Objawy koronawirusa u dzieci – co powinno Cię zaniepokoić?

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

COVID-19, czyli choroba spowodowana przez koronawirusa SARS-CoV-2 cechuje się szerokim spektrum objawów. Przebieg schorzenia może być bardzo różny, począwszy od zupełnie bezobjawowego, poprzez objawy przypominające przeziębienie czy grypę, aż po ciężkie zapalenie płuc, zespół ostrej niewydolności oddechowej lub sepsę. W tym artykule znajdziesz więcej informacji na temat symptomów choroby, dowiesz się także czy da się ją odróżnić od przeziębienia i grypy. A jak objawia się koronawirus u dzieci? Na co warto zwrócić uwagę i o czym trzeba pamiętać?

Objawy koronawirusa u dzieci (objawy COVID-19)

Dzieci w każdym wieku, tak jak dorośli, mogą zachorować na COVID-19. Przebieg choroby bardzo często bywa zupełnie bezobjawowy lub symptomy są łagodne i słabo wyrażone. Niemniej jednak, zdarzają się też ciężkie i poważne objawy COVID u dzieci, które mogą wymagać hospitalizacji, intensywnej opieki medycznej czy wentylacji mechanicznej.

Koronawirus – objawy u dzieci:

  • gorączka lub stan podgorączkowy,
  • kaszel,
  • uczucie zmęczenia i osłabienie, złe samopoczucie,
  • dreszcze,
  • zablokowany nos lub lejący katar,
  • zaburzenia węchu oraz smaku,
  • ból gardła,
  • duszność lub trudności z oddychaniem,
  • biegunka,
  • nudności lub wymioty,
  • ból brzucha,
  • ból głowy,
  • bóle mięśni,
  • spadek apetytu lub niechęć do jedzenia,
  • wysypki skórne.

Jak widzisz, objawy koronawirusa u dzieci mogą być dokładnie takie same jak u osób dorosłych, choć dzieci częściej przechodzą chorobę łagodnie lub bezobjawowo. U dzieci, dość często pojawiają się objawy ze strony przewodu pokarmowego. Do grupy dzieci narażonych na cięższe zachorowanie zalicza się dzieci w wieku poniżej 1r.ż. i dzieci z chorobami towarzyszącymi, takimi jak: astma, choroby płuc, niewyrównana cukrzyca, wrodzone wady serca, genetyczne schorzenia neurologiczne lub metaboliczne, choroby nowotworowe, choroby nerek, niedobory odporności, otyłość czy choroby wymagające leczenia immunosupresyjnego. Niechęć do jedzenia (spowodowana np. brakiem węchu i smaku), może być szczególnie niebezpieczna dla niemowląt.

Nie zapominaj także o PIMS-TS (ang.p aediatric inflammatory multisystem syndrome temporarily associated with SARS-CoV-2 infection) czyli o wieloukładowym zespole zapalnym u dzieci związanym z zakażeniem SARS-CoV-2. To nowa, poważna jednostka chorobowa, która może pojawić się około 2-4 tygodnie po przebyciu zakażenia i wymaga leczenia w szpitalu i stałego nadzoru medycznego. Pamiętaj, że PIMS może wystąpić także u dzieci, które przeszły COVID-19 zupełnie bezobjawowo.

Koronawirus a dzieci – jak rozpoznać chorobę?

Jeśli zauważysz u swojego dziecka objawy infekcji, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Zwróć uwagę na symptomy z przewodu pokarmowego (wymioty, biegunki), gorączkę, bóle głowy i kaszel. Pamiętaj, że niemowlęta i małe dzieci (do 2 lat) zawsze wymagają zbadania. Aby potwierdzić zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, konieczne jest wykonanie wymazu z nosogardła i badania molekularnego (wykrywa materiał genetyczny RNA wirusa) lub testu antygenowego (wykrywa antygen wirusa czyli fragment jego białka). Po uzyskaniu wyniku, na podstawie stanu zdrowia pacjenta i innych czynników (np. wieku czy chorób towarzyszących), lekarz podejmuje decyzję odnośnie dalszego leczenia. Najczęściej może ono zachodzić w warunkach domowych, ale kilkanaście procent chorych dzieci może wymagać hospitalizacji.

Czasami przydatne mogą okazać się także inne badania, np. morfologia krwi, CRP, prokalcytonina, LDH, aminotransferazy czy RTG klatki piersiowej.

Jeśli pozostajesz z chorym na COVID-19 dzieckiem w domu, pamiętaj, że w razie nagłego pogorszenia jego stanu, możesz wezwać karetkę. Koniecznie poinformuj wówczas dyspozytora, że dziecko jest zakażone wirusem SARS-CoV-2.

Koronawirus – dzieci. Jak przebiega leczenie?

Leczenie COVID-19 u dzieci zależy od ich stanu ogólnego i symptomów choroby. Łagodne objawy koronawirusa u dzieci lub bezobjawowy przebieg zakażenia nie wymagają żadnej szczególnej terapii. Warto pamiętać o prawidłowym nawodnieniu dziecka oraz regularnych pomiarach temperatury ciała, a w razie niepokoju czy pogorszenia stanu – niezwłocznym kontakcie z lekarzem. Czasami przydatne mogą okazać się leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, preparaty na ból gardła czy krople do nosa. Zadbaj także o izolację chorego dziecka, by zapobiec transmisji wirusa na inne osoby.

Poważniejsze objawy, niepokojący wynik badania fizykalnego, przedłużająca się choroba czy obecność chorób towarzyszących mogą wymagać skierowania do szpitala, gdzie zostanie podjęte adekwatne leczenie, indywidualnie dostosowane do pacjenta (np. tlenoterapia, leczenie przeciwwirusowe i inne).

Pamiętaj, że podejrzenie PIMS czyli wieloukładowego zespołu zapalnego u dzieci powiązanego z COVID-19 zawsze wymaga hospitalizacji. Zachowaj czujność i bacznie obserwuj swoje dziecko.

Potrzebne badania laboratoryjne, a także badanie molekularne metodą RT-PCR oraz test antygenowy możesz wykonać w DIAGNOSTYCE. W ofercie DIAGNOSTYKI znajdziesz także badania serologiczne, ale miej na uwadze, że nie służą one do rozpoznania choroby i nie stosuje się ich w tym celu. Dodatni wynik przeciwciał może natomiast wskazywać na przebycie COVID-19.

Bibliografia:

  • CDC – COVID-19 in Children and Teens.
  • „Czy każde dziecko z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 powinno być kierowane na oddział chorób zakaźnych?” – L. Stopyra.
  • Postępowanie z dzieckiem z COVID-19 – Zalecenia dla pediatrów oraz lekarzy rodzinnych w Podstawowej Opiece Zdrowotnej oraz dla leczących dzieci zakażone SARS-CoV-2 w warunkach szpitalnych. – M. Marczyńska, M. Figlerowicz, B. Kalicki, E. Kuchar, E. Majda-Stanisławska, M. Pawłowska, M. Pokorska-Śpiewak, A. Sulik, A. Sybilski, L. Szenborn, J. Wysocki, T. Jackowska.