorazowym i zdrowym dla nas zakupem będzie dzbanek filtrujący wodę kranową. Taka prosta zmiana korzystnie wpłynie nie tylko na nasze zdrowie, ale środowisko w którym żyjemy. Nasz świadomy wybór w niewielkim stopniu, ale jednak, zmniejszy pulę plastiku zalegającego na wysypiskach.

Zrezygnuj z papierosów

Wyniki badań naukowych jednoznacznie wskazują palenie papierosów za przyczynę wcześniejszych zgonów. Szacuje się, że osoby regularnie palące mogą stracić nawet do dziesięciu lat życia. Palenie papierosów wywiera negatywny wpływ na większość układów i narządów organizmu. Zwiększa ryzyko choroby nowotworowej układu oddechowego, zawału, nadciśnienia i zakrzepów, uszkadza zęby i przyspiesza starzenie. Pogarsza również wygląd włosów. W kontekście środowiskowym, palenie papierosów i produkcja tytoniu odpowiada za wycinkę 600 milionów drzew rocznie, spod których tereny przeznacza się na hodowlę tytoniu. Rezygnacja z nałogu wiąże się zatem z pozytywnym wpływem na nasze zdrowie  i spadkiem popytu na produkcję tytoniu. Gdy tylko palacz rzuca palenie, organizm natychmiast zaczyna się regenerować. Łatwiej się oddycha, odczuwalna jest zwiększona ilość energii, oraz polepszenie zmysłu węchu i smaku. Przestaje doskwierać nieprzyjemny zapach ubrań, pomieszczeń i włosów oraz poprawia się wygląd skóry, zmniejsza się częstotliwość „kaszlu palacza”. W efekcie długoterminowym obniża się ryzyko chorób sercowo – naczyniowych i spada prawdopodobieństwo rozwoju raka płuc. Uchronione przed wycinką drzewo, produkuje z kolei czyste powietrze, którym można się zachłysnąć zdrową i pełną piersią.

Światowy Dzień Zdrowia 2022

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia mają za zadanie skupiać uwagę na potrzebie pilnych działań, podejmowanych, nie tylko przez wielkie organizacje, ale także jednostki, polegających na dbaniu o zdrowie, przez konsekwentne i korzystne działanie dla naszej planety. Przyłączając się do obchodów Światowego Dnia Zdrowia, przygotowaliśmy specjalną akcję profilaktyczną tylko 7 kwietnia wszystkie pakiety badań będą dostępne 10% taniej z kodem ZDROWIE2022. Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji i zadbania o zdrowie swoje i bliskich.