Zapalenie pęcherza po stosunku – objawy i diagnostyka

lek. Agnieszka Żędzian


Udostępnij

Ból podbrzusza oraz częste i bolesne oddawanie moczu mogą świadczyć o zapaleniu pęcherza moczowego. Choroba ta częściej dotyczy kobiet, a jej wystąpieniu sprzyja aktywność seksualna. Zastanawiasz się, dlaczego masz zapalenie pęcherza po stosunku? Sprawdź, co może być tego przyczyną i jakie badania powinnaś wykonać!

zapalenie pęcherza po stosunku

Zapalenie pęcherza moczowego – co to za choroba?

Zapalenie pęcherza moczowego jest spowodowane zakażeniem w obrębie dolnego odcinka układu moczowego, a dokładniej – pęcherza moczowego. To jedna z najczęstszych infekcji u kobiet, odpowiadająca nawet za 25% wszystkich zakażeń. Panie  są bardziej narażone na zapalenie pęcherza moczowego niż mężczyźni, z powodu różnic w budowie anatomicznej. Cewka moczowa u kobiet jest znacznie krótsza niż u mężczyzn, a jej ujście znajduje się w niewielkiej odległości od odbytu. Zwiększa to ryzyko przedostania się bakterii do dróg moczowych.

Według naukowców aż ⅓ kobiet doświadcza zakażenia układu moczowego przed 24. rokiem życia. W wieku 32 lat przynajmniej jedno zapalenie pęcherza moczowego ma za sobą aż połowa populacji kobiet. Jednym z najważniejszych czynników ryzyka wystąpienia choroby jest aktywność seksualna. Zapalenie pęcherza po stosunku płciowym jest dość częstą, uciążliwą dolegliwością u kobiet.

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego

W warunkach fizjologicznych mocz jest jałowy, co oznacza, że nie występują w nim żadne drobnoustroje. Zapalenie pęcherza moczowego jest najczęściej konsekwencją przeniesienia bakterii z okolicy odbytu do błony śluzowej okolicy ujścia cewki moczowej. Przedostają się one do pęcherza moczowego i wywołują stan zapalny. Za większość, bo aż 75–95%, zakażeń odpowiada bakteria Escherichia coli. Rzadziej zapalenie pęcherza moczowego wywołują bakterie z rodzaju Klebsiella, Proteus czy Staphylococcus saprophyticus. Przeniesieniu bakterii w okolicę ujścia cewki moczowej sprzyja stosunek seksualny.

Zapalenie pęcherza po stosunku – objawy

Do objawów zapalenia pęcherza po stosunku płciowym należą:

  • częste oddawanie moczu,
  • uczucie parcia na mocz,
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
  • ból podbrzusza (w okolicy nadłonowej),
  • obecność krwi w moczu.

Symptomy mogą być mało nasilone. Niekiedy towarzyszy im nieprzyjemny zapach i zmętnienie moczu. Objawy ogólne (gorączka, dreszcze), nudności, wymioty i ból w okolicy lędźwiowej mogą świadczyć o odmiedniczkowym zapaleniu nerek.

Jakie badania wykonać?

Postawienie wstępnej diagnozy zapalenia pęcherza moczowego po stosunku jest zwykle możliwe już na podstawie rozmowy z pacjentką. Charakterystyczne dolegliwości i związek czasowy ich wystąpienia z odbytym stosunkiem płciowym nie pozostawiają zwykle wątpliwości co do rozpoznania. Konieczne jest jednak wykonanie badań dodatkowych, przede wszystkim badania ogólnego moczu.

Badanie ogólne moczu to podstawowe oznaczenie wykonywane u pacjentek z objawami zakażenia układu moczowego. Niezbędne jest jednak prawidłowe pobranie próbki moczu do analizy. Aby uzyskać wiarygodne wyniki, mocz należy pobrać do jednorazowego, dedykowanego, pojemnika, ze środkowego strumienia moczu (pierwszą i końcową porcję moczu należy oddać do toalety). Przed przystąpieniem do pobrania konieczne jest dokładne umycie okolicy ujścia cewki moczowej i wytarcie jej ręcznikiem papierowym. Na zakażenie układu moczowego wskazuje zwiększona ilość leukocytów i/lub obecność azotynów w moczu.

Posiew (badanie bakteriologiczne) moczu umożliwia identyfikację patogenu odpowiedzialnego za zapalenie pęcherza moczowego oraz jego wrażliwość na antybiotyki. Badanie to jest wykonywane u kobiet w przypadku nawracających dolegliwości, niepowodzenia antybiotykoterapii lub wystąpienia powikłań, np. odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Czy zapalenie pęcherza minie samo?

Zapalenie pęcherza moczowego nie mija samoistnie. W przypadku wystąpienia objawów choroby konieczna jest konsultacja z lekarzem i wykonanie badań dodatkowych. Opóźnienie wdrożenia antybiotykoterapii zwiększa ryzyko wystąpienia takich powikłań choroby jak odmiedniczkowe zapalenie nerek czy ropień nerki. Objawy zapalenia pęcherza po stosunku ustępują zwykle w ciągu trzech dni od rozpoczęcia właściwego leczenia.

Jak odróżnić zapalenie pochwy od zapalenia pęcherza?

Niekiedy kobiety mają trudności z odróżnieniem objawów zapalenia pęcherza moczowego od symptomów związanych z infekcją intymną. Zapalenie pochwy może powodować dolegliwości podczas oddawania moczu i bywa przez to mylone przez pacjentki z zakażeniem układu moczowego. Towarzyszą mu zwykle jednak dość charakterystyczne symptomy, które nie występują podczas zapalenia pęcherza moczowego – obecność upławów o nieprzyjemnym zapachu, pieczenie i świąd w obrębie pochwy oraz ból podczas stosunku płciowego (dyspareunia). W razie pojawienia się tych dolegliwości konieczna jest wizyta w gabinecie ginekologa.

Autor: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia