02 maja 2023 - Przeczytasz w 5 min

Jak przygotować się do ciąży? Dobre praktyki planowania ciąży

Pierwsza ciąża w szczególności, ale również każda kolejna powinna być efektem przemyślanej decyzji o powiększeniu rodziny i związanych z tą decyzją przygotowań. Konieczność regularnych wizyt u ginekologa i dbania o zdrowie podczas ciąży to powszechnie znany fakt. Jednak, czy wiesz jakie kroki podjąć, aby zadbać o siebie, jeśli planujesz ciąże? Dowiedz się, jak najlepiej przygotować organizm do ciąży.

jak przygotować się do ciąży

Przygotowania do ciąży

Coraz więcej kobiet świadomie przygotowuje się do zajścia w ciąże. Planowane macierzyństwo daje czas na podjęcie ważnych kroków, aby jak najlepiej zadbać o zdrowie i kondycję fizyczną zwiększając prawdopodobieństwo poczęcia dziecka oraz prawidłowego przebiegu ciąży. Wszystkie czynniki zdrowotne, zarówno fizyczne jak i psychiczne, warunkujące doskonałe przygotowanie do poczęcia dziecka nazywane są zdrowiem prekoncepcyjnym. Poniżej przeczytasz o najważniejszych zasadach planowania ciąży.

Jak przygotować się do zajścia w ciążę?


• Umów wizytę prekoncepcyjną u ginekologa

Przed rozpoczęciem starań o dziecko zaplanuj rozmowę na ten temat z lekarzem ginekologiem. Zbierze on wywiad na temat Twojego zdrowia, chorób pojawiających się w rodzinie, przeszłości położniczej, przebytych infekcji oraz zleci dodatkowe badania. Jeśli chorujesz przewlekle, upewnij się, że choroba jest stabilna i zapytaj, czy nie będzie konieczna zmiana leczenia na czas ciąży. Żeby przygotować się do zajścia w ciąże należy skontrolować ciśnienie tętnicze, wykluczyć cukrzycę, choroby tarczycy i nosicielstwo chorób przenoszonych drogą płciową. Ginekolog może zalecić także sprawdzenie statusu przeciwciał na wirusowe zapalenie wątroby typu B i typu C, różyczkę oraz toksoplazmozę. Podczas wizyty możecie z lekarzem ustalić plan dodatkowych szczepień, które zapewnią zdrowie Tobie i przyszłemu potomstwu. Zwróć uwagę na leki typu OTC (leki dostępne bez recepty) i suplementy, które przyjmujesz – część z nich może niekorzystnie wpływać na płodność lub szkodzić rozwijającemu się płodowi. Zapytaj o szczegóły swojego ginekologa.


• Zaplanuj wizytę u dentysty

Warto zawczasu wyleczyć wszystkie ubytki próchnicze oraz stany zapalne w jamie ustnej, ponieważ istnieje duże ryzyko, że dolegliwości nasilą się w trakcie ciąży. Choroby przyzębia mogą wiązać się z ryzykiem przedwczesnego porodu lub niskiej masy urodzeniowej dziecka. Pamiętaj, że prześwietlenia RTG, leki przeciwbólowe i antybiotykoterapia są niewskazane dla ciężarnej.


• Wyeliminuj używki

Jeśli palisz papierosy, zażywasz inne wyroby tytoniowe lub pijesz alkohol, powinnaś przestać przed zajściem w ciążę. Używki mogą upośledzać Twoją płodność i zwiększać ryzyko poronienia. Palenie zwiększa ryzyko astmy i wad serca u dziecka oraz spowalnia rekonwalescencję matki podczas połogu. Picie nawet niewielkich ilości alkoholu w ciąży może wywołać FAS (ang. fetal alcohol syndrome) – alkoholowy zespół płodowy, czyli zespół wad fizycznych i upośledzenia intelektualnego. Jeżeli palisz lub pijesz nałogowo, poszukaj profesjonalnej pomocy. Pamiętaj, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, którą możesz wypić będąc w ciąży, dlatego warto odstawić go już na etapie starań.
Planując macierzyństwo spróbuj także ograniczyć kawę. Kobiety, które piją więcej niż dwie filiżanki kawy dziennie lub ponad 2 litry napojów gazowanych zawierających kofeinę mogą borykać się z niepłodnością lub mieć zwiększone ryzyko poronienia.


• Suplementuj kwas foliowy

Kwas foliowy należy do rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B. Można go znaleźć w wielu produktach roślinnych i zwierzęcych, a także we wzbogacanej żywności (mące, płatach śniadaniowych i pieczywie). Przygotowując organizm do ciąży warto jednak zaopatrzyć się w specjalne, prenatalne zestawy witamin dostarczające dodatkowe 400 mikrogram (0,4 miligrama) kwasu foliowego każdego dnia w celu zapobiegania wadom cewy nerwowej u płodu. Taka suplementacja zmniejsza częstość występowania wad cewy nerwowej nawet o 70%. Do powstania takich zaburzeń układu nerwowego dochodzi w ciągu czterech pierwszych tygodni po zapłodnieniu. Obejmują one wady mózgowia i czaszki oraz wady rdzenia i kanału kręgowego.

Twój lekarz może zalecić Ci większą dawkę kwasu foliowego (nawet 5 miligram każdego dnia) jeśli:

  • w Twojej poprzedniej ciąży wystąpiły wady cewy nerwowej,
  • w rodzinie Twojej lub Twojego partnera były przypadki takich wad,
  • chorujesz na cukrzycę,
  • masz BMI>30,
  • bierzesz leki na padaczkę.

Suplementy prenatalne będą zawierały także optymalne stężenia witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A, D, E i K, których nie można przedawkowywać starając się o dziecko, ponieważ ich nadmiar jest związany z ryzykiem wad wrodzonych.

  • Utrzymuj prawidłową masę ciała

Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko chorób krążenia, cukrzycy i nowotworów, ale także wpływają na zdrowie reprodukcyjne. U kobiet o nieprawidłowej masie ciała częściej występują zaburzenia miesiączkowania oraz niepłodność. Nadwaga i otyłość u ciężarnej mogą prowadzić do rozwoju:

  • nadciśnienia indukowanego ciążą,
  • stanu przedrzucawkowego,
  • zaburzeń zakrzepowo- zatorowych,
  • cukrzycy ciążowej,
  • zespołu bezdechu sennego,
  • poronienia,
  • makrosomii płodu (masa urodzeniowa większa niż 4 kilogramy).


U otyłych ciężarnych rośnie ryzyko planowanego i przeprowadzanego w trybie nagłym cięcia cesarskiego, które następnie wiąże się z większą utratą krwi i częstszymi zakażeniami rany pooperacyjnej, niż u kobiet o prawidłowym BMI. Sama otyłość znacząco wpływa także na dyskomfort związany z przebiegiem ciąży: otyłe przyszłe mamy częściej borykają się z obrzękami, bólami kręgosłupa, bólami stawów, zaparciami i zadyszką.


Planując ciąże przestrzegaj zasad zbilansowanej diety i dbaj o regularną aktywność fizyczną, którą będziesz mogła kontynuować w ciąży. Ćwiczenia w ciąży mogą zredukować ból pleców i pozytywnie wpłynąć na nastrój. Świadome planowanie ciąży może być doskonałą motywacją do poprawienia nawyków żywieniowych i zwiększenia aktywności. Dobra kondycja pozwoli Ci także łatwiej przejść przez zmiany, które będą zachodziły w Twoim ciele podczas ciąży. Zapytaj lekarza prowadzącego lub położnej, jakie ćwiczenia są dla Ciebie wskazane, kiedy już będziesz w ciąży. Wykazano, że dla ciężarnych korzystne są ćwiczenia aerobowe oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie o umiarkowanej intensywności, wykonywane 5 razy w tygodniu przez 30 min. Ważne jest także delikatne rozciąganie np. rozciąganie przywodzicieli ud to doskonałe przygotowanie ciała do porodu.


• Zadbaj o dobrostan psychiczny

Starając się o ciąże zadbaj o zredukowanie poziomu stresu. Przewlekły stres wpływa negatywnie na płodność, zwiększa stężenie kortyzolu i prolaktyny, co może powodować wystąpienie cykli bezowulacyjnych. Stresujący tryb życia wpływa także niekorzystnie na częstotliwość stosunków seksualnych. Planując ciąże zapoznaj się z prostymi technikami relaksacji, świadomego oddechu, treningu uważności. Zadbaj o czas dla siebie i o wartościowy czas z partnerem. Proste techniki relaksacyjne to np.:

  • technika progresywnej relaksacji mięśni Jacobsona (polega na napinaniu i rozluźnianiu kolejnych grup mięśniowych w określonym porządku),
  • trening autogenny Schultza (wzbudzenie poczucia ciepła i ciężkości w różnych częściach ciała za pomocą stwierdzeń opisujących ten stan).

Jeśli przytłacza Cię poczucie niepokoju lub smutku koniecznie zasięgnij profesjonalnej porady. Psycholog, psychoterapeuta i psychiatra stanowią realne wsparcie w stanie kryzysu psychicznego. Ciąża i wiążące się z nią zmiany w gospodarce hormonalnej mogą nasilać objawy obniżonego nastroju. Warto wiedzieć, że można dobrać leki przeciwdepresyjne, które będą bezpieczne dla ciężarnej i dla płodu.

Jak przygotować się do ciąży po 35 roku życia?

Pod względem biologicznym najlepszy czas na planowanie pierwszej ciąży to 20-25 lat. Dojrzałość emocjonalna i społeczna nie idą jednak w parze z biologią. Świadome planowanie ciąży polega także na zadbaniu o bezpieczeństwo finansowe, co często wiąże się z decyzją o odłożeniu macierzyństwa na później. Położnicy określają ciąże u kobiet po 35 roku życia jako ciąże geriatryczne. Po 30 urodzinach szanse na poczęcie dziecka spadają, a dojrzałe przyszłe mamy mają większe ryzyko wielu powikłań, w tym nadciśnienia indukowanego ciążą, stanu przedrzucawkowego, cukrzycy ciążowej, poronienia i przedwczesnego porodu. Nie oznacza to jednak, że zajście w ciąże i urodzenie zdrowego dziecka po 35 roku życia jest niemożliwe. Przygotowania do ciąży nie będą znacząco odmienne u dwudziestolatek, jak i u kobiet po 35 roku życia. W przypadku trudności z poczęciem, medycyna oferuje techniki wspomaganego rozrodu. Kobietom po trzydziestce proponuje się także badania pomagające uzyskać wiedzę na temat stanu płodu nawet na bardzo wczesnych etapach ciąży.

Dr n.med. Justyna Chlebowska-Tuz

Bibliografia:

  1. https://www.cdc.gov/preconception/planning.html
  2. https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000513.htm
  3. https://www.nhs.uk/pregnancy/trying-for-a-baby/planning-your-pregnancy/
  4. https://podyplomie.pl/ginekologia/15389,otylosc-a-przyrost-masy-ciala-podczas-ciazy
  5. https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/123809,czym-sa-okoloporodowe-zaburzenia-psychiczne-i-jak-sie-leczy-kobiety-cierpiace-z-ich-powodu

Podobne artykuły

Powiązane pakiety

e-PAKIET DLA PLANUJĄCYCH CIĄŻĘ
Badania ujęte w tym pakiecie układają się w dwie grupy. Pierwsza grupa informuje o ogólnej kondycji organizmu kobiety, a w przypadku istnienia patologii wskazuje zaatakowany organ lub układ i identyfikuje nasilenie procesu chorobowego. Druga grupa obejmuje badania szczególnie istotne dla kobiety planującej ciążę, sygnalizujące ewentualne kłopoty z zajściem w ciążę i utrzymaniem ciąży oraz określa odporność przyszłej matki na choroby zakaźne niegroźne dla dorosłej kobiety, lecz zagrażające rozwijającemu się płodowi, przebiegowi ciąży i dziecku w trakcie porodu i w okresie niemowlęcym. Badania wykonywane są we krwi. Morfologia (obraz) krwi pozwala na rozpoznanie anemii, stanów zapalnych, zakażeń i chorób pasożytniczych, autoimmunologicznych i nowotworowych. W diagnostyce zapalenia i zakażenia, analiza białych krwinek wzmocniona jest przez zestawienie z wynikami OB i stężeniem białka C-reaktywnego (CRP). Ilość płytek krwi charakteryzuje układ krzepnięcia. Stężenie glukozy umożliwia rozpoznanie cukrzycy. Stężenie cholesterolu pozwala na wstępną na oceną gospodarki lipidowej, zagrożenia miażdżycą, ocenę ryzyka chorób serca i naczyń, nadciśnienia itd. ALT w zestawieniu z oznaczeniem cholesterolu i OB obrazuje stan i funkcje wątroby; stężenie kreatyniny, łącznie ze stężeniem wapnia, jest wskaźnikiem pracy nerek. Pomiary wapnia i powiązanego z wapniem magnezu, charakteryzują stan układu kostnego i są pomocne w ocenie funkcji mięśni i serca, a także układu nerwowego. Choroby tarczycy, zagrażające matce i groźne dla płodu, są rozpoznawane na podstawie stężenia TSH. Szczególne zagrożenie dla utrzymania ciąży i prawidłowego rozwoju dziecka stanowią choroby zakaźne, m.in. wirusowe: różyczka i cytomegalia, pierwotniakowa toksoplazmoza, bakteryjna kiła. Znajomość poziomu odporności na patogeny wywołujące te choroby pozwala na stosowanie adekwatnej profilaktyki. Rozpoznanie chorób przenoszonych droga płciową (kiły i chlamydiozy) umożliwia wdrożenie, jeszcze przed zajściem w ciążę, odpowiedniej terapii. Stężenie przeciwciał anty-HBS jest miarą odporności na zakażenie HBV, istotnej w przypadku konieczności stosowania inwazyjnych metod leczniczych. Badaniem szczególnie istotnym w planowaniu ciąży jest oznaczenie hormonu prolaktyny (PRL) i przeciwciał przeciwko kardiolipinie. Wyniki obu badań wskazują na potencjalne trudności z zapłodnieniem i utrzymaniem ciąży.

Parento Optimum - badanie dla par planujących ciążę (kobieta)
Ponad 80% dzieci z zaburzeniami genetycznymi to dzieci osób, które nie mają historii zachorowań w rodzinie, ani nie wykazują objawów choroby. Większość z nas jest nosicielami kilku recesywnych chorób genetycznych, nie zdając sobie z tego sprawy. Jeżeli oboje rodzice są nosicielami patogennego wariantu w tym samym genie, istnieje aż 25% ryzyko, że ich dziecko będzie dotknięte chorobą recesywną.   Test Parento to niezwykle precyzyjne i nowoczesne badanie genetyczne, pozwalające na sprawdzenie, czy osoby planujące potomstwo są obciążone nosicielstwem chorób genetycznych, które mogą zostać przekazane dziecku. Wykonanie badania Parento zapewnia spokój już na etapie planowania ciąży i jest rekomendowane dla wszystkich przyszłych rodziców.   W ramach panelu Parento Optimum, za pomocą technologii sekwencjonowania następnej generacji (ang. Next Generation Sequencing - NGS) oraz klasycznych metod diagnostyki genetycznej, analizowane są 152 geny, które pełnią kluczową rolę w dziedziczeniu 112 chorób genetycznych. Zakres badania obejmuje m. in.: rdzeniowy zanik mięśni (SMA), mukowiscydozę, głuchotę wrodzoną, wrodzoną ślepotę Lebera, wrodzony przerost nadnerczy (WPN), fenyloketonurię, zespół łamliwego chromosomu X, mukopolisacharydozę i ciężki złożony niedobór odporności. Badanie Parento Optimum zawiera także dodatkową analizę FRAX, SMA i WPN za pomocą metod innych niż NGS.   Badanie Parento jest rekomendowane przede wszystkim dla: wszystkich osób świadomie planujących powiększenie rodziny par z problemami prokreacyjnymi, korzystających z procedury wspomaganego rozrodu osób, w rodzinie których wystąpiły choroby uwarunkowane genetycznie lub o niewiadomym pochodzeniu osób, w rodzinie których doszło do nagłych zgonów w wieku dziecięcym osób spokrewnionych, planujących założenie rodziny.   Materiałem do badania jest próbka krwi, pobierana w wybranym przez pacjenta punkcie pobrań Diagnostyki. W ramach uiszczonej ceny za Badanie, Pacjent ma prawo do wykonania konsultacji online z lekarzem genetykiem, w przypadku nieprawidłowego wyniku badania. W celu omówienia wyniku badania ze specjalistą genetyki klinicznej, należy wcześniej skontaktować się z Doradcą Pacjenta: kontakt@nowagenetyka.pl, tel.: 695 235 299.

Parento Optimum - badanie dla par planujących ciążę (mężczyzna)
Ponad 80% dzieci z zaburzeniami genetycznymi to dzieci osób, które nie mają historii zachorowań w rodzinie, ani nie wykazują objawów choroby. Większość z nas jest nosicielami kilku recesywnych chorób genetycznych, nie zdając sobie z tego sprawy. Jeżeli oboje rodzice są nosicielami patogennego wariantu w tym samym genie, istnieje aż 25% ryzyko, że ich dziecko będzie dotknięte chorobą recesywną.   Test Parento to niezwykle precyzyjne i nowoczesne badanie genetyczne, pozwalające na sprawdzenie, czy osoby planujące potomstwo są obciążone nosicielstwem chorób genetycznych, które mogą zostać przekazane dziecku. Wykonanie badania Parento zapewnia spokój już na etapie planowania ciąży i jest rekomendowane dla wszystkich przyszłych rodziców.   W ramach panelu Parento Optimum, za pomocą technologii sekwencjonowania następnej generacji (ang. Next Generation Sequencing - NGS) oraz klasycznych metod diagnostyki genetycznej, analizowane są 152 geny, które pełnią kluczową rolę w dziedziczeniu 112 chorób genetycznych. Zakres badania obejmuje m. in.: rdzeniowy zanik mięśni (SMA), mukowiscydozę, głuchotę wrodzoną, wrodzoną ślepotę Lebera, wrodzony przerost nadnerczy (WPN), fenyloketonurię, zespół łamliwego chromosomu X, mukopolisacharydozę i ciężki złożony niedobór odporności. Badanie Parento Optimum zawiera także dodatkową analizę FRAX, SMA i WPN za pomocą metod innych niż NGS.   Badanie Parento jest rekomendowane przede wszystkim dla:  wszystkich osób świadomie planujących powiększenie rodziny par z problemami prokreacyjnymi, korzystających z procedury wspomaganego rozrodu osób, w rodzinie których wystąpiły choroby uwarunkowane genetycznie lub o niewiadomym pochodzeniu  osób, w rodzinie których doszło do nagłych zgonów w wieku dziecięcym osób spokrewnionych, planujących założenie rodziny.   Materiałem do badania jest próbka krwi, pobierana w wybranym przez pacjenta punkcie pobrań Diagnostyki. W ramach uiszczonej ceny za Badanie, Pacjent ma prawo do wykonania konsultacji online z lekarzem genetykiem, w przypadku nieprawidłowego wyniku badania. W celu omówienia wyniku badania ze specjalistą genetyki klinicznej, należy wcześniej skontaktować się z Doradcą Pacjenta: kontakt@nowagenetyka.pl, tel.: 695 235 299.

Parento Maksimum - badanie dla par planujących ciążę (kobieta)
Ponad 80% dzieci z zaburzeniami genetycznymi to dzieci osób, które nie mają historii zachorowań w rodzinie, ani nie wykazują objawów choroby. Większość z nas jest nosicielami kilku recesywnych chorób genetycznych, nie zdając sobie z tego sprawy. Jeżeli oboje rodzice są nosicielami patogennego wariantu w tym samym genie, istnieje aż 25% ryzyko, że ich dziecko będzie dotknięte chorobą recesywną.   Test Parento to niezwykle precyzyjne i nowoczesne badanie genetyczne, pozwalające na sprawdzenie, czy osoby planujące potomstwo są obciążone nosicielstwem chorób genetycznych, które mogą zostać przekazane dziecku. Wykonanie badania Parento zapewnia spokój już na etapie planowania ciąży i jest rekomendowane dla wszystkich przyszłych rodziców.   W ramach panelu Parento Maximum, za pomocą technologii sekwencjonowania następnej generacji (ang. Next Generation Sequencing - NGS) oraz klasycznych metod diagnostyki genetycznej, analizowane jest ponad 1700 genów, które pełnią kluczową rolę w dziedziczeniu ponad 1300 chorób. Pomyślny wynik testu zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka choroby genetycznej do mniej niż 1 na kilka milionów.   Panel Parento Maximum jest najszerszym badaniem genetycznym dla osób planujących ciążę. Zakres badania obejmuje m. in.: rdzeniowy zanik mięśni (SMA), mukowiscydozę, głuchotę wrodzoną, wrodzoną ślepotę Lebera, wrodzony przerost nadnerczy (WPN), fenyloketonurię, zespół łamliwego chromosomu X, mukopolisacharydozę, ciężki złożony niedobór odporności, wrodzoną łamliwość kości, padaczkę, rybią łuskę, pęcherzowe oddzielanie się naskórka, porfirię. Badanie Parento Maximum zawiera także dodatkową analizę FRAX, SMA i WPN za pomocą metod innych niż NGS. Badanie Parento jest rekomendowane przede wszystkim dla: wszystkich osób świadomie planujących powiększenie rodziny par z problemami prokreacyjnymi, korzystających z procedury wspomaganego rozrodu osób, w rodzinie których wystąpiły choroby uwarunkowane genetycznie lub o niewiadomym pochodzeniu osób, w rodzinie których doszło do nagłych zgonów w wieku dziecięcym osób spokrewnionych, planujących założenie rodziny.     Materiałem do badania jest próbka krwi, pobierana w wybranym przez pacjenta punkcie pobrań Diagnostyki. W ramach uiszczonej ceny za Badanie, Pacjent ma prawo do wykonania konsultacji online z lekarzem genetykiem, w przypadku nieprawidłowego wyniku badania. W celu omówienia wyniku badania ze specjalistą genetyki klinicznej, należy wcześniej skontaktować się z Doradcą Pacjenta: kontakt@nowagenetyka.pl, tel.: 695 235 299.

Parento Maksimum - badanie dla par planujących ciążę (mężczyzna)
Ponad 80% dzieci z zaburzeniami genetycznymi to dzieci osób, które nie mają historii zachorowań w rodzinie, ani nie wykazują objawów choroby. Większość z nas jest nosicielami kilku recesywnych chorób genetycznych, nie zdając sobie z tego sprawy. Jeżeli oboje rodzice są nosicielami patogennego wariantu w tym samym genie, istnieje aż 25% ryzyko, że ich dziecko będzie dotknięte chorobą recesywną.   Test Parento to niezwykle precyzyjne i nowoczesne badanie genetyczne, pozwalające na sprawdzenie, czy osoby planujące potomstwo są obciążone nosicielstwem chorób genetycznych, które mogą zostać przekazane dziecku. Wykonanie badania Parento zapewnia spokój już na etapie planowania ciąży i jest rekomendowane dla wszystkich przyszłych rodziców.   W ramach panelu Parento Maximum, za pomocą technologii sekwencjonowania następnej generacji (ang. Next Generation Sequencing - NGS) oraz klasycznych metod diagnostyki genetycznej, analizowane jest ponad 1700 genów, które pełnią kluczową rolę w dziedziczeniu ponad 1300 chorób. Pomyślny wynik testu zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka choroby genetycznej do mniej niż 1 na kilka milionów.   Panel Parento Maximum jest najszerszym badaniem genetycznym dla osób planujących ciążę. Zakres badania obejmuje m. in.: rdzeniowy zanik mięśni (SMA), mukowiscydozę, głuchotę wrodzoną, wrodzoną ślepotę Lebera, wrodzony przerost nadnerczy (WPN), fenyloketonurię, zespół łamliwego chromosomu X, mukopolisacharydozę, ciężki złożony niedobór odporności, wrodzoną łamliwość kości, padaczkę, rybią łuskę, pęcherzowe oddzielanie się naskórka, porfirię. Badanie Parento Maximum zawiera także dodatkową analizę FRAX, SMA i WPN za pomocą metod innych niż NGS.   Badanie Parento jest rekomendowane przede wszystkim dla: wszystkich osób świadomie planujących powiększenie rodziny par z problemami prokreacyjnymi, korzystających z procedury wspomaganego rozrodu osób, w rodzinie których wystąpiły choroby uwarunkowane genetycznie lub o niewiadomym pochodzeniu osób, w rodzinie których doszło do nagłych zgonów w wieku dziecięcym osób spokrewnionych, planujących założenie rodziny.     Materiałem do badania jest próbka krwi, pobierana w wybranym przez pacjenta punkcie pobrań Diagnostyki. W ramach uiszczonej ceny za Badanie, Pacjent ma prawo do wykonania konsultacji online z lekarzem genetykiem, w przypadku nieprawidłowego wyniku badania. W celu omówienia wyniku badania ze specjalistą genetyki klinicznej, należy wcześniej skontaktować się z Doradcą Pacjenta: kontakt@nowagenetyka.pl, tel.: 695 235 299.

Podobne artykuły