Śluz w kale niemowlaka i noworodka

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Śluz w stolcu jest zjawiskiem naturalnym. Jego nadmiar może (ale nie musi) zwiastować kłopoty ze zdrowiem. Warto pamiętać, że w przypadku niemowląt i noworodków, niepokojące zmiany w kupce powinny być skonsultowane z lekarzem pediatrą.

śluz w kale niemowlaka i noworodka

Kupka noworodka i niemowlaka – jak wygląda?

Pierwszym stolcem zdrowego noworodka jest smółka, czyli bezwonna, gęsta i kleista masa w kolorze ciemnozielonym lub czarnym. U dziecka donoszonego, jej wydalenie następuje zwykle w ciągu 24 godzin po porodzie i jest to oznaka, że jelita malucha działają prawidłowo. Smółka zawiera między innymi wody płodowe, złuszczony nabłonek przewodu pokarmowego, enzymy trawienne i maź płodową. Przez kolejne kilka dni dziecko wydala tzw. stolce przejściowe – są zielonkawe, z biegiem czasu stają się bardziej żółte.

Zdrowe noworodki i niemowlęta karmione piersią mogą wypróżniać się wiele razy w ciągu doby, nawet po każdym spożyciu naturalnego mleka. Stolec zwykle ma kolor żółtawy, jest papkowaty i charakteryzuje go delikatny zapach. Może zmieniać się w zależności od diety matki. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym wypróżniają się nieco rzadziej, ich kupki są mniej płynne i mają jasnobrązowe zabarwienie.

Wygląd i zapach stolca zależy od stopnia dojrzałości przewodu pokarmowego dziecka oraz rodzaju spożywanych produktów. Wraz z rozszerzaniem diety malucha o pokarmy stałe, jego stolec zmienia zabarwienie oraz konsystencję – staje się on bardziej zwarty, brązowy i zapachem zaczyna przypominać stolec dorosłej osoby.

Kupa noworodka i niemowlaka – co powinno niepokoić?

Wygląd i zapach stolca bywa wskaźnikiem stanu zdrowia zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dlatego każda kupka noworodka i niemowlęcia powinna zostać oglądnięta i oceniona przez opiekuna. Zmiana koloru nie musi być objawem problemów zdrowotnych, czasami związana jest np. z wprowadzeniem do diety malucha kolejnych produktów.

Niepokój powinien wzbudzić kał koloru czerwonego, ponieważ może być zabarwiony przez świeżą krew, pochodzącą z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Ale taki kolor stolca bywa również następstwem wprowadzenia do diety pomidorów czy buraków.

Czarny kolor stolca może wynikać ze spożycia przez dziecko np. borówek lub suplementacji żelazem. Jednak czarna kupka dziecka bywa również sygnałem krwawienia w przewodzie pokarmowym –  zabarwienie kału krwią zhemolizowaną jest bardzo niepokojącym objawem i wymaga pilnego kontaktu z lekarzem.

Konsultacji medycznej wymaga dziecko wydalające kupkę szarą/szarożółtą – taki kolor stolca może wskazywać na problemy z drogami żółciowymi lub wątrobą.

Zielona kupka u niemowlaka może pojawić się w czasie ząbkowania, po przejściu na karmienie mlekiem modyfikowanym czy po spożyciu np. szpinaku lub brokułów. Nie należy jej jednak lekceważyć, stan zdrowia dziecka trzeba skonsultować z pediatrą. Takie zabarwienie stolca może bowiem zwiastować np. alergie, infekcje wirusowe lub bakteryjne układu pokarmowego.

Warto skontaktować się ze specjalistą, jeśli nagle zmianie uległa nie tylko barwa kału, ale również jego konsystencja czy zapach. Niepokojącym zjawiskiem jest również pojawienie się w stolcu pasożytów lub ich jaj. Warto zachować czujność także w sytuacji, kiedy nagle zmieniła się częstość wypróżnień – gdy stają się częstsze, może to świadczyć o biegunce. Rzadkie oddawanie stolca bywa spowodowane zaparciem. Konsultacji lekarskiej wymaga również widoczna obecność śluzu w „kupie” noworodka i niemowlaka.

Śluz w kale niemowlaka i noworodka

Śluz produkowany przez gruczoły jelitowe jest zjawiskiem naturalnym – jego obecność w stolcu ułatwia między innymi przemieszczanie się treści pokarmowej w jelitach. Śluz w kale zdrowego dziecka nie jest widoczny gołym okiem. Jeśli pojawia się w większej ilości, należy zachować czujność i dokładnie oglądać każdy kolejny stolec malucha.

Jeśli śluz w kale nie jest zjawiskiem jednorazowym, pojawia się ponownie i towarzyszą mu inne niepokojące objawy (takie jak np. zmiany koloru i konsystencji stolca, wymioty, stan podgorączkowy/gorączka, zaparcia czy biegunka), należy poszukać przyczyny problemu. W tym celu należy udać się na wizytę do lekarza pediatry.

Śluz w kale niemowlaka i noworodka – jak wygląda?

Jak wspomniano wcześniej, śluz w stolcu jest zjawiskiem fizjologicznym. Gdy jest w nadmiarze, staje się widoczny gołym okiem. Wówczas w kale zauważyć można śluzowate, cienkie pasemka, które konsystencją przypominają białko jaja kurzego. Czasami kupki są tłuste, błyszczące.

Śluz w kale niemowlaka i noworodka – przyczyny

Śluz w kale niemowlaka i noworodka może (ale nie musi) oznaczać kłopoty ze zdrowiem. Bardzo ważna jest obserwacja dziecka pod kątem innych niepokojących objawów. Taki symptom może wystąpić w związku z wprowadzeniem lub zmianą mleka modyfikowanego.

Śluz w kale często towarzyszy biegunce o podłożu wirusowym, bakteryjnym lub pasożytniczym. Wówczas dodatkowo może pojawić się gorączka, wymioty, biegunka, brak apetytu, bóle brzucha i ogólne zmęczenie. Dziecko bywa marudne, niespokojne, często płacze. Objawy te mogą wystąpić z różnym natężeniem i zawsze wymagają kontaktu z lekarzem, który zleca odpowiednią terapię. W leczeniu tego typu infekcji należy bezwzględnie zadbać o podawanie dziecku odpowiedniej ilości płynów, ponieważ biegunka czy wymioty sprzyjają odwodnieniu organizmu.

Bywa, że objaw, jakim jest śluz w stolcu dziecka, wskazuje również na alergię lub nietolerancję pokarmową. Wówczas może pojawić się również biegunka, wzdęcia, bóle brzucha oraz zmiany skórne. W takim przypadku konieczne jest znalezienie źródła problemu i wyeliminowanie z diety dziecka produktu wywołującego objawy. Czy możliwa jest obecność śluzu w stolcu niemowlaka karmionego piersią? Jak najbardziej. W tej sytuacji matka musi zwrócić szczególną uwagę na to co spożywa i wykluczyć z jadłospisu pokarmy, które wywołują u malucha objawy alergii lub nietolerancji pokarmowej. To ważne, ponieważ zaniedbanie problemu może wywołać groźne powikłania zdrowotne.

Śluz w kale niemowlaka może być również objawem poważniejszych schorzeń, do których zaliczamy między innymi nieswoiste zapalenie jelit, mukowiscydozę czy wgłobienia jelit.

Bibliografia