Nowoczesny system zarządzania ryzykiem epidemicznym w przedsiębiorstwach

W walce z koronawirusem, oraz innymi tego typu mikrobami, ważne są dwie zasady: robienie wszystkiego aby uniknąć zakażenia oraz szybkie reagowanie w przypadku podejrzenia choroby.

Unikanie zakażenia wirusem nie jest proste, wymaga od nas wypracowania pewnych nawyków, w wielu przypadkach zupełnie nowych nawyków. Noszenie masek ochronnych w miejscach zamkniętych, utrzymywanie dystansu społecznego, przestrzeganie zasad higieny to bardzo skuteczne metody zapobiegania infekcji. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Trochę przypomina to historię Ignacego Semmelweisa, który w połowie XIX wieku nakazał lekarzom myć ręce pomiędzy zabiegami. Został uznany za heretyka i wyrzucony z pracy. Jeszcze w lutym tego roku maseczka na twarzy była kuriozum w naszym kraju, dziś nie dziwi. Warto jednak pamiętać, że noszenie maski ochronnej zmniejsza ryzyko zakażenia wirusami o 70%. Mycie rąk po powrocie do domu z pracy – o 60%. Dystansowanie społeczne jest kolejnym elementem, który jest dla nas nowością – jak się witać, jak dojeżdżać do pracy inaczej niż zatłoczonym autobusem czy metro. Tutaj znowu przychodzą z pomocą statystyki epidemiologiczne – jedna przejażdżka metro tygodniowo zwiększa ryzyko zakażenia wirusem o 300%. Podobnie zresztą z jedną wyprawą do restauracji.

Infekcja COVID-19 w około połowie przypadków przebiega praktycznie bezobjawowo. Niestety, pacjenci Ci mogą zarażać innych. Stąd tak ważny jest szeroki dostęp do testów diagnostycznych w kierunku infekcji COVID-19. Kraje, które wdrożyły agresywną politykę testowania swoich mieszkańców we wczesnych etapach pandemii, odnotowały najmniej zgonów. Jednym z ważniejszych badań diagnostycznych jest test RT-PCR rozpoznający infekcję koronawirusem już w pierwszym dniu objawów. Podobne znaczenie diagnostyczne mają testy antygenowe, które mogą być zastosowane w szerokich badaniach przesiewowych. Badania w kierunku obecności przeciwciał odpornościowych pomagają zrozumieć kto miał już kontakt z koronawirusem.

Testy mają swoje ograniczenie – ich ważność kończy się w momencie wykonania. Dlatego tak ważne są nowe zachowania – istnieją już nawet aplikacje na smartfony, które przypominają nam o zasadach bezpiecznego życia w czasie pandemii. Najlepsze były by takie, które w jakiś sposób „parametryzują” ryzyko na podstawie samooceny naszych zachowań. Ważnym elementem w tego typu aplikacjach jest właśnie samoocena – tutaj nakazy niewiele nam pomogą. Musimy sami przed lustrem odpowiedzieć sobie jak bardzo moje zachowania wczoraj, w ostatnich dniach, zwiększyły lub zmniejszyły moje ryzyko infekcji. Bo moje ryzyko przekłada się na ryzyko dla moich bliskich, rodziców, dziadków, dzieci, przyjaciół, współpracowników.

Aplikacja ok2work firmy epiXpert spełnia wszystkie te wymagania i jest dedykowana pracodawcom oraz szkołom, którzy chcą w nowoczesny sposób zarządzać ryzykiem epidemicznym w swoich organizacjach. Ryzykiem nie tylko COVID19 ale wszelkich innych infekcji – nawet grypy, która co roku kosztuje pracodawców miliardy złotych w utraconej produktywności. Aplikacja parametryzuje ryzyko epidemiczne każdego pracownika oraz ucznia na podstawie codziennych krótkich ankiet. Aplikacja podpowiada ponadto kiedy ryzyko jest na tyle wysokie, że warto zostać w domu i wykonać badanie diagnostyczne w kierunku koronawirusa. Przy niższych poziomach ryzyka aplikacja proponuje krótkie materiały szkoleniowe – takie przypominajki o tym jak ważne są te nowe zachowania. Środowisko technologiczne aplikacji zostało skonstruowane tak aby w pełni zabezpieczyć dane osobowe oraz dane wrażliwe. Aplikację stworzyła firma epiXpert – globalna firma konsultingowa, oferująca pracodawcom szeroki wachlarz usług i produktów związanych z zarządzaniem ryzykiem epidemicznym.

Badania serologiczne wykrywające przeciwciała skierowane przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w ofercie Diagnostyki:

Koronawirus SARS-CoV-2, panel przeciwciał (IgM, IgG),

Koronawirus SARS-CoV-2, przeciwciała IgG i IgM, test immunochromatograficzny,

Koronawirus SARS-CoV-2, przeciwciała IgG, ilościowo,

 

Badania serologiczne przeciwciał anty-SARS-CoV-2 dostępne są także w pakietach, sprawdź tutaj.

Badanie SARS-CoV-2 met. RT-PCR stosowane w diagnostyce COVID-19 wykonywane jest w punktach Drive&Go-Thru:

SARS-CoV-2 (COVID-19) met. Real Time RT-PCR.