Krew z nosa - przyczyny krwawienia z nosa

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Krew z nosa? Przyczyny jej pojawienia się mogą być różne. Chociaż w wielu przypadkach zdarzenie to nie jest groźne i nie wymaga pilnej interwencji lekarza to nie powinno się go lekceważyć, gdyż może być objawem różnych chorób. Szczególną uwagę należy zwrócić na krwawienia z nosa, które pojawiają się regularnie i są bardzo intensywne.  Ze względu na częstość i powszechność występowania warto znać zasady pierwszej pomocy, aby skutecznie zatamować krwawienie.

Przyczyny krwawienia z nosa

Błona śluzowa nosa jest bogato unaczyniona. Do krwawień dochodzi najczęściej z przedniej dolnej części przegrody nosowej- splotu Kiesselbacha, rzadziej ze splotów naczyniowych bocznej ściany nosa- splotu Woodruffa. Za ich wystąpienie odpowiedzialne są zarówno czynniki miejscowe, jak i przyczyny ogólnoustrojowe, które stanowią aż 70-75% przypadków.

Przyczyny krwawienia z nosa to:

  • wysuszenie błony śluzowej nosa,
  • wysiłek fizyczny,
  • ciąża,
  • infekcje,
  • częste wydmuchiwanie nosa i z dużą siłą,
  • stany zapalne (np. zapalenie zatok, zapalenie błony śluzowej),
  • ciała obce w nosie,
  • niektóre leki (aspiryna, warfaryna, nadużywanie kropli do nosa),
  • skrzywienie przegrody nosowej,
  • stan po operacji nosa (operacja plastyczna nosa, operacja przegrody nosa),
  • urazy (mikrourazy, urazy mechaniczne w postaci zadrapań lub złamań, jako konsekwencja inhalacji substancji toksycznych),
  • nadżerka błony śluzowej nosa,
  • ziarniak przegrody nosa,
  • guzy jam nosa, nosogardła lub zatok przynosowych,
  • polipy w nosie,
  • nowotwory,
  • choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, przewlekła niewydolność krążenia, miażdżyca),
  • choroby układu krzepnięcia krwi (małopłytkowość, hemofilia),
  • niedobór witaminy K,
  • niewydolność wątroby.

Przyczyny krwawienia z nosa z jednej dziurki

Krwawienie z nosa z jednej dziurki nosa występuje najczęściej. Krwawienia z obydwu nozdrzy są zaś skutkiem intensywnego krwotoku, w wyniku którego krew przelewa się także do drugiego nozdrza. Przyczyną krwawienia z jednej dziurki nosa może być zadziałanie w niej konkretnego czynnika lub nieprawidłowość anatomiczna. Jednym z powodów jest krzywa przegroda nosowa. Ta wrodzona lub nabyta przypadłość cechuje się zaburzeniami przepływu powietrza przez nos, miejscowym wysychaniem błony śluzowej przegrody oraz jej przekrwieniem, a to z kolei może prowadzić do nawracających krwawień z nosa.

Krwotok z nosa- przyczyny krwotoku z nosa

Krwotok z nosa wiąże się zwykle nagłą i obfitą utratą krwi, co odróżnia go od krwawienia, charakteryzującego się powolną utratą krwi, wywołaną uszkodzeniem małych naczyń krwionośnych w obrębie błony śluzowej nosa. Jeżeli dochodzi do znacznej utraty krwi, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Ważne jest też ustalenie przyczyny krwotoku z nosa. Jedną z nich może być krwotok pourazowy, będący efektem poważnych obrażeń czaszkowo-mózgowych, który pojawia się bezpośrednio po urazie, albo na długo po nim. Wyjątkowo niebezpieczne są krwotoki następujące po uszkodzeniu tętnicy szyjnej wewnętrznej, w konsekwencji złamania podstawy czaszki.

Częste krwotoki z nosa- przyczyny

Występowanie częstych krwotoków z nosa może mieć różne przyczyny. Może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Zwykle regularne krwawienia pojawiają się w przebiegu chorób przewlekłych lub nieleczonych chorób, takich jak choroby układu krążenia, układu krzepnięcia, nowotwory.  Niezbędna może okazać się szczegółowa diagnostyka. Gdy poza krwawieniami z nosa, zaobserwowałeś u siebie również inne objawy, powiedz o nich lekarzowi. W przypadku powracającego problemu dobrze jest zasięgnąć opinii specjalisty z zakresu laryngologii. Podczas wizyty lekarz może dokonać badania przedmiotowego jamy nosowej, w celu oceny jej budowy lub badania jamy nosowej przy użyciu wziernika. Dodatkowo może zlecić wykonanie badań laboratoryjnych, między innymi morfologii krwi, żelaza, parametrów układu krzepnięcia. Diagnostyka może być też uzupełniona przez badania obrazowe- tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny.

Przyczyny krwawienia z nosa u dzieci

Krwawienia z nosa u dzieci występują równie często, jak u osób dorosłych, zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym oraz okresie wzmożonego pylenia roślin i mogą mieć charakter nawracający. Krwawienia z nosa u dzieci na ogół ustępują samoistnie. Przyczyną krwawień z nosa u dzieci jest w większości przypadków mechaniczne uszkodzenie błony śluzowej. Prowadzi do niego wielokrotne wydmuchiwanie nosa i z dużą siłą, dłubanie w nosie, wysuszenie błony śluzowej. Krwawienie z nosa towarzyszące infekcjom górnych dróg oddechowych jest następstwem obrzęku i przekrwienia błony śluzowej, a tym samym zwiększoną podatnością na pękanie małych naczyń. Równie częstą przyczyną może być obecność ciała obcego w nozdrzach małych dzieci (np. drobne elementy zabawek, koraliki, groch). Powinny one zostać niezwłocznie usunięte, najlepiej przez specjalistę, gdyż nieumiejętna próba ich wyjęcia może skutkować ich przemieszczeniem jeszcze głębiej. Inne powody to urazy oraz niekiedy występowanie poważniejszych problemów zdrowotnych.

Postępowanie przy krwawieniu z nosa- pierwsza pomoc

Osoba, u której doszło do krwawienia, powinna przyjąć pozycję siedzącą i pochylić się lekko do przodu. Skrzydełka nosa należy uciskać od 5 do 10 minut, oddychając w tym czasie przez usta. Taka pozycja pozwala zapobiegać spływaniu krwi do gardła, jeśli już do tego doszło, krew powinna zostać wypluta. Warto również przyłożyć do nasady nosa oraz na kark zimne okłady. Jeśli krwawienie ustąpiło, śluzówkę nosa można nawilżyć stosując roztwór soli fizjologicznej. Gdy podjęte działania nie przyniosły efektów, a krwawienie nie ustaje w ciągu około 20 minut lub występują dodatkowe objawy, takie jak zawroty głowy, krwioplucie, wezwij pogotowie. Dalsze już specjalistyczne postępowanie może polegać na umieszczeniu w nozdrzach wacika z lekiem znieczulającym i obkurczającym naczynia, założeniem specjalnego opatrunku wewnątrznosowego lub tamponady przedniej/ tylnej, a jeśli istnieje taka konieczność, dostępne są inwazyjne metody leczenia, na przykład poprzez chirurgiczne zamknięcie naczyń.

Autor: Mgr Aleksandra Wasilów

Bibliografia

  1. Krwawienia z nosa u dzieci- przyczyny i postępowanie. Kwast P., Zawadzka-Głos L. Nowa Pediatria, 2015, 19 (3): 83-86. 
  2. Pourazowe krwawienia z nosa – przyczyny, diagnostyka, postępowanie. Łukawska I., Zarębska-Karpieszuk P. Polski Przegląd Otolaryngologiczny. 2012, 1 (4): 295-298.
  3. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/105641,krwawienie-znosa