Pieczenie w nosie – przyczyny i sposoby złagodzenia tego dyskomfortu

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Pieczenie w nosie lub też szczypanie w nosie, to nieprzyjemne, uciążliwe uczucie, które pojawia się szczególnie często w sezonie jesienno-zimowym. Uczucie pieczenia w nosie może mieć wiele przyczyn, które wymagają odrębnego podejścia leczniczego. W większości przypadków objaw ten wynika z niegroźnych jednostek chorobowych. Jakie są najczęstsze przyczyny pieczenia w nosie, jak rozpoznać źródło tego rodzaju dolegliwości, w jaki sposób leczyć pieczenie w nosie i kiedy warto zasięgnąć porady lekarskiej?

pieczenie w nosie

Pieczenie w nosie – możliwe przyczyny 

Pieczenie w nosie to objaw, który może występować w przebiegu wielu jednostek chorobowych – zarówno o charakterze zapalnym, infekcyjnym, jak i podczas reakcji alergicznych. W wielu przypadkach towarzyszy mu wyciek treści o zmiennym charakterze, czyli katar. 

Najczęstszą przyczyną pieczenia w nosie jest zapalenie błony śluzowej jamy nosa, które towarzyszy infekcji górnych dróg oddechowych, manifestującej się jako typowe przeziębienie. Powodem tego stanu chorobowego jest zazwyczaj infekcja wirusowa, która może być wywoływana m.in. przez różnego typu rinowirusy, koronawirusy, enterowirusy lub też przez wirusa paragrypy. W przebiegu tego schorzenia dochodzi do rozwoju nasilonej odpowiedzi zapalnej organizmu, która prowadzi do wystąpienia szeregu zmian funkcjonowania organizmu oraz uwidocznienia się typowych dolegliwości chorobowych. 

Poza pieczeniem w nosie, typowe objawy przeziębienia mogą obejmować m.in.:

  • ból głowy, 
  • ból gardła, 
  • stan podgorączkowy, 
  • uczucie rozbicia, 
  • uogólnione osłabienie, 
  • bóle mięśni i stawów, 
  • przeczulicę skóry, 
  • niedrożność nosa, 
  • katar. 

Długotrwałe utrzymywanie się objawów, zwiększenie ich nasilenia lub też pojawienie się wysokiej gorączki może wskazywać na wystąpienie bakteryjnego nadkażenia. Stan ten wymaga przeprowadzenia konsultacji lekarskiej, jako że zakażenia bakteryjne w wielu przypadkach mogą stanowić większe zagrożenie zdrowotne, niż proste infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych. 

Pieczenie w nosie a zatoki – możliwy związek 

Jednym z możliwych powikłań infekcji górnych dróg oddechowych jest rozwój zapalenia zatok przynosowych. Zajęcie tych struktur anatomicznych przez proces infekcyjny może prowadzić do dodatkowego pojawienia się bólu w obrębie kości czaszki, uczucia rozpierania w lokalizacji zatok, nasilonych dolegliwości związanych z katarem oraz zatkanym nosem. 

Poza pieczeniem w obrębie nosa może dodatkowo pojawić się wówczas katar o charakterze gęstej, żółto-zielonej wydzieliny. Objaw ten może sugerować rozwój bakteryjnego zakażenia zatok. W takim przypadku należy przeprowadzić właściwą diagnostykę oraz rozważyć rozpoczęcie leczenia z wykorzystaniem antybiotyków. W każdym przypadku podjęcie decyzji o rozpoczęciu antybiotykoterapii wymaga przeprowadzenia konsultacji z lekarzem. 

Pieczenie w nosie a alergia 

Poza chorobami infekcyjnymi, jednymi z częściej występujących przyczyn uczucia pieczenia w nosie są reakcje alergiczne. Do rozwoju alergii dochodzi w sytuacji, w której organizm danej osoby rozpoznaje obojętną dla zdrowia cząsteczkę jako potencjalnie szkodliwą i uruchamia przeciwko niej proces odpornościowy. Cząsteczką tą (nazywaną alergenem) może być praktycznie wszystko, jednak najczęściej są to: 

  • pyłki drzew, krzewów i innych roślin, 
  • antygeny obecne na sierści zwierząt, 
  • kurz,
  • roztocza domowe, 
  • niektóre składniki pokarmowe. 

Uczucie pieczenia w nosie najczęściej obecne jest w przebiegu alergii wziewnych. Towarzyszyć mu może wówczas m.in. nasilony, wodnisty katar, zapalenie spojówek, uczucie drapania w gardle, kaszel oraz kichanie. W przypadku nasilonych alergii może dochodzić do zaburzeń drożności dróg oddechowych, duszności oraz rozwoju niebezpiecznych dla życia powikłań zdrowotnych. Z tego powodu nigdy nie należy ignorować objawów alergicznych. 

W przypadku częstego występowania reakcji uczuleniowych warto rozważyć przeprowadzenie pogłębionej diagnostyki alergologicznej. Pozwoli ona na precyzyjne określenie czynników uczulających daną osobę oraz wdrożenie właściwego postępowania medycznego. Dzięki danym uzyskanym podczas tych badań możliwe będzie skuteczniejsze unikanie czynników wyzwalających lub też przeprowadzenie odpowiedniego odczulania. 

Pieczenie w nosie bez kataru 

Innym, możliwym powodem występowania pieczenia w nosie, szczególnie w przypadku, gdy nie towarzyszy temu katar, jest podrażnienie śluzówki nosa przez długotrwałe przebywanie w środowisku o zbyt niskiej wilgotności powietrza, na przykład podczas pracy w klimatyzowanym biurze. Dodatkowym objawem, który może wskazywać na tę etiologię, może być okresowe występowanie miernie nasilonego krwawienia z nosa oraz ból w jamie nosowej. 

Warto zaznaczyć, że przewlekły stan przesuszenia błon śluzowych jamy nosowej predysponuje do częstszego występowania infekcji. Dlatego też warto dbać o utrzymywanie korzystnych warunków atmosferycznych na przykład w miejscu pracy. 

Jak złagodzić pieczenie w nosie? 

Aby skutecznie leczyć uczucie pieczenia w nosie, istotne jest właściwe rozpoznanie przyczyny tej dolegliwości. W przypadku pieczenia w nosie związanego z przeziębieniem, optymalnym postępowaniem będzie leczenie objawowe. Obejmuje ono przede wszystkim stosowanie leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Przed rozpoczęciem kuracji warto skonsultować się jednak z lekarzem, aby zaplanował on optymalną farmakoterapię. 

Alergiczny nieżyt nosa oraz związane z nim pieczenie wymaga określenia uczuleniowej przyczyny tych dolegliwości. Objawowo mogą zostać zaordynowane leki przeciwhistaminowe, które bezpośrednio oddziałują na komórkowy mechanizm powstawania objawów alergii. Warto mieć na uwadze, że większość tych preparatów wydawana jest tylko na receptę, stąd też ich stosowanie wymaga konsultacji lekarskiej. 

W przypadku występowania pieczenia nosa związanego z przesuszonym powietrzem możliwe jest stosowanie specjalistycznych środków działających miejscowo, które mają na celu nawilżenie uszkodzonych tkanek wewnątrz jamy nosa.

Bibliografia