34 tydzień ciąży - co warto wiedzieć? Ciąża tydzień po tygodniu
- 34 tydzień ciąży – który to miesiąc?
- Jak przebiega trzydziesty czwarty tydzień ciąży po zapłodnieniu? Rozwój płodu w trzydziestym czwartym tygodniu ciąży po zapłodnieniu, Jak wygląda dziecko?
- Objawy ciąży w trzydziestym czwartym tygodniu. 34 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany, czy widać już ciążowy brzuch? Ciało matki w trzydziestym czwartym tygodniu ciąży od zapłodnienia.
- Jakie badania wykonać w 34 tygodniu od zapłodnienia? Badanie USG i wizyta lekarska w 36 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza.
- Jak zadbać o siebie w 34 tygodniu ciąży po zapłodnieniu? Styl życia w 36 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza.
Trzydziesty czwarty tydzień po zapłodnieniu może być traktowany jako 36 tydzień ciąży liczonej przez lekarza. Różnica ta wynika z trudności z określeniem dokładnego momentu owulacji na początku ciąży i z liczeniem wieku ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki – występującej zazwyczaj dwa tygodnie przed owulacją i zapłodnieniem. Dokładny sposób liczenia czasu ciąży został opisany w poprzednim artykule.
Czas ciąży dzielony jest na trzy trymestry. Pierwszy trymestr obejmuje tygodnie od 1-13, drugi trymestr od 14-27 tygodnia ciąży oraz trzeci trymestr od 28 do 40 tygodnia ciąży lub jej wcześniejszego rozwiązania. 36 tydzień ciąży liczonej przez lekarza należy do III trymestru ciąży, a do daty porodu pozostaje jeszcze 4 tygodnie ciąży.
34 tydzień ciąży – który to miesiąc?
34 tydzień ciąży po zapłodnieniu, a 36 tydzień ciąży liczonej przez lekarza to pierwszy tydzień dziewiątego miesiąca ciąży.
Jak przebiega trzydziesty czwarty tydzień ciąży po zapłodnieniu? Rozwój płodu w trzydziestym czwartym tygodniu ciąży po zapłodnieniu, Jak wygląda dziecko?
Dziecko w 34 tygodniu ciąży po zapłodnieniu jest wielkością podobne do kiści bananów lub papai. Waga dziecka w 34 tygodniu ciąży po zapłodnieniu. 36-tygodniowe dziecko waży około 2,5 kilograma. Dziecko mierzy teraz od 45 do 48 centymetrów.
W 36 tygodniu ciąży rozwój płodu zbliża się do końca. Układ pokarmowy nienarodzonego dziecka jest w pełni rozwinięty i może ono już trawić i przetwarzać składniki odżywcze. Kości dziecka są już wzmocnione, co przekłada się również na jego bardziej skoordynowane ruchy.
Płuca dziecka są prawie w pełni rozwinięte i zdolne do samodzielnego funkcjonowania. W przypadku rozpoczęcia przedwczesnej akcji porodowej lub potrzeby awaryjnego cięcia cesarskiego, ciężarnej podawane są dodatkowo domięśniowo sterydy, aby przyspieszyć funkcjonowanie płuc nienarodzonego dziecka.
Objawy ciąży w trzydziestym czwartym tygodniu. 34 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany, czy widać już ciążowy brzuch? Ciało matki w trzydziestym czwartym tygodniu ciąży od zapłodnienia.
Ciążowy brzuszek w 34 tygodniu ciąży
Na tym etapie ciąży macica sięga do klatki piersiowej. Jednak kiedy główka dziecka zejdzie w dół miednicy – brzuszek w 36 tygodniu ciąży może wydawać się nieco mniejszy i zaznaczony niżej niż w poprzednich tygodniach ciąży.
Gdy główka dziecka obniża się w miednicy, ciężarna może od czasu do czasu doświadczać bólu lub dyskomfortu w okolicy miednicy i pochwy. Wynika to z faktu, iż główka dziecka wywiera nacisk na szyjkę macicy i nerwy w okolicy dolnej części macicy. Plusem jest to, że wraz z zejściem główki w dół macicy większości ciężarnych może być łatwiej brać głębsze wdechy – ponieważ płuca zyskają miejsce aby się napełnić większą ilością powietrza.
Jakie objawy są obecne w 36 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza?
Wraz ze zbliżaniem się do terminu porodu, ciężarne mogą doświadczyć następujących objawów:
- 34 tydzień ciąży – skurcze
Skurcze Braxtona Hicksa mogą występować w 36 tygodniu ciąży i wcześniej. Są to skurcze przygotowujące macicę do porodu. Kobiety które odczuwały skurcze we wcześniejszych tygodniach mogą je teraz odczuwać jeszcze bardziej intensywne i częściej niż w poprzednich tygodniach.
- Zgaga i niestrawność
Innym objawem, który nadal doskwiera ciężarnym na tym etapie ciąży są zgaga i niestrawność spowodowane naciskiem wywieranym przez macicę na żołądek. W celu złagodzenia objawów eksperci zalecają spożywanie mniejszych posiłków i unikanie niektórych pokarmów (np. tłustych i pikantnych) oraz napojów gazowanych.
- Ból pleców
W przypadku bólu pleców eksperci zalecają noszenie wygodnego obuwia, zapewniającego wsparcie, ćwiczenia rozciągające i unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów.
- Zmęczenie i bezsenność
Wraz z powyższymi objawami ciężarne często odczuwają zmęczenie i doświadczają bezsenności.
Należy pamiętać, że każda ciąża jest inna i ciężarna może nie odczuwać wymienionych objawów podczas ciąży lub doświadczać ich w inny sposób.
Jakie badania wykonać w 34 tygodniu od zapłodnienia? Badanie USG i wizyta lekarska w 36 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza.
Podczas wizyt ginekologicznych u ciężarnej pomiędzy 33 a 37 tygodniem ciąży liczonej przez lekarza zalecane są również badania takie jak:
- Ocena czynności serca płodu,
- Badanie ogólne ciężarnej
- Pomiar ciśnienia tętniczego u ciężarnej,
- Pomiar masy ciała ciężarnej,
- Badanie ogólne moczu
- Morfologię
- Ponowią się badania w kierunku infekcji wirusem HIV, HCV i krętkami kiły (VDRL),
- Posiew GBS z pochwy i odbytu (wykonywane zazwyczaj pomiędzy 35-37 tyg.) – jest to posiew w kierunku paciorkowców B-hemolizujących, których obecność w drogach rodnych matki może spowodować zakażenie dziecka.
W 36 tygodniu ciąży lekarz może również wykonać profil biofizyczny płodu za pomocą badania USG, aby sprawdzić między innymi: wagę, położenie czy poziom płynu owodniowego u dziecka. Badanie USG może również wykryć wszelkie potencjalne problemy, takie jak łożysko przodujące lub wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrostu.
Lekarz może również zaproponować do wykonania test bezstresowy, nieinwazyjne badanie, które mierzy tętno dziecka w odpowiedzi na ruch, które może pomóc lekarzowi ocenić dobrostan Twojego dziecka i wykryć wszelkie potencjalne problemy, takie jak niewydolność łożyska, czy niski poziom tlenu u płodu.
Na tym etapie ciąży możliwe jest również wykonanie badań NIPT czyli nieinwazyjnych badań prenatalnych, które są zupełnie bezpieczne dla dziecka i przyszłej mamy. Wykonuje się je z wolnego płodowego DNA, a ich czułość ocenia się na wyższą niż innych przesiewowych badań prenatalnych. Testy NIPT mogą pomóc wykryć choroby genetyczne, takie jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy Patau. Za pomocą testów NIPT można również określić płeć płodu. Testy genetyczne takie jak Sanco lub Harmony dostępne do wykonania w Nowej Genetyce.
Jak zadbać o siebie w 34 tygodniu ciąży po zapłodnieniu? Styl życia w 36 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza.
W zaawansowanej ciąży warto jest przeanalizować objawy rozpoczęcia porodu ze swoim lekarzem lub położną, którzy dadzą jasne wytyczne dotyczące tego, kiedy zadzwonić i udać się do szpitala.
W końcowych tygodniach poprzedzających poród korzystne jest również masowanie krocza, które może to zmniejszyć ryzyko konieczności nacięcia krocza podczas akcji porodowej, dzięki stopniowemu rozciąganiu i przygotowywaniu tkanek krocza do porodu.
Autor: Lek. med. Katarzyna Lizak
Bibliografia:
- Położnictwo i ginekologia Tom 1-2 – Grzegorz H. Bręborowicz 2020.
- ACOG. 2021. How your fetus grows during pregnancy. American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/womens-health/faqs/how-your-fetus-grows-during-pregnancy
- Merck Manual. 2022. Stages of Development of the Fetus.