7 ciekawostek o nadwrażliwości pokarmowej IgG-zależnej


Udostępnij

Czy zastanawiasz się, dlaczego po spożyciu niektórych potraw borykasz się z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi lub dokuczają Ci migreny? Bardzo często to spożywane pokarmy są przyczyną uciążliwych objawów, które mogą wynikać z nadwrażliwości pokarmowej IgG-zależnej. Poniżej poznasz najważniejsze zagadnienia związane z nadwrażliwością pokarmową IgG-zależną i jej diagnostyką za pomocą testu myfoodprofile.

ciekawostki o nietolerancji pokarmowej - mężczyzna jedzący sałatkę

1. Nadwrażliwość pokarmowa IgG-zależna i nietolerancja pokarmowa to nie to samo

Chociaż nadwrażliwość pokarmowa IgG-zależna i nietolerancje pokarmowe to odrębne jednostki chorobowe, często te dwa terminy stosowane są zamiennie. Nieprawidłowe nazewnictwo pojawia się nawet w artykułach naukowych. Termin „nietolerancje pokarmowe” powinien być jednak zarezerwowany dla schorzeń, w których powstawanie nie jest zaangażowany układ immunologiczny (odpornościowy), lecz inne mechanizmy, np. defekty metaboliczne. Tak dzieje się w przypadku pierwotnej nietolerancji laktozy, czyli najczęściej występującej nietolerancji pokarmowej.

2. Nadwrażliwość pokarmowa IgG-zależna jest trudna do zdiagnozowania

Diagnoza nadwrażliwości pokarmowej IgG-zależnej może stanowić wyzwanie. Trudno jest powiązać dokuczliwe dolegliwości ze zjedzeniem konkretnych produktów spożywczych, ponieważ czas pojawienia się objawów jest różny (od 24 do 96 godzin) i mogą się one utrzymywać nawet kilka tygodni.

3. Materiałem do badania jest krew, a dokładnie – surowica

To w surowicy, a więc w płynnej frakcji krwi, krążą wszystkie przeciwciała, m.in. te w klasie IgG, skierowane przeciwko nie do końca strawionym cząsteczkom pokarmu. Niestrawione fragmenty pożywienia są białkami, które organizm uznaje za obce i postanawia z nimi walczyć, dlatego dochodzi do wytwarzania przeciwko nim przeciwciał (IgG). Celem badania w kierunku nadwrażliwości pokarmowej IgG-zależnej jest wykrycie tych przeciwciał i określenie, przeciwko którym konkretnie produktom spożywczym są one produkowane. Dzięki wynikowi badania dowiadujemy się, które pokarmy nam szkodzą.

4. Przed pobraniem krwi nie trzeba być na czczo

W przeciwieństwie do wielu badań laboratoryjnych, test nadwrażliwości pokarmowej IgG-zależnej nie wymaga bycia na czczo przed pobraniem krwi. Na badanie można przyjść w dogodnym dla siebie momencie i bez specjalnego przygotowania. Polega ono na wykryciu i określeniu poziomu przeciwciał IgG, których ilość w surowicy nie ulega wahaniom dobowym ani nie zmienia się pod wpływem spożytego posiłku.

5. Myfoodprofile – wybór spośród 6 wariantów badania

Dzięki szerokiemu wachlarzowi badań wybierzesz wariant odpowiedni dla siebie. Możesz wybrać profil podstawowy na 54 produkty spożywcze, rozszerzony – na 108 lub zaawansowany – na 216 składników. Pamiętaj: im szerszy profil wybierzesz, tym bardziej kompleksową informację otrzymujesz – nie tylko odnośnie do produktów, które powinieneś wykluczyć, ale także w kontekście bezpiecznych zamienników, które zapewnią Ci prawidłowe zbilansowanie diety w czasie eliminacji. Z kolei profile dla wegetarian i miłośników diety śródziemnomorskiej pozwalają dostosować badanie do indywidualnych preferencji pacjenta.

6. Wynik badania myfoodprofile to kompleksowa informacja dla pacjenta

Niezależnie od tego, który profil myfoodprofile wybierzesz, wynik to kompleksowa informacja składająca się z 2 części:

  1. Raport ze szczegółowymi wynikami badania laboratoryjnego: wskazuje, przeciwko którym pokarmom wytwarzane są przeciwciała IgG. Wyniki w raporcie są przedstawione w trójkolorowej skali (kolor czerwony – produkt wskazany do eliminacji z diety, kolor żółty – zalecana rotacja w diecie, kolor zielony – produkty bezpieczne).
  2. Obszerny zindywidualizowany przewodnik dietetyczny, który tworzony jest na podstawie Twojego wyniku badania myfoodprofile. W przewodniku znajdziesz wiele praktycznych wskazówek dietetycznych, szablonów do samodzielnego wypełniania, listę zamienników produktów wskazanych do wykluczenia z jadłospisu oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez pacjentów (tutaj znajdziesz przykładowy przewodnik). Dzięki temu możesz być pewny, że zmiana stylu odżywiania przyjdzie Ci z łatwością!

7. Dieta eliminacyjna na podstawie wyniku to dieta czasowa

Czy dieta eliminacyjna to duże wyrzeczenie? Początki mogą być trudne, ale warto zadbać o zdrowie i lepsze samopoczucie. Dieta eliminacyjno-rotacyjna, oparta na wyniku badania nadwrażliwości pokarmowej IgG-zależnej, jest przejściowa. Jej celem jest wyciszenie przewlekle toczącego się stanu zapalnego w organizmie chorego. Po upływie 3, 6, a maksymalnie 12 miesięcy można stopniowo wrócić do spożywania potraw z produktami, które wcześniej eliminowaliśmy, bacznie obserwując swój organizm. Otrzymany wraz z wynikiem badania myfoodprofile przewodnik dietetyczny stanowi bardzo duże wsparcie w planowaniu i prowadzeniu diety eliminacyjnej.

Autor: mgr Małgorzata Nieżychowska, Dział Informacji Naukowej, EUROIMMUN Polska Sp. z o.o.