30 tydzień ciąży - co warto wiedzieć? Ciąża tydzień po tygodniu.
- 30 tydzień ciąży – który to miesiąc?
- Jak przebiega trzydziesty tydzień ciąży po zapłodnieniu? Rozwój płodu w trzydziestym tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Jak wygląda dziecko?
- Objawy ciąży w trzydziestym tygodniu. 30 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany, czy widać już ciążowy brzuch? Ciało matki w trzydziestym tygodniu ciąży od zapłodnienia.
- Jakie badania wykonać w 30 tygodniu od zapłodnienia? Badanie USG i wizyta lekarska w 32 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza.
- Jak zadbać o siebie w 30 tygodniu ciąży po zapłodnieniu? Styl życia w 32 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza
Trzydziesty tydzień po zapłodnieniu może być traktowany jako 32 tydzień ciąży liczonej przez lekarza. Różnica ta wynika z trudności z określeniem dokładnego momentu owulacji na początku ciąży i z liczeniem wieku ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki – występującej zazwyczaj dwa tygodnie przed owulacją i zapłodnieniem. Dokładny sposób liczenia czasu ciąży został opisany w poprzednim artykule.
Czas ciąży dzielony jest na trzy trymestry. Pierwszy trymestr obejmuje tygodnie od 1-13, drugi trymestr od 14-27 tygodnia ciąży oraz trzeci trymestr od 28 do 40 tygodnia ciąży lub jej wcześniejszego rozwiązania. 32 tydzień ciąży liczonej przez lekarza należy do III trymestru ciąży, a do daty porodu: pozostaje jeszcze 8 tygodni ciąży.
30 tydzień ciąży – który to miesiąc?
30 tydzień ciąży po zapłodnieniu, a 32 tydzień ciąży liczonej przez lekarza to ósmy miesiąc ciąży.
Jak przebiega trzydziesty tydzień ciąży po zapłodnieniu? Rozwój płodu w trzydziestym tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Jak wygląda dziecko?
Po ośmiu miesiącach w łonie matki dziecko nie jest już takie małe. Ma około 42,5 cm długości, czyli jest mniej więcej wielkości główki sałaty lodowej.
Waga dziecka w 30 tygodniu ciąży. Jeśli chodzi o wagę, dziecko powinno przybrać na wadze w porównaniu z poprzednim tygodniem i obecnie waży od 1,8 do 2 kilogramów.
30 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko. W ostatnich tygodniach skóra dziecka była dość przezroczysta, z widocznymi pod spodem naczyniami krwionośnymi i narządami wewnętrznymi. W 32 tygodniu ciąży tkanka tłuszczowa pod jego skórą rozprzestrzenia się i staje się bardziej zwarta, dzięki czemu skóra traci swoją przeźroczystość.
Paznokcie, kości i inne narządy wewnętrzne na tym etapie ciąży są już w pełni ukształtowane. Choć kości dziecka są już uformowane we właściwy kształt, są ciągle miękkie i plastyczne, i będą twardnieć w kolejnych tygodniach.
Główka dziecka, w porównaniu z innymi częściami ciała jest nieproporcjonalnie większa, co zazwyczaj powoduje zwrócenie się dziecka główką w stronę szyjki macicy, a stópkami w stronę klatki piersiowej i przepony mamy.
Objawy ciąży w trzydziestym tygodniu. 30 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany, czy widać już ciążowy brzuch? Ciało matki w trzydziestym tygodniu ciąży od zapłodnienia.
Ciążowy brzuszek w 32 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza
Rosnące dziecko powoduje powiększenie się brzucha matki do momentu, w którym prawdopodobnie nie widzi ona już swoich stóp patrząc w dół. Na tym etapie ciąży górna część macicy znajduje się teraz około 13 cm w górę od pępka.
- Wraz z rozszerzającą się macicą skóra matki rozciąga się i mogą na niej występować rozstępy, które czasami wywołują swędzenie. Aby zapobiec swędzeniu i nadmiernemu powstawaniu rozstępów zaleca się stosowanie predysponowanych emolientów i olejków dla skóry ciężarnej.
Jakie objawy są obecne w 30 tygodniu ciąży
W ramach przygotowań do narodzin dziecka, w organizmie matki zachodzi wiele zmian, które mogą wywoływać typowe objawy, takie jak:
- Wyciek płynu z piersi
Ciało ciężarnej przygotowując się do karmienia noworodka po porodzie, zaczyna już wcześniej produkować i gromadzić w gruczołach piersiowych mleko. Pierwsza partia tego mleka jest nazywana jest siarą, zawiera ona dużo białka, tłuszczu i wydzielniczej immunoglobuliny IgA, która pomaga budować odporność u nowonarodztnego dziecka. Wypływ niewielkiej ilości płynu w 32. tygodniu ciąży jest całkowicie normalny i nie stanowi powodu do niepokoju.
- Zgaga
Wraz z powiększaniem się rozmiaru macicy, wywiera ona nacisk na otaczające ją narządy – w tym żołądek. Powoduje to cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, powodując pieczenie za mostkiem, czyli zgagę.
- Żylaki
Żylaki to nabrzmiałe i widoczne na powierzchni skóry naczynia żylne, które pojawiają się lub pogarszają się u wielu kobiet w czasie ciąży. Nasilenie żylaków wynika z faktu, iż rosnąca macica ciężarnej wywiera nacisk na żyłę główną dolną – czyli dużą żyłę znajdującą się po prawej stronie ciała. Powoduje to zwiększony nacisk na żyły w dolnej połowie ciała, co może powodować ich nadmierne rozciąganie. Dodatkowo rolę odgrywają również zmiany hormonalne i fizjologicznie zwiększona objętość krwi podczas ciąży. Najczęściej żylaki u ciężarnych występują na kończynach dolnych, jednak mogą występować również w okolicy miednicy i pośladków, jako hemoroidy (żylaki odbytu), które zazwyczaj nie są bolesne, jednak mogą powodować swędzenie lub dyskomfort. W rzadkich przypadkach zdarza się że żylaki bolą, pulsują lub swędzą i powodują krwawienie przy oddawaniu stolca. Aby uniknąć żylaków, warto zachować aktywność fizyczną i robić regularne przerwy od pozycji siedzącej w ciągu dnia. Zarówno siedzenie, jak i stanie zbyt długo (oraz krzyżowanie nóg podczas siedzenia) może pogorszyć dolegliwości związane z żylakami. Dobre odżywianie i unikanie nadmiernego przybierania na wadze może również pomóc w zapobieganiu lub zmniejszaniu nasilenia żylaków.
- Opuchnięte ręce, stopy i twarz
Pewna ilość obrzęków jest normalnym zjawiskiem w czasie ciąży, jednak nadmierny, szybko narastający obrzęk może być oznaką poważnego stanu zwanego stanem przedrzucawkowym. Jeśli obrzęki narastają szybko, są nasilone, i występują w wielu obszarach należy zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem. Niestety zdarza się, że łagodnych do umiarkowanych obrzęków, nie da się uniknąć w późnej ciąży, jednak są pewne działania, które mogą pomóc ciężarnej sobie z nimi poradzić. Codzienna aktywność fizyczna, picie dużej ilości wody i noszenie wygodnych butów może pomóc zmniejszyć obrzęki. Warto podpierać i układać nogi do góry podczas odpoczynku oraz układać się do snu w pozycji na lewym boku.
Jakie badania wykonać w 30 tygodniu od zapłodnienia? Badanie USG i wizyta lekarska w 32 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza.
USG – 30 tydzień ciąży. Na tym etapie ciąży zalecane jest obowiązkowe badanie USG, czyli badanie USG III trymestru. Badanie USG III trymestru jest zalecane jest do wykonania wszystkim ciężarnym w okresie od 28 do 32 tygodnia ciąży. Podczas badania USG III trymestru ocenianych jest kilka parametrów, między innymi:
- Położenie płodu: około 90% dzieci pomiędzy 28 -32 tygodnia jest obrócone główką w stronę do kanału rodnego. Jeżeli dziecko ma w tym badaniu inne położenie (miednicowe, czyli zwrócone miednicą do kanału rodnego, lub poprzeczne, czyli położone w poprzek brzucha matki to badanie USG ponawia się po 34 tygodniu ciąży.
- Ilość płynu owodniowego: normy ilości płynu owodniowego różnią się w każdym tygodniu ciąży.
- Położenie łożyska: sprawdzenie czy łożysko nie przoduje nad kanałem rodnym.
- Anatomia dziecka: niektóre wady, dotyczące np. kończyn albo przewodu pokarmowego mogą pojawić się w III trymestrze ciąży.
Podczas wizyt ginekologicznych u ciężarnej pomiędzy 27-32 tygodniem ciąży liczonej przez lekarza zalecane są również badania takie jak:
- Ocena czynności serca płodu,
- Badanie ogólne ciężarnej
- Pomiar ciśnienia tętniczego u ciężarnej,
- Pomiar masy ciała ciężarnej,
- Badanie ogólne moczu
- Morfologię
- ponownie wykonuje się oznaczenie przeciwciał anty-D u kobiet z czynnikiem Rh (-). Na podstawie wyniku i wskazań lekarskich podawana jest immunoglobulina anty-D, pomiędzy 28-30 tyg. ciąży.
Na tym etapie ciąży możliwe jest również wykonanie badań NIPT czyli nieinwazyjnych badań prenatalnych, które są zupełnie bezpieczne dla dziecka i przyszłej mamy. Wykonuje się je z wolnego płodowego DNA, a ich czułość ocenia się na wyższą niż innych przesiewowych badań prenatalnych. Testy NIPT mogą pomóc wykryć choroby genetyczne, takie jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy Patau. Za pomocą testów NIPT można również określić płeć płodu. Testy genetyczne takie jak Sanco lub Harmony dostępne do wykonania w Nowej Genetyce.
Jak zadbać o siebie w 30 tygodniu ciąży po zapłodnieniu? Styl życia w 32 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza
- Jeśli planujesz karmić piersią i nie karmiłaś wcześniej, warto poczytać i dowiedzieć się o tym jak najwięcej już teraz. Warto przeczytać najważniejsze wskazówki dotyczące karmienia piersią i rozważyć wzięcie udziału w zajęciach przygotowujących do karmienia piersią dostępnych np. w szkołach rodzenia. Karmienie piersią jest satysfakcjonującym, ale trudnym zadaniem i warto jest mieć w nim wsparcie, dlatego warto porozmawiać o tym ze swoim partnerem i bliskimi.
- Wraz z postępem ciąży możesz odczuwać rosnący niepokój. To normalne, że pojawia się stres związany z niepewnością co do przyszłości i nadchodzących zmian. Ważne jest, aby nie zbywać ani nie umniejszać swoim uczuciom i emocjom. Warto znaleźć czas na zadbanie o siebie, np. Na spokojny spacer, umówić się na masaż predysponowany kobietom ciężarnym, czy nawet porozmawiać z przyjaciółmi o swoich emocjach. Warto być szczerym i otwartym na temat swoich uczuć, a w razie potrzeby – nasilonego lęku i smutku – poszukać profesjonalnej pomocy z pomocą lekarza lub bliskich.
Autor: Lek. med. Katarzyna Lizak
Bibliografia:
- Położnictwo i ginekologia Tom 1-2 – Grzegorz H. Bręborowicz 2020.
- ACOG. 2021. How your fetus grows during pregnancy. American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/womens-health/faqs/how-your-fetus-grows-during-pregnancy
- Merck Manual. 2022. Stages of Development of the Fetus.
- MedlinePlus (ADAM). 2021. Fetal development.