Jakie badania krwi do urologa wykonać?
Pytanie
Od kilku miesięcy mam problemy z częstotliwością oddawania moczu i planuję wizytę u specjalisty. Jakie badania krwi do urologa powinienem wykonać?
Odpowiedź specjalisty
Częste oddawanie moczu jest objawem chorobowym, którego nie należy bagatelizować. Może on bowiem świadczyć o trwającej infekcji układu moczowego, zaburzeniu czynności nerek lub w przypadku mężczyzn – chorobie prostaty. Chociaż leczenie schorzeń układu moczowego jest przedmiotem zainteresowania nefrologii i urologii, obie specjalizacje istotnie różnią się od siebie. Nefrologia jest specjalizacją szczegółową z zakresu chorób wewnętrznych, zaś urologia jest dziedziną zabiegową, wykorzystującą w procesie leczenia techniki chirurgiczne. Z tego też powodu w przypadku zauważonej zwiększonej częstości mikcji zalecałbym w pierwszej kolejności kontakt z lekarzem nefrologiem, który w przypadku konieczności zastosowania leczenia operacyjnego skieruje Pana do urologa.
Proces diagnostyczny z pewnością usprawni wykonanie przed wizytą badań laboratoryjnych pozwalających ocenić czynność nerek i wykluczyć podejrzenie zakażenia układu moczowego. Pakiet podstawowych badań powinien zawierać: badanie ogólne moczu i posiew moczu, morfologię krwi, oznaczenie stężenia kreatyniny wraz z wyznaczeniem współczynnika eGFR, a także mocznika, sodu, potasu, wapnia i fosforu. W przypadku mężczyzn warto także dokonać oznaczenia antygenu sterczowego PSA pozwalającego wykryć raka prostaty i łagodny przerost tego gruczołu.