TSH – funkcja i rola w organizmie hormonu tyreotropowego. Badania i normy
TSH, czyli tyreotropina jest, hormonem wytwarzanym przez przysadkę mózgową. Jej zadaniem jest pobudzenie tarczycy do produkcji hormonów tyroksyny i trijodotryroniny. Odgrywa niezwykle ważną rolę w regulacji procesów metabolicznych, a także układów rozrodczego i nerwowego. Zobacz, jakie badania wykonuje się obok TSH oraz co oznacza zbyt wysoki i zbyt niski poziom hormonu.
TSH – co to jest?
TSH (tyreotropina) to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową w odpowiedzi na działanie podwzgórzowego hormonu uwalniającego − tyreoliberyny (TRH). TSH pobudza tarczycę do produkcji tyroksyny (T4) i trijodotryroniny (T3). Hormony tarczycy biorą udział w procesach metabolicznych białek, węglowodanów, tłuszczów, a także regulują funkcjonowanie układu rozrodczego, nerwowego i wpływają na termogenezę, czyli ogół procesów zmierzających do utrzymania stałej temperatury ciała.
Synteza i wydzielanie hormonów tarczycy (T3, T4) pozostaje w sprzężeniu zwrotnym ujemnym z TSH wydzielanym przez przysadkę w układzie przysadka-tarczyca. W związku z powyższym, wahania poziomu tyreotropiny są istotnym wskaźnikiem zaburzeń wydzielania T3 i T4. Fizjologicznie, niskie stężenie hormonów tarczycy wzmaga wydzielanie TSH przez przysadkę, co prowadzi do wzrostu ich produkcji przez tarczycę w przypadku odpowiedniej dostępności jodu w organizmie. Osiągnięcie prawidłowego stężenia T3 i T4 wpływa na zahamowanie uwalniania TSH.
TSH – badanie i normy
Badanie stężenie TSH wykonuje się, by ocenić funkcjonowanie tarczycy. Jeśli stężenie tego hormonu odbiega od przyjętych norm, lekarz zleca pogłębienie diagnostyki poprzez oznaczenie stężeń wolnej tyroksyny (FT4) i wolnej trijodotyroniny (FT3). FT3 i FT4 to formy wolne, odpowiednio T3 i T4 czyli niezwiązane z białkami osocza. Frakcje związane nie posiadają aktywności biologicznej, dlatego w celach diagnostycznych oznacza się frakcje wolne.
Zakresy referencyjne dla TSH zależą od metody pomiaru i grupy referencyjnej, co powoduje niekiedy dość znaczne różnice.
Zakresy[4] dla kobiet w ciąży na terenie Polski, podawane zależnie od trymestru wynoszą:
- I trymestr 0,009 – 3,18 μIU/ml,
- II trymestr 0,05 – 3,44 μIU/ml,
- III trymestr 0,11 – 3,53 μIU/ml.
UWAGA! Obowiązujące dla laboratorium i metody zakresy referencyjne TSH są umieszczane na wyniku uzyskanym z laboratorium.
Poziom TSH w I trymestrze ciąży ulega obniżeniu w związku z wysokim stężeniem gonadotropiny kosmówkowej (HCG) produkowanej przez łożysko. HCG to hormon wykazujący podobieństwo strukturalne do TSH i posiadający jak TSH działanie tyreotropowe (stymulacja tarczycy do produkcji i wydzielania tyroksyny i trójjodotyroniny).
Cena komercyjnego badania TSH to koszt 20-25 zł. Badanie można wykonać bezpłatnie, jeśli pacjent posiada skierowanie od lekarza. Oznaczenie poziomu TSH i hormonów tarczycy wykonasz w DIAGNOSTYCE.
Niskie TSH
Stężenie TSH poniżej zakresu referencyjnego, któremu towarzyszy wzrost poziomu FT4 i/lub FT3, dowodzi istnienia pierwotnej nadczynności tarczycy. Nadczynność tarczycy określana jest mianem hipertyreozy.
Przyczyny pierwotnej nadczynności tarczycy:
- choroba Gravesa-Basedova,
- wole guzkowe nadczynne − choroba Plummera,
- zapalenie tarczycy (poporodowe, wirusowe np. choroba Quervaina),
- przedawkowanie preparatów jodu,
- leczenie tyroksyną, nadmierna podaż hormonów tarczycy.
Objawy pierwotnej nadczynności tarczycy (niskie TSH) to:
- tachykardia (przyspieszony rytm serca), arytmia;
- pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia koncentracji i uwagi;
- redukcja masy ciała przy wzroście łaknienia;
- wzmożona potliwość, ciepła i wilgotna skóra;
- nadmierne wypadanie włosów i łamliwość paznokci;
- zaburzenia miesiączkowania u kobiet, a u mężczyzn problemy ze wzwodem;
- spadek tolerancji wysiłku fizycznego, męczliwość mięśni.
W terapii nadczynności tarczycy wykorzystuje się leki tyreostatyczne, które obniżają syntezę hormonów gruczołu tarczowego, a także wykorzystuje się leczenie jodem promieniotwórczym.
Wysokie TSH
Wzrost stężenia TSH oraz spadek stężeń FT4 i FT3 wskazuje na pierwotną niedoczynność tarczycy. Niedoczynność tarczycy określana jest jako hipotyreoza.
Symptomy pierwotnej niedoczynności tarczycy to:
- w przypadku układu pokarmowego: spowolnienie perystaltyki − zaparcia, wzrost masy ciała przy obniżonym łaknieniu;
- w przypadku układu krążenia: bradykardia (spowolnienie rytmu serca), niewydolność serca (spadek rzutu serca i objętości minutowej);
- w przypadku układu nerwowego i mięśniowego: apatia, znużenie, senność, spowolnienie mowy/ruchów, depresja, osłabienie siły mięśniowej i zmniejszona tolerancja wysiłku;
- w przypadku układu oddechowego: upośledzenie drożności górnych dróg oddechowych wskutek obecności wola;
- w przypadku skóry: sucha, chłodna, o odcieniu żółtawym na skutek zaburzeń w przemianach karotenu, wzmożone rogowacenie naskórka, obrzęki podskórne – tzw. obrzęk śluzowaty zwłaszcza w obrębie powiek;
- w przypadku układu rozrodczego: nieregularne miesiączki, cykle bezowulacyjne, trudności z zajściem w ciążę;
- obniżona tolerancja zimna, marznięcie.
Przyczyny pierwotnej niedoczynności gruczołu tarczowego (wysokie TSH) to:
- choroba Hashimoto, najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, może towarzyszyć jej obecność wola lub zanik gruczołu tarczowego. Przyczyn rozwoju choroby upatruje się w predyspozycjach genetycznych oraz sprzyjających czynnikach środowiskowych: przewlekłym stresie, paleniu tytoniu, zanieczyszczeniu powietrza, niedoborze selenu, zapaleniu wątroby typu C. Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy może współwystępować z zespołem Turnera, zespołem Downa, zespołem Sjögrena;
- tyroidektomia (usunięcie tarczycy);
- stan po leczeniu jodem promieniotwórczym bądź radioterapii;
- nadmierna podaż jodu lub jego niedobór;
- przedawkowanie leków tyreostatycznych zażywanych w nadczynności tarczycy;
- stosowanie jodowych środków kontrastowych wykorzystywanych w radiologicznych badaniach diagnostycznych;
- defekty enzymatyczne szlaków syntezy hormonów tarczycy;
- obwodowa oporność na hormony tarczycy.
Jeśli odczuwasz niepokojące objawy, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonaj badania laboratoryjne. Nieleczone lub późno rozpoznane choroby tarczycy mogą doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Możesz także skorzystać z konsultacji online oferowanych przez DIAGNOSTYKĘ.
Bibliografia:
- http://www.czytelniamedyczna.pl/2806,postpy-w-laboratoryjnej-diagnostyce-czynnoci-tarczycy.html
- Choroby Serca i Naczyń 2007, tom 4, nr 1; Pierwotne, wtórne i jatrogenne zaburzenia czynności tarczycy; Joanna Karpińska, Bożena Kryszałowicz, Anna Błachowicz, Edward Franek
- https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/200804_Farmacja_004.pdf
- https://www.woia.pl/dat/attach/930_praca-specjalizacyjna—malwina-liskowska.pdf
- https://podyplomie.pl/medycyna/26198,interpretacja-nietypowych-wynikow-badan-czynnosci-tarczycy
- https://journals.viamedica.pl/endokrynologia_polska/article/view/EP.a2021.0089