32 tydzień ciąży - co warto wiedzieć? Ciąża tydzień po tygodniu.


Udostępnij

Trzydziesty drugi tydzień po zapłodnieniu może być traktowany jako 34 tydzień ciąży liczonej przez lekarza. Różnica ta wynika z trudności z określeniem dokładnego momentu owulacji na początku ciąży i z liczeniem wieku ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki- występującej zazwyczaj dwa tygodnie przed owulacją i zapłodnieniem. Dokładny sposób liczenia czasu ciąży został opisany w poprzednim artykule.

Czas ciąży dzielony jest na trzy trymestry. Pierwszy trymestr obejmuje tygodnie od 1-13, drugi trymestr od 14-27 tygodnia ciąży oraz trzeci trymestr od 28 do 40 tygodnia ciąży lub jej wcześniejszego rozwiązania. 34 tydzień ciąży liczonej przez lekarza należy do III trymestru ciąży, a do daty porodu: pozostaje jeszcze 6 tygodni ciąży.

32 tydzień ciąży

32 tydzień ciąży – który to miesiąc?

32 tydzień ciąży po zapłodnieniu, a 34 tydzień ciąży liczonej przez lekarza to ósmy miesiąc ciąży.

Jak przebiega trzydziesty drugi tydzień ciąży po zapłodnieniu? Rozwój płodu w trzydziestym drugim tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Jak wygląda dziecko?

Waga dziecka w 32 tygodniu ciąży po zapłodnieniu. W 34 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza dziecko jest mniej więcej wielkości dyni piżmowej. Waży około 2 kilogramy i ma około 45 centymetrów długości. Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne, więc jeśli w pomiarach USG płód ma trochę mniejsze lub większe wymiary od podanych i lekarz uzna to za normalne, nie ma powodów do obaw.

32 tydzień ciąży po zapłodnieniu – jak wygląda dziecko?

Na tym etapie rozwoju nienarodzone dziecko dalej przygotowuje się do życia poza macicą. Jego mózg i układ nerwowy ulegają szybkiemu rozwojowi. Dziecko ma już wykształcone odruchy, takie jak ssanie, połykanie, czy mruganie. Układ odpornościowy dziecka wciąż się rozwija- w trzecim trymestrze ciąży przeciwciała matki są przekazywane przez łożysko, aby pomóc chronić noworodka po urodzeniu.

Płuca płodu są już prawie rozwinięte, a płód rozwija umiejętność oddychania poprzez wciąganie i wypuszczanie niewielkich ilości płynu owodniowego.

Tkanka tłuszczowa nadal gromadzi się pod skórą, a dziecko wygląda teraz na nieco pulchniejsze i podczas badania USG można u niego zauważyć coraz bardziej wyraziste rysy twarzy.

Objawy ciąży w trzydziestym drugim tygodniu. 32 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany, czy widać już ciążowy brzuch? Ciało matki w trzydziestym drugim tygodniu ciąży od zapłodnienia.

Ciążowy brzuszek w 34 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza

Obniżenie brzucha w 32 tygodniu ciąży po zapłodnieniu. W 34 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza brzuszek ciężarnej może wydawać się położony nieco niżej, niż jeszcze kilka tygodni wstecz. Dzieje się tak, ponieważ dziecko przesuwa się powoli w niższą część miednicy. Część kobiet może już poczuć różnicę w oddychaniu, ponieważ płuca dostają więcej miejsca aby napełnić się powietrzem.

W 34 tygodniu ciąży wysokość dna macicy, czyli wymiar od górnej części macicy do kości łonowej powinien wynosić od 32 do 36 cm. Jeśli długość ta jest nieco mniejsza lub większa, oznacza to, że dziecko jest trochę większe lub mniejsze niż przeciętnie, lub że występuje nieprawidłowy poziom płynu owodniowego. Jeśli lekarz uzna, że dzieje się coś niepokojącego, może zlecić wykonanie USG w 34 tygodniu ciąży.

Jakie objawy są obecne w 34 tygodniu ciąży?

32 tydzień ciąży po zapłodnieniu a odczuwalne dolegliwości. Największą zmianą, która może być zauważona przez ciężarne w okolicy 34 tygodnia, jest stopniowe zmniejszenie ucisku na klatkę piersiową i płuca – ze względu na to, że dziecko przesuwa w dół miednicy, a płuca mają teraz więcej miejsca do rozprężenia podczas wdechów.

Inne objawy, które mogą wystąpić w 34 tygodniu ciąży, są dość typowymi objawami późnej ciąży i obejmują:

  • Rozmyte pole widzenia

34 tydzień ciąży dla wielu kobiet niesie ze sobą trudności z zasypianiem. Połączenie wysokich stężeń hormonów ciążowych i trudności z zasypianiem może powodować niewyraźne widzenie u ciężarnych, jednak jest to przejściowy objaw ciąży. Jeśli jednak rozmytemu polu widzenia towarzyszą nasilone obrzęki, nagłe przybranie na wadze, ból głowy, czy podwyższone ciśnienie tętnicze może być to oznaka stanu przedrzucawkowego. Jeśli występują wyżej wspomniane objawy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

  • Zaparcia

Są normalnym objawem obecnym w 34 tygodniu ciąży. Aby złagodzić te dolegliwości należy starać się zażywać delikatnej aktywności fizycznej, spożywać pokarmy bogate w błonnik i nie zapominać o piciu odpowiedniej ilości wody.

  • Zmęczenie

Noszenie dodatkowego ciężaru w postaci rozwijającego się dziecka w macicy może być dla ciężarnych dużym obciążeniem. W związku z tym kobiety w zaawansowanej ciąży mogą częściej odczuwać zmęczenie i potrzebować przerw podczas wykonywania aktywności. Należy pamiętać o odpowiednim odpoczynku i o dawanie sobie przestrzeni na chwile relaksu, również podczas dnia.

  • Zwiększone parcie na pęcherz

Gdy dziecko rośnie, powoduje nacisk na okolice miednicy, a wraz z przygotowaniem się do porodu i przemieszczeniem się w dół miednicy, ciśnienie wewnątrzbrzuszne rośnie bardziej, co może wiązać się z jeszcze częstszą potrzebą oddawania moczu.

  • Opuchnięte kończyny, zwłaszcza dolne i stopy

Obrzęki należą do dość częstego objawu ciąży, jednak jeśli narastają bardzo szybko i są intensywne należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą być oznaką stanu przedrzucawkowego.

  • Hemoroidy

Coraz to większa waga dziecka powoduje również zwiększony nacisk na okolicę odbytnicy, w związku z czym mogą pojawić się żylaki odbytu, tak zwane hemoroidy. Aby złagodzić te dolegliwości, należy unikać przyjmowania przez dłuższy czas pozycji siedzącej i stojącej, utrzymywać stałą delikatną aktywność fizyczną, oraz spożywać produkty bogate w błonnik i zadbać o odpowiednie nawodnienie, aby uniknąć zaprać predysponujących do wystąpienia żylaków odbytu.

  • Skurcze Braxtona Hicksa

Odczuwanie pojedynczych skurczy w 34 tygodniu ciąży jest czymś normalnym. To znak, że ciało ciężarnej przygotowuje się do akcji porodowej. Jeśli jednak skurcze nie ustąpią po około godzinie, występuje krwawienie z pochwy lub ból w dolnej części pleców, należy skontaktować się z lekarzem lub odwiedzić najbliższy szpital, ponieważ może być to oznaka porodu przedwczesnego.

Jakie badania wykonać w 32 tygodniu od zapłodnienia? Badanie USG i wizyta lekarska w 34 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza

Podczas wizyt ginekologicznych u ciężarnej pomiędzy 33 a 37 tygodniem ciąży liczonej przez lekarza zalecane są również badania takie jak:

  • Ocena czynności serca płodu,
  • Badanie ogólne ciężarnej
  • Pomiar ciśnienia tętniczego u ciężarnej,
  • Pomiar masy ciała ciężarnej,
  • Badanie ogólne moczu
  • Morfologię
  • Ponowią się badania w kierunku infekcji wirusem HIV, HCV i krętkami kiły (VDRL).

Na tym etapie ciąży możliwe jest również wykonanie badań NIPT czyli nieinwazyjnych badań prenatalnych, które są zupełnie bezpieczne dla dziecka i przyszłej mamy. Wykonuje się je z wolnego płodowego DNA, a ich czułość ocenia się na wyższą niż innych przesiewowych badań prenatalnych. Testy NIPT mogą pomóc wykryć choroby genetyczne, takie jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy Patau. Za pomocą testów NIPT można również określić płeć płodu. Testy genetyczne takie jak Sanco lub Harmony dostępne do wykonania w Nowej Genetyce.

Jak zadbać o siebie w 32 tygodniu ciąży po zapłodnieniu ? Styl życia w 34 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza

W 34 tygodniu możliwe jest kontynuowanie aktywności fizycznej o niskiej lub umiarkowanej intensywności, takiej jak spacery, rozciąganie i joga prenatalna. Warto również wciąż pamiętać o sobie i skupić się na uważności, dbaniu o siebie, odżywianiu i nawodnieniu oraz poświęceniu czasu na odpoczynek.

Czy w 34 tygodniu ciąży można bezpiecznie współżyć? Seks w 34 tygodniu ciąży

O ile ciężarnej nie zostało zalecone ograniczenie aktywności ruchowej z powodów medycznych, takich jak np. łożysko przodujące, może ona bezpiecznie odbywać stosunek aż do końcowych dni ciąży i pęknięcia błon płodowych – zaleca się unikania współżycia, gdy nastąpi przerwanie błon płodowych, aby zapobiec ewentualnej infekcji.

Autor: Lek. med. Katarzyna Lizak

Bibliografia:

  1. Położnictwo i ginekologia Tom 1-2 – Grzegorz H. Bręborowicz 2020.
  2. ACOG. 2021. How your fetus grows during pregnancy. American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/womens-health/faqs/how-your-fetus-grows-during-pregnancy
  3. Merck Manual. 2022. Stages of Development of the Fetus.
  4. MedlinePlus (ADAM). 2021. Fetal development.