Ginekolog dr Anna Wójtowicz radzi.

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Pytania i odpowiedzi.

Na pytania odpowiada dr Anna Wójtowicz.

Pytanie: „Czy II grupa cytologii wymaga leczenia w ciąży?”
Dr Anna Wójtowicz: Celem badania cytologicznego jest rozpoznawanie zmian nowotworowych na podstawie oceny mikroskopowej złuszczonych, luźno leżących w pochwie lub pobranych z tarczy części pochwowej szyjki macicy komórek. Cytologia może być oceniana wg 5 stopniowej skali Papanicolau (w której to skali II grupa oznacza odczyn zapalny) lub (obecnie zalecany sposób klasyfikacji) wg systemu Bethesda, który to system zawiera dokładny opis spostrzeganych obrazów cytologicznych. Jeśli na wyniku badania jest II grupa cytologiczna wg klasyfikacji Papanicolau i w opisie zaznaczono, że są obecne elementy, które wskazują na odczyn zapalny, takie jak na przykład obecność grzybów, rzęsistka, masy leukocytów, histiocyty to w tych przypadkach wdraża się leczenie, ale najlepiej po wykonanym badaniu bakteriologicznym wydzieliny z pochwy. W sytuacji, gdy na opisie nie ma zaznaczonych wykładników stanu zapalnego nie ma potrzeby leczenia.

Pytanie: „Czy to normalne, że do 5m-ca ciąży pacjentka nie miała badania ginekologicznego, tylko USG?”
Dr Anna Wójtowicz: W czasie ciąży w trakcie każdej wizyty ginekologicznej obowiązuje badanie ginekologiczne, które składa się z badania we wziernikach oraz badania palpacyjnego. Dodatkowo można mierzyć szyjkę macicy w trakcie badania USG, co pozwala w sposób obiektywny oszacować ryzyko wystąpienia niewydolności cieśniowo-szyjkowej czy porodu przedwczesnego.

Pytanie: „Czy można zdiagnozować zapalenie łożyska ok. 16-18 t.c?”
Dr Anna Wójtowicz: W trakcie każdego badania USG ocenia się strukturę łożyska. Pogrubienie i zmiana echostruktury łożyska może wskazywać na zmiany zapalne w jego obrębie. Takie podejrzenie wymaga pogłębienia diagnostyki poprzez wykonanie badań w kierunku infekcji wewnątrzmacicznych.

Pytanie: „Jakie badania zaleca się kobiecie po poronieniu w 18 t.c?”
Dr Anna Wójtowicz: Pierwszym krokiem jest wyjaśnienie, w jakich okolicznościach doszło do poronienia, czy płód najpierw obumarł a następnie doszło do poronienia, czy też doszło do wyzwolenia czynności skurczowej i rozwierania się szyjki macicy. Zakres badań w takiej sytuacji może być bardzo szeroki, począwszy od podstawowego badania ginekologicznego i USG ginekologicznego, poprzez badania hormonalne, oznaczenie kariotypu rodziców, wykluczenie przyczyny infekcyjnej a na badaniach immunologicznych kończąc.

Pytanie: „Czy można leczyć antybiotykami zdiagnozowane zapalenie układu moczowego?”
Dr Anna Wójtowicz: W czasie ciąży można, a wręcz należy leczyć zapalenie układu moczowego, które to zapalenie nieleczone może nieść ryzyko zarówno dla matki jak i dla płodu. Dobór antybiotyku zależy od czasu trwania ciąży i rodzaju drobnoustroju odpowiedzialnego za zapalenie. W takich sytuacjach najlepiej wykonać posiew moczu, aby określić rodzaj bakterii, która wywołała zapalenie i wrażliwość na antybiotyki.

Pytanie: „Czy w ciąży można kontynuować odczulanie anty-alergiczne?”
Dr Anna Wójtowicz: Immunoterapii (czyli odczulania) nie rozpoczyna się w czasie ciąży ani w okresie karmienia z uwagi na fakt, że są wówczas używane duże dawki i istnieje wysokie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych u matki, włącznie ze wstrząsem anafilaktycznym. Natomiast w sytuacji, gdy kobieta rozpoczęła terapię przed ciążą i jest na dawkach podtrzymujących, to odczulanie można kontynuować.