Komputerowa analiza nasienia

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Polega ona na połączeniu oceny nasienia dokonywanej przez specjalistę z pomiarami dokonywanymi przez ekspercki program komputerowy.

Według statystyk światowych, problem niepłodności dotyczy 8-18% par (w Polsce niepłodność oceniana jest na 14-20% co stanowi około 1 mln par).

Czynnik męski stanowi o niepłodności pary, według różnych autorów, w 30-60%. Badanie nasienia powinno być wykonane w każdym przypadku, gdy kobieta nie zachodzi w ciążę w ciągu pierwszego roku mimo regularnego współżycia bez stosowania metod antykoncepcji.

DIAGNOSTYKA wprowadziła do oferty nowoczesną metodę komputerowego badania nasienia (Computer Assisted Sperm Analisys). Polega ona na połączeniu oceny nasienia dokonywanej przez specjalistę z pomiarami dokonywanymi przez ekspercki program komputerowy. Dzięki mikroskopowi sprzęgniętemu z kamerą cyfrową wykonuje się serię zdjęć nasienia. Obrazy przekazywane są drogą elektroniczną do komputera, który analizuje budowę plemników oraz ich ruch.

  • Uszczegółowiona analiza ruchu plemnika – parametry: ALH, VCL, STR, BCF, VSL, VAP, LIN
  • Dokładna analiza morfologii plemnika – parametry: długość, szerokość, obwód oraz powierzchnia główki; powierzchnia aksomu; szerokość, powierzchnia, odległości miejsca przyczepienia od środka główki oraz kąta przyczepienia wstawki.

Komputerowa analiza nasienia (CASA) to nowa jakość w diagnostyce męskiej niepłodności. Wynik badania daje lekarzowi niezwykle dużą ilość informacji o jakości nasienia Pacjenta. Precyzyjna diagnostyka to większa szansa na skuteczne leczenie!

Przygotowanie do badania Spermiogram (inaczej: badanie jakości nasienia, seminogram)

  1. Przed badaniem wymagane jest ok. 2-7 dni abstynencji seksualnej. Dłuższy lub krótszy czas od ostatniej ejakulacji może wpłynąć na wynik badania.
  2. Nasienie należy oddać bezpośredni do naczyńka*, drogą masturbacji, w specjalnym pomieszczeniu w laboratorium. Naczyńko można otrzymać bezpłatnie.
  3. Nasienie zebrane poza laboratorium można również dostarczać do laboratorium, przy zachowaniu następujących zasad:
  • nasienie należy zebrać bezpośrednio do naczyńka,
  • transport nie powinien trwać więcej niż 1 godzinę,
  • transport powinien odbywać się w temperaturze ok. 37-38°C (w przybliżeniu temp. ciała)

*Naczynko: jałowy, plastikowy pojemnik na mocz.

UWAGA!
Na wynik badania mają wpływ następujące czynniki: przemęczenie, ostatnio przebyte choroby z gorączką, zbyt krótki lub zbyt długi okres abstynencji seksualnej, spożywanie alkoholu, stosowanie antybiotyków (po kuracji antybiotykowej odczekać ok. 2 tygodni).

W celu zapewnienia dyskretnej obsługi oraz wysokiej jakości wyniku badania, zainteresowanych Pacjentów prosimy o wcześniejszy kontakt i umówienie się na wizytę w laboratorium.

UWAGA! Przed zgłoszeniem się na badanie, należy umówić termin, kontaktując się z wybranym oddziałem

Inne badania służące diagnostyce męskiej niepłodności:

Przeciwciała przeciwplemnikowe w nasieniu – Zgodnie z zaleceniami WHO badanie nasienia powinno być wykonywane równocześnie z badaniem na obecność przeciwciał przeciwplemnikowych w nasieniu. Przeciwciała te mogą być przyczyną zmniejszenia płodności lub całkowitego jej zahamowania.

Test PCT Celem badania jest ocena, czy plemniki w fazie płodnej cyklu są w stanie przedostać się do kanału szyjki macicy i czy pozostają tam ruchome. Ocena „zachowania się” plemników w śluzie szyjki macicy po odbytym stosunku odbywa się w laboratorium, pod mikroskopem. Materiał do badania pobierany jest w formie wymazu, od Partnerki.