Brak tchu – co może być powodem?

Udostępnij
Pytanie

Co może być powodem czasem występującego braku tchu? Nic innego mi się nie dzieje, ale bywają momenty, że czuję zblokowany i zwyczajnie brakuje mi tchu. Ten brak tchu nie jest oczywiście związany z aktywnością fizyczną.

miniatura autora
Odpowiedź specjalisty

Duszność jest objawem powszechnie zgłaszanym przez pacjentów, który może wskazywać na występowanie wielu schorzeń obejmujących m.in. zaburzenia hormonalne (np. niedoczynność tarczycy), metaboliczne, choroby układu oddechowego, jak np. astma, POChP i choroby układu krążenia, choć w opisanym przypadku duszność nie współwystępuje z wysiłkiem fizycznym, co wydaje się nie wskazywać na etiologię sercowo-naczyniową.  Uczucie braku tchu może być reakcją organizmu na stres jak również objawem alergii lub toczącego się stanu zapalnego, prowadzących do obrzęku błon śluzowych dolnych dróg oddechowych i nadprodukcji zalęgającego w drogach oddechowych śluzu. Zaburzenia oddechu mogą także wskazywać na nieprawidłowości anatomiczne nosa, w tym skrzywienie przegrody nosowej zaburzające przepływ powietrza.

Zaburzenia oddychania stanowią poważne zagrożenia dla zdrowia, dlatego też należy skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania diagnostyczne pozwalające określić etiologię zaburzeń i wdroży odpowiednią terapię.