25 tydzień ciąży - co warto wiedzieć? Ciąża tydzień po tygodniu.
- 25 tydzień ciąży – który to miesiąc?
- Jak przebiega dwudziesty piąty tydzień ciąży po zapłodnieniu? Rozwój płodu w dwudziestym piątym tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Jak wygląda dziecko?
- Objawy ciąży w dwudziestym piątym tygodniu. 25 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany, czy widać już ciążowy brzuch? Ciało matki w dwudziestym piątym tygodniu ciąży od zapłodnienia
- Jakie badania wykonać w 25 tygodniu od zapłodnienia? badanie USG i wizyta lekarska w 27 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza
- Jak zadbać o siebie w 25 tygodniu ciąży po zapłodnieniu? Styl życia w 27 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza
Dwudziesty piąty tydzień po zapłodnieniu może być traktowany jako 27 tydzień ciąży liczonej przez lekarza. Różnica ta wynika z trudności z określeniem dokładnego momentu owulacji na początku ciąży i z liczeniem wieku ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki – występującej zazwyczaj dwa tygodnie przed owulacją i zapłodnieniem. Dokładny sposób liczenia czasu ciąży został opisany w poprzednim artykule.
Czas ciąży dzielony jest na trzy trymestry. Pierwszy trymestr obejmuje tygodnie od 1-13, drugi trymestr od 14-27 tygodnia ciąży oraz trzeci trymestr od 28 do 40 tygodnia ciąży lub jej wcześniejszego rozwiązania. 27 tydzień ciąży liczony przez lekarza należy do drugiego trymestru ciąży, a do daty porodu: pozostaje jeszcze 13 tygodni ciąży.
25 tydzień ciąży – który to miesiąc?
25 tydzień ciąży po zapłodnieniu, a 27 tydzień ciąży liczonej przez lekarza to szósty miesiąc ciąży.
W drugim trymestrze ciąży termin porodu określa się na podstawie badania USG za pomocą pomiaru CRL – czyli długości ciemieniowo- siedzeniowej płodu. W przypadku rozbieżności przekraczającej 5 dni pomiędzy szacowaną datą porodu, a wynikiem pomiaru CRL wiek ciąży jest korygowany. Pomiar CRL obowiązuje do 20 tygodnia ciąży, w kolejnych tygodniach zastępuje go pomiar CHL, czyli odległość od czubka głowy do pięt.
Jak przebiega dwudziesty piąty tydzień ciąży po zapłodnieniu? Rozwój płodu w dwudziestym piątym tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Jak wygląda dziecko?
Nienarodzone dziecko jest teraz wielkości główki kalafiora. Waży już prawie 1000 gramów i mierzy średnio 36,6 centymetrów.
Ze względu na szybki rozwój i wzrost płodu, głowa dziecka z biegiem czasu staje się coraz cięższa. W związku z działaniem siły grawitacji, dziecko wkrótce zmieni orientację w macicy na zwrócenie się główką w dół. W 25 tygodniu ciąży główka może być również skierowana ukośnie do dołu.
Dziecko rozwija teraz swoje własne wzorce rytmu dobowego czyli cyklu czuwania i spania, a po jego ruchach można rozpoznać, że wchodzi w określony okres dnia – w którym jest rozbudzone i aktywne lub śpi i jest bardziej spokojne.
Mózg dziecka nadal się formuje i rozwija. Dziecko będzie teraz również bardzo reagowało na dźwięki i zmiany temperatury dochodzące z otoczenia.
Gdy dziecko staje się większe, może reagować na różne odczucia i bodźce pochodzące z ciała matki i ze świata zewnętrznego. Dziecko może stać się bardziej aktywne np. gdy ciężarna spaceruje ulicą i słyszalne są odgłosy ruchu ulicznego, a także melodie lub piosenki, które mu się podobają.
Objawy ciąży w dwudziestym piątym tygodniu. 25 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany, czy widać już ciążowy brzuch? Ciało matki w dwudziestym piątym tygodniu ciąży od zapłodnienia
Ciążowy brzuszek w 25 tygodniu ciąży
Wraz z powiększeniem się obwodu brzucha w 25 tygodniu ciąży, należy zwrócić większą uwagę na pielęgnację skóry. Napiętą i rozciągniętą skórę można odżywiać za pomocą balsamów i różnych olejków, aby nadać jej większą elastyczność i zapobiec powstawaniu rozstępów. Rozstępy w czasie ciąży są czymś normalnym, jednak czasami powodują nieprzyjemne swędzenie, które niweluje odpowiednie nawilżanie.
W tym momencie pępek ciężarnej może być wypukły i wyraźnie wystawać przez ubranie, a na skórze brzucha można zauważyć ciemną pionową linię (z języka łac. Linea Nigra — co oznacza po prostu „czarną linię”) na brzuchu. Jest to powszechne i normalne, bez negatywnych konsekwencji dla zdrowia ciężarnej lub dziecka, oraz zazwyczaj zanika po porodzie.
Jakie objawy są obecne w 25 tygodniu ciąży?
Wiele kobiet w ciąży boryka się z wyciekiem moczu, zwłaszcza w jej późniejszym okresie. Zmiany hormonalne powodują rozluźnienie mięśni dna miednicy, przez co słabiej wspierają pęcherz. Zwiększa się również objętość krwi, co oznacza, że nerki przetwarzają więcej płynów i ciężarna produkuje więcej moczu. Kobiety powyżej 35 roku życia, które rodziły już siłami natury lub mają nadwagę, częściej doświadczają nietrzymania moczu w czasie ciąży.
W celu zapobiegania nietrzymania moczu pomocne może być również wykonywanie ćwiczeń dna miednicy, takich jak ćwiczenie mięśni Kegla. Należy również porozmawiać o tym ze swoim lekarzem, który wykluczy zakażenie układu moczu, mogące dawać takie objawy.
Większość kobiet wraz ze zbliżaniem się do trzeciego trymestru ciąży zaczyna odczuwać częściej zachcianki na konkretne jedzenie. Należy jednak pamiętać, że to właśnie w okresie ciąży bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, aby dokonywać zdrowych wyborów żywieniowych i trzymać się z dala od słodyczy, przetworzonych tłuszczów i prostych węglowodanów.
Duszność i bóle w klatce piersiowej oraz w obrębie brzucha na tym etapie ciąży są czymś normalnym, jednak jeśli bóle staną się bardzo nieprzyjemne lub nagle zmieniają swój charakter należy skontaktować się z lekarzem.
Jakie badania wykonać w 25 tygodniu od zapłodnienia? badanie USG i wizyta lekarska w 27 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza
Okres pomiędzy 18, a 22 tygodniem ciąży, a dokładnie pomiędzy 18 tyg +0 dni, a 22 tyg + 6 dniem liczonymi przez lekarza jest określany jako moment na drugie obowiązkowe badanie USG okresu prenatalnego, tak zwane USG połówkowe lub inaczej: USG genetyczne II trymestru, USG referencyjne, USG 18.-22. tygodnia, USG anatomiczne płodu. Badanie to powinno być już wykonane do tego momentu ciąży. W okresie pomiędzy 25-27+6 dni, tygodniem ciąży liczonym przez lekarza dodatkowe badania USG zazwyczaj nie są konieczne, chyba że lekarz zaleci inaczej i wymaga tego sytuacja położnicza. Kolejne obowiązkowe badanie USG, czyli badanie USG III trymestru zalecane jest do wykonania pomiędzy 28-32 tygodniem ciąży.
Począwszy od 27 tygodnia ciąży do 32 tygodnia ciąży należy wykonać:
- Badanie ogólne moczu
- Morfologię
- ponownie wykonuje się oznaczenie przeciwciał anty-D u kobiet z czynnikiem Rh(-)
Na tym etapie ciąży możliwe jest również wykonanie badań NIPT czyli nieinwazyjnych badań prenatalnych, które są zupełnie bezpieczne dla dziecka i przyszłej mamy. Wykonuje się je z wolnego płodowego DNA, a ich czułość ocenia się na wyższą niż innych przesiewowych badań prenatalnych. Testy NIPT mogą pomóc wykryć choroby genetyczne, takie jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy Patau. Za pomocą testów NIPT można również określić płeć płodu. Testy genetyczne takie jak Sanco lub Harmony dostępne do wykonania w Nowej Genetyce.
Jak zadbać o siebie w 25 tygodniu ciąży po zapłodnieniu? Styl życia w 27 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza
Podczas gdy na tym etapie ciąży często mówi się o stanach takich jak cukrzyca, otyłość i nadciśnienie, zdrowie psychiczne ciężarnej również jest kluczowym elementem jej dobrostanu. Jeśli obecny jest niepokój, utrzymujące się stany przygnębienia lub lękowe, należy porozmawiać ze swoim lekarzem, który może pomóc poszukać wsparcia i zalecić wizytę u terapeuty lub psychiatry.
W kontekście współżycia, w miarę postępu ciąży seks może stawać się coraz bardziej niekomfortowy. Jeśli jednak lekarz nie zaleci ograniczenia współżycia, nie ma do niego przeciwwskazań.
Autor: Lek. med. Katarzyna Lizak
Bibliografia:
- Położnictwo i ginekologia Tom 1-2 – Grzegorz H. Bręborowicz 2020.
- ACOG. 2021. How your fetus grows during pregnancy. American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/womens-health/faqs/how-your-fetus-grows-during-pregnancy
- Merck Manual. 2022. Stages of Development of the Fetus.
- MedlinePlus (ADAM). 2021. Fetal development.