33 tydzień ciąży - co warto wiedzieć? Ciąża tydzień po tygodniu.
- 33 tydzień ciąży – który to miesiąc?
- Jak przebiega trzydziesty trzeci tydzień ciąży po zapłodnieniu? Rozwój płodu w trzydziestym trzecim tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Jak wygląda dziecko?
- Objawy ciąży w trzydziestym trzecim tygodniu. 33 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany, czy widać już ciążowy brzuch? Ciało matki w trzydziestym trzecim tygodniu ciąży od zapłodnienia.
- Jakie badania wykonać w 33 tygodniu od zapłodnienia? Badanie USG i wizyta lekarska w 35 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza
- Jak zadbać o siebie w 33 tygodniu ciąży po zapłodnieniu? Styl życia w 35 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza
Trzydziesty trzeci tydzień po zapłodnieniu może być traktowany jako 35 tydzień ciąży liczonej przez lekarza. Różnica ta wynika z trudności z określeniem dokładnego momentu owulacji na początku ciąży i z liczeniem wieku ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki – występującej zazwyczaj dwa tygodnie przed owulacją i zapłodnieniem. Dokładny sposób liczenia czasu ciąży został opisany w poprzednim artykule.
Czas ciąży dzielony jest na trzy trymestry. Pierwszy trymestr obejmuje tygodnie od 1-13, drugi trymestr od 14-27 tygodnia ciąży oraz trzeci trymestr od 28 do 40 tygodnia ciąży lub jej wcześniejszego rozwiązania. 35 tydzień ciąży liczonej przez lekarza należy do III trymestru ciąży, a do daty porodu: pozostaje jeszcze 5 tygodni ciąży.
33 tydzień ciąży – który to miesiąc?
33 tydzień ciąży po zapłodnieniu, a 35 tydzień ciąży liczonej przez lekarza to ostatni tydzień ósmego miesiąca ciąży.
Jak przebiega trzydziesty trzeci tydzień ciąży po zapłodnieniu? Rozwój płodu w trzydziestym trzecim tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Jak wygląda dziecko?
Dziecko w 35 tygodniu ciąży przypomina wielkością ananasa lub dorodnego melona. Waga dziecka w 33 tygodniu ciąży po zapłodnieniu. 35-tygodniowe dziecko waży od 2,4 do 2,5 kilograma i mierzy około 45 centymetrów od czubka głowy do pośladków. Od tego momentu dziecko nie będzie zbytnio zwiększało swojej długości jednak przed dniem narodzin przybierze jeszcze na wadze.
W 35 tygodniu ciąży mózg nienarodzonego dziecka nadal się rozwija i dojrzewa, a kora mózgowa staje się coraz bardziej złożona, co jest niezbędne dla opanowania funkcji takich jak funkcje językowe, myślenie, czy pamięć. Układ oddechowy wciąż dojrzewa, a w płucach płodu może znajdować się już wystarczająca ilość surfaktantu, czyli substancji powierzchniowo czynnej, która umożliwia funkcjonowanie płuc (zapobiega zapadaniu się pęcherzyków oddechowych).
Układ pokarmowy dziecka jest już prawie w pełni rozwinięty, a nienarodzone dziecko byłoby już w stanie trawić i wchłaniać składniki odżywcze z mleka kobiecego lub mleka modyfikowanego.
Skóra nienarodzonego dziecka nie jest już przezroczysta i pomarszczona, ponieważ pod spodem rozwinęła się warstwa tłuszczu, która reguluje temperaturę ciała noworodka po urodzeniu.
Objawy ciąży w trzydziestym trzecim tygodniu. 33 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany, czy widać już ciążowy brzuch? Ciało matki w trzydziestym trzecim tygodniu ciąży od zapłodnienia.
Ciążowy brzuszek w 35 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza
Na tym etapie ciąży macica powiększyła się mniej więcej do wielkości arbuza i znajduje się teraz pod klatką piersiową. W ciągu kolejnych dwóch tygodni macica będzie się stopniowo obniżać, dzięki czemu płuca zyskają więcej miejsca na rozprężenie, a wzięcie głębokiego oddechu przez ciężarną może stać się łatwiejsze.
Jakie objawy są obecne w 33 tygodniu ciąży?
Oto niektóre z najczęstszych objawów zgłaszanych przez kobiety w 33 tygodniu ciąży:
- Skurcze Braxtona-Hicksa
To „próbne” skurcze macicy, dzięki czemu ciało ciężarnej przygotowuje się do porodu, i są one całkowicie normalne. Jeśli jednak skurcze te trwają powyżej godziny, są coraz bardziej intensywne, czy częstsze, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą być oznaką porodu przedwczesnego.
- Częste oddawanie moczu
Główka dziecka wywiera duży nacisk na pęcherz moczowy, co oznacza, że ciężarna może odczuwać dużo częściej potrzebę oddawania moczu i wizyt w toalecie.
- Nietrzymanie moczu
To samo ciśnienie, wywierane przez główkę na pęcherz może spowodować niespodziewany wyciek moczu, zwłaszcza podczas kichania, kaszlu lub śmiechu – które przebiegają ze wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej. Objaw ten powinien ustąpić po porodzie.
- Hemoroidy
Żylaki w ciąży mogą pojawiać się w różnych częściach ciała np. W okolicy nóg, jednak zwiększone ciśnienie, większa masa ciała i wpływ hormonów mogą wpłynąć na pojawienie się żylaków okolicy odbytu, czyli hemoroidów.
- Poczucie niezdarności
Rosnący brzuch oraz zwiększona masa ciała mogą utrudniać poruszanie się i utrzymanie ciężarnej równowagi.
- Gęsta wydzielina z pochwy
Ten objaw może oznaczać odejście czopa śluzowego, który ochrania ujście szyjki macicy. Czop śluzowy odchodzi zazwyczaj przed porodem, przed jednak jego odejście nie oznacza, że od razu rozpocznie się akcja porodowa. Niektóre kobiety tracą czop śluzowy stopniowo przez kilka tygodni poprzedzających poród.
Jakie badania wykonać w 33 tygodniu od zapłodnienia? Badanie USG i wizyta lekarska w 35 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza
Podczas wizyt ginekologicznych u ciężarnej pomiędzy 33 a 37 tygodniem ciąży liczonej przez lekarza zalecane są również badania takie jak:
- Ocena czynności serca płodu,
- Badanie ogólne ciężarnej
- Pomiar ciśnienia tętniczego u ciężarnej,
- Pomiar masy ciała ciężarnej,
- Badanie ogólne moczu
- Morfologię
- Ponowią się badania w kierunku infekcji wirusem HIV, HCV i krętkami kiły (VDRL),
- Posiew GBS z pochwy i odbytu (wykonywane zazwyczaj pomiędzy 35-37 tyg.) – jest to posiew w kierunku paciorkowców B-hemolizujących, których obecność w drogach rodnych matki może spowodować zakażenie dziecka.
W 35 tygodniu ciąży lekarz może również wykonać profil biofizyczny płodu za pomocą badania USG, aby sprawdzić między innymi: wagę, położenie czy poziom płynu owodniowego u dziecka. Badanie USG może również wykryć wszelkie potencjalne problemy, takie jak łożysko przodujące lub wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrostu.
Lekarz może również zaproponować do wykonania test bezstresowy, nieinwazyjne badanie, które mierzy tętno dziecka w odpowiedzi na ruch, które może pomóc lekarzowi ocenić dobrostan Twojego dziecka i wykryć wszelkie potencjalne problemy, takie jak niewydolność łożyska, czy niski poziom tlenu u płodu.
Na tym etapie ciąży możliwe jest również wykonanie badań NIPT czyli nieinwazyjnych badań prenatalnych, które są zupełnie bezpieczne dla dziecka i przyszłej mamy. Wykonuje się je z wolnego płodowego DNA, a ich czułość ocenia się na wyższą niż innych przesiewowych badań prenatalnych. Testy NIPT mogą pomóc wykryć choroby genetyczne, takie jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy Patau. Za pomocą testów NIPT można również określić płeć płodu. Testy genetyczne takie jak Sanco lub Harmony dostępne do wykonania w Nowej Genetyce.
Jak zadbać o siebie w 33 tygodniu ciąży po zapłodnieniu? Styl życia w 35 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza
Wraz ze zbliżającym się terminem porodu, warto przygotować szpitalną torbę z niezbędnymi rzeczami dla matki i dziecka. Dobrym pomysłem może również być przygotowanie innych ważnych rzeczy, potrzebnych do życia z noworodkiem poza szpitalem, takich jak fotelik samochodowy, czy pompka laktacyjna do odciągania pokarmu.
Bez względu na to, jak dobry (lub zły) jest system wsparcia wśród rodziny i przyjaciół ciężarnej, warto skorzystać z pomocy lekarza, lub psychoterapeuty w przypadku złego samopoczucia i natężonego uczucia przytłoczenia, czy lęku.
Autor: Lek. med. Katarzyna Lizak
Bibliografia:
- Położnictwo i ginekologia Tom 1-2 – Grzegorz H. Bręborowicz 2020.
- ACOG. 2021. How your fetus grows during pregnancy. American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/womens-health/faqs/how-your-fetus-grows-during-pregnancy
- Merck Manual. 2022. Stages of Development of the Fetus.
- MedlinePlus (ADAM). 2021. Fetal development.