Mocz z pianą – przyczyny

Udostępnij
Pytanie

Dzień dobry, zauważyłem, że od pewnego czasu mam mocz z pianą. Co może być tego powodem? Tej piany nie jest jakoś dużo, jednak niepokoi mnie, ponieważ nigdy wcześniej tego u siebie nie widziałem. Proszę o informację co ewentualnie zbadać, by skontrolować, czy wszystko jest OK.

miniatura autora
Odpowiedź specjalisty

Z moczem wydalane są rozpuszczalne w wodzie produkty przemiany materii takie jak: mocznik, kwas moczowy czy kreatynina, a analiza moczu jest źródłem cennych informacji o stanie zdrowia. Sporadycznie występujące spienienie moczu zwykle jest związane z szybkością przepływu moczu i nie powinno budzić obaw, jednak jeśli zdarza się często lub z czasem nasila się, może (choć nie w każdym przypadku) wskazywać na występowanie problemu zdrowotnego. Czasami mocz może się pienić, gdy jest on bardziej skoncentrowany, co ma miejsce w przypadku niewystarczającego nawodnienia organizmu. Pienisty mocz może również wskazywać, że w moczu znajduje się za dużo białka, które w połączeniu z powietrzem tworzy pianę. Objaw ten występuje stosunkowo często u osób stosujących wysokobiałkową dietę Dukana. Spieniony mocz może także wskazywać na uszkodzenie i nieprawidłową pracę nerek, które filtrując krew, zapewniają, że duże ilości białka nie powinny przedostać się do moczu. Mniej powszechną przyczyną pieniącego się moczu u mężczyzn jest wytrysk wsteczny, czyli stan występujący, gdy ejakulat cofa się do pęcherza meczowego, zamiast zostać uwolnione z prącia.

Najistotniejsze jest ustalenie, czy obserwowane spienienie moczu nie jest objawem postępującej niewydolności nerek, w czym pomocne są: ogólne moczu, oznaczenie białka zawartego w moczu oraz oznaczenie stężenia kreatyniny w surowicy krwi i wyznaczenie szacunkowego wskaźniku filtracji kłębuszkowej (eGFR)